Her biri farklı bir türde 10 Film, 10 DVD

 Cezalandırıcı: Savaş HattıDVDsever Ninja

Son birkaç ayda çıkmış DVD’ler arasından farklı türleri temsil eden 10 filmlik bir derleme yaptım.

10. Çizgi Roman Uyarlaması

Cezalandırıcı: Savaş Hattı
Cezalandırıcı: Savaş Hattı
Punisher : War Zone
Yön: Lexi Alexander
Oyn: Dominic West, Julia Benz

İşe bir çizgi roman uyarlamasından başlamak en iyisi. Aksiyon ve maceraya doyabileceğiniz bir şey olsun. Öyle çoluk çocuk işi, üç beş kişinin burnunun kanadığı, iki kişinin bileğinin burkulduğu, şiddet dozu azaltılmış, öpüşmeli kokuşmalı uyarlamalardan uzak durun. Bunları sinemalarda seyrediyorsunuz zaten. Sizin ateşinizi ancak böyle yıldız oyuncuların yer almadığı, sansürsüz B-tipi bir film söndürür. Öldürülen ailesinin acısını tüm suçlulardan çıkarmaya yeminli eski polis, yeni intikamcı Frank Castle’ın ellerine bırakın kendinizi.

9. Slasher

Sınır(da)
Sınır(da)
Frontier(s)
Yön: Xavier Gens
Oyn: Karina Testa, Samuel Le Bihan

Sırada Hostel filmlerini aratmayacak bir korku / gerilim filmi var. Bu türe son dönemde dikkat çekici katkılar yapan Fransızlar’ın imzasını taşıyor üstelik. Bu imza, bizi daha estetik, daha acımasız ve daha kanlı bir filmin beklediğinin kanıtı. Hükümetin ırkçı yaklaşımlarını protesto etmek için Paris sokaklarında yapılan “ateşli” eylemleri fırsat bilen bir grup genç bir soygun gerçekleştirir. Zavallı çete soygun sonrası şehirden kaçarken mola verdikleri pansiyonda sadist, yamyam, nazi gibi pek çok özelliği bünyesinde barındıran bir ailenin gazabına uğrar.

8. Western

Appaloosa
Appaloosa
Yön: Ed Harris
Oyn: Viggo Mortensen, Ed Harris, Rene Zellweger, Jeremmy Irons

Bu listede bir kovboy filminin olmaması mümkün mü? Appaloosa yine de silahların her fırsatta patladığı, çöl sıcağında sürek avlarının yapıldığı, Kızılderililer’in soluk benizleri katlettiği o standart kovboy filmlerinden değil. Filmin derdi erkekler arasında zamanla oluşan, söze hiç dökülmeyen, saygıya dayalı, davranışlarla kendini ortaya koyan ve kesin bir sadakat gerektiren ilişkiyi anlatabilmek. Düzeni sağlayıp bir toprak ağasını zapturapt altına almak üzere kasabaya gelen iki kanun adamının hikayesini anlatan film “Gelmiş geçmiş en maço filmler” listesine de kafadan girer.

7. Anime

Ölüm Bölgesi: Çöküş
Ölüm Bölgesi: Çöküş
Dead Space: Down Fall
Yön: Chuck Patton

Sevilen bilgisayar oyunundan uyarlanan bu animede USG Ishimura mürettebatının başına gelenler anlatılıyor. Uzayın derinliklerindeki bir gezegende bulunan eski bir dini kalıntı dünyaya taşınmak üzere uzay gemisine alınır. Fakat kutsal olmayan bu nesneden uzun zamandır uyuyan bir yaratık çıkar ve gemiyi yaşayan bir cehenneme dönüştürür.

6. Komedi

The Rocker
The Rocker
Yön: Peter Catteneo
Oyn: Rainn Wilson, Christina Applegate

Biraz da gülelim ve kulaklarımız şenlensin değil mi? Filmin ağır topları The Office dizisindeki Dwight Kurt Schrute karakteriyle tanıdığımız Rainn Wilson ve rock müzik. 80’lerde bir rock müzik grubunun davulcusuyken, arkadaşlarının satışına gelen ve müzikten kopan Fish, grup büyük bir şöhrete kavuşunca iyice yıkılmıştır. Yeğeninin okul grubu onun için ikinci bir şans demektir.

5. Aksiyon

The One
Tek
The One
Yön: James Wong
Oyn: Jet Li, Jason Statham

Dövüş Sanatları ustası Jet Li karşınızda! Üstelik bu kez bir değil, iki Jet Li birden. Her birinin 123 Jet Li kuvvetinde olduğunu söylemiş miydim peki? Kafanız karıştı değil mi? Filmde birbirine eş çoklu-evren prensibi söz konusu. Kötü Jet Li paralel evrenleri dolaşıp oralardaki Jet Li’leri öldürüyor ve onların enerjisini çalıyor. Geriye öldürülecek tek bir Jet Li kaldığında da… İşte film asıl oradan sonra başlıyor.

4. Bilimkurgu

Mutant Günlükleri
Mutant Günlükleri
Mutant Chronicles
Yön: Simon Hunter
Oyn: Thomas Jane, Ron Pearlman, John Malkovich

Dünyanın dört büyük şirket tarafından yönetildiği 2707 yılı. Savaşlar durmaksızın devam ederken binlerce yıl önce mühürlenen bir mezar açılır. Mezarın açılmasıyla çalışmaya başlayan makine insanları canavar mutantlara dönüştürmeye başlar. İnsan nesli ortadan kalkmadan bu makine durdurulmalıdır. Görev dört farklı şirketin ordusundan seçilmiş bir asker grubuna verilir.

3. Polisiye

Kara Yağmur
Kara Yağmur
Black Rain
Yön: Ridley Scott
Oyn: Michael Douglas, Andy Garcia, Ken Takakura

1989 yapımı filmin merkezinde tutukladıkları tehlikeli bir Yakuza üyesine Japonya’ya kadar eşlik etmek zorunda kalan iki New York polisi var. Tutuklu ülkesine vardığında kaçınca onu yakalamaya çalışan iki polis kendilerini kuralları tamamen farklı işleyen bir yeraltı dünyasında buluyorlar. Yüksek gerilimi ve temposunun yanı sıra, başarılı karakterizasyonlarıyla akıllarda kalan bir film.

2. Türk Filmi

Issız Adam
Issız Adam
Yön: Çağan Irmak
Oyn: Cemal Hünal, Melis Birkan

Kadınlar daha rağbet gösterse de, aslında adından da anlaşılacağı üzere bir adamın hikayesini anlatıyor film. Hayallerini gerçekleştirip iyi kazandıran üstelik de keyif veren bir iş sahibi olmuş ama yine de mutlu olmayı, tatmin olmayı bir türlü becerememiş bir İstanbul adamının hikayesi bu. Bu açıdan bakıldığında seyredilmesi farz. E bir de koyun üstüne Melis Birkan’ın güzelliğini…

1. Korku

Tremors
Yeraltı Canavarı
Tremors
Yön: Ron Underwood
Oyn: Kevin Bacon, Fred Ward

1990 yapımı bu kült filmi hala bir vesileyle seyredemediyseniz, işte size bir fırsat daha. Korku ve komedinin (aslında hicvin) iç içe geçtiği bu benzersiz film, ardından gelen tür filmlerinin adeta bir prototipiydi. Nevada’nın ücra bir köşesinde kuç uçmaz kervan geçmez bir kasabadır Perfection. Üç beş kişinin yaşadığı, bir o kadarının da civarında konuşlandığı Perfection. Köstebek gibi hareket eden ama Alien gibi parçalayan dev bir yaratığın saldırısına uğrar. Artık toprak güvenli değildir.