BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Misafir-le Görüşme

Hollywood filminde başrollerden biri onun: Serdar Burhan Kalsın

serdar burhan kalsin

Top Secret’ı yaratan ZASS ekibinin en ünlüsü David Zucker’ın son filmi An American Carol adını taşıyor. Filmin başrol oyuncularından biri olan Serdar Burhan Kalsın ile Tersninja için bir söyleşi gerçekleştirdik.


Bir gün evde pineklerken göz ucuyla İZ TV seyrediyorum. İlginç bir belgesel var. Amerika’daki Türkler ile ilgili. Daha çok sinema sektöründe var olmaya çalışanlarla… Figüran, sinema şirketi çalışanı, yönetmen(cik) derken, bir sete geliyorlar. Setteki sahne tüm dikkatimin televizyona yönelmesini sağlıyor. Çünkü belli ki bir korku filmi çekiliyor. Sonra o filde kamera asistanı olarak görev alan Türk genciyle söyleşi yapılıyor. Hiç unutumuyorum, çektikleri film için aynen şöyle diyor: “Hani gece yarısından sonra oynayan üçüncü sınıf korku filmleri vardır ya. Onlardan işte.”

Bir iki yıl sonra. Bir Türk’ün David Zucker’ın filminde başrollerden birini kaptığı haberi geliyor. İsmi hiçbir şey ifade etmiyor bana. Buluşuyorum, röportaj yapıyorum. Saatlerce konuştuktan sonra konu sözünü ettiğim belgesele geliyor. O zaman uyanıyorum. O belgeselde gördüğüm, sektörün çarklarında yukarılara tırmanmak için işe kötü filmlerden başlayan kamera asistanı uzun saçlı, uzun sakallı, hırpani bir tip olsa da, karşımdaki kısa saçlı adamın o olabileceğini tahmin ediyorum. Soruyorum gerçekten o. Bu arada söz konus filmi seyrettiğimi söylüyorum. (Film 2006 tarihli The Pumpkin Karver idi ve Sony BMG’den DVD’si çıkmıştı)

Aslında Görüntü Yönetmenliği ve Yönetmenlik eğitimi alan Serdar Burhan Kalsın bu konudaki donanımlarını düşük bütçeli filmlerde değerlendirebilmiş. Oyunculuk kariyerindeki filmler ise çok daha büyük bütçeli A sınıfı filmler: Spielberg’ün Tom Hanks’li Terminal’ı, Be Cool ve yakında gösterime girecek Eagle Eye bunlara örnek. Tabi bu filmlerdeki rolleri oldukça küçük ölçekli olmuş. Terminal’da bir Türk’ü canlandırmış ama montajdabu sahne çöpe gitimiş; Be Cool’da Rus mafyasından bir bodyguard’ı; Eagle Eye’daki çok küçük rolünde ise bir teröristi oynamış Kalsın. Sonunda da turnayı gözünden vurup hayranı olduğu Zucker’ın filminde kendisini göstereck bir rol kapmış. Serdar Bulhan Kalsın hakkında önümüzdeki günlerde daha uzun bir yazıyla karşınızda olacağız. Şimdilik bu söyleşi aperatif olarak nefsinizi körtletsin istedik.

serdar burhan kalsın

Büyük bütçeli bir Hollywood yapımında başrolde oynayacağını duyduk, inanamadık. Hem de David Zucker imiş yönetmen!

Valla benim yasadigim soku 10 ay sonra tüm Türkiye ile paylaşmak garip tabi. Ben kendim inanamamışken başkalarına inandırmak zor biraz. Başrolleri 3 diğer ana aktörle paylaştığımı söylemem lazım bu arada.

Senden başka kimler var filmde?

Kimler yok ki? John Voight, Kelsey Grammer, Leslie Nielsen, Dennis Hopper, James
Woods.

Epey kalabalık bir kadro, hepsine rol düştü mü gerçekten?

Bir coğu bir iki gün çekim yaptı gitti. Cameo diyebileceğimiz roller ama ilk dört kişi başrolleri paylaştı. Abiniz Burhan da bunların içinde.

Peki şimdi senin için “yırttı” diyebiliyor muyuz artık?

Kimine göre yırttım kimine göre yeni başladım. Ama gayet iyi işler şu anda.

“Muhteşem Türk” faslını geçersek bu filmde oynamanın senin ve insanlık için anlamı nedir?

İnsanlık için hiçbir anlamı yok tabi. Benim için ise anlamı büyük. Artık bir filmi baştan sona götürebilecek bir aktör klasına girdim. Şimdi işler değisti benim için.

Hollywood’da başına gelen en ilginç olay neydi?

Anılaaar… Anılaar… Çok acı veren olay var hangisini anlatsam. Bir gün araba ile kırmızı ışıkta durduk. Yanımda da beni ziyarete gelmiş babam var. Sağımda oturuyor babam . Benim kafa sola dönük. Babamdan şöyle bir laf duydum. “Bu karı bir şeydi!”
Bi baktım sağımızda arabada şöfor mahalinde Camerion Diaz. Babam ile kesişiyorlar. Babam ile Cameron abla karşılıklı sırıtıyorlar.

Hollywood kariyerinde bu filme kadar en gurur duyduğun ve en utandığın işin nelerdi?

En gurur duyduğum şey Görüntü Yönetmeni olarak ilk çektiğim filmin galası idi. En utandığım şey? Be Cool filminin ana prodüktörü filmin galasında bana ismimle hitap edip tanıdı, ben adamla 15 dakika kim olduğunu hatırlamadan muhabbet ettim. Uff, hala cok utanıiyorum.

Bize en iyi 5 ya da mümkünse 10 film listeni yapar mısın?

Ben liste yaparım ama kimse beğenmez . Zaten hayatım kimsenin beğenmediği şeyleri beğenerek geçti.

 1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
 2. Fight Club
 3. The Game
 4. Pi
 5. Requiem for a dream
 6. Memento
 7. 6th Sense
 8. Şabanoğlu Şaban’lar / Hababam Sınıfı
 9. Top Secret
 10. Airplane

Seni yarın öbür gün Türkiye’de saçma sapan bir dizide izlemeyeceğiz değil mi?

Telkin mi soru mu bu? Hımm, bilmem, parası iyi ise olabilir. Saçma sapan olmayabilir, olmayanı var ıi ben bilemiyeceğim. Türk kanallarına uzağım, uzak ellerde yaşıyorum.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

 • Bizi takip et