BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Robert Redford’un hem yönetip hem de başrolünde yer aldığı Geçmişin Sırları (The Company You Keep) 1960’lardaki idealist gençlerin şimdiki durumlarına kısaca göz atarken oyuncularıyla da göz dolduruyor.

Bir Film Hakkında

İdealistler de Yaşlanır: Geçmişin Sırları (The Company You Keep)

Robert Redford’un hem yönetip hem de başrolünde yer aldığı Geçmişin Sırları (The Company You Keep) 1960’lardaki idealist gençlerin şimdiki durumlarına kısaca göz atarken oyuncularıyla da göz dolduruyor.

gecmisin

Robert Redford’un hem yönetip hem de başrolünde yer aldığı Geçmişin Sırları (The Company You Keep) 1960’lardaki idealist gençlerin şimdiki durumlarına kısaca göz atarken oyuncularıyla da göz dolduruyor.

ali abaday Ali Abaday

Genç olmanın en önemli özelliklerinden biri isyankar olmaktır. Kimi zaman topluma, kimi zaman olaylara, bazen aileye bazen de yerleşik kurallara isyan edilir. Her kuşağın kendine göre bir isyan türü vardır. Ne yazık ki kimileri çok sert bastırılır, bazıları ise zaman içinde istedikleri değişimi gerçekleştirirler.

Neil Gordon’un aynı isimli eserinden Robert Redford’un hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak yer aldığı Geçmişin Sırları (The Company You Keep) 1980’de gerçekleştirilen bir banka soygunu ve bu esnada bir güvenlik görevlisinin öldürülmesi yle ilgili aranan bir grup insanın çevresinde gelişen olayları anlatıyor. Ancak yönetmen koltuğunda Redford oturup, yan rollerede de Susan Sarandon, Julie Christie, Chris Cooper, Sam Elliott veNick Nolte gibi isimlere yer verince Geçmişin Sırları izlemesi zevkli bir filme dönüşüyor.

_DSC8703.NEF

1960’larda kurulan ve Vietnam Savaşı’nı ABD’ye taşımak amacında olan öğenci grubu Weather Underground’ın üyelerinden olan Sharon Solarz (Susan Sarandon) 30 yıl boyunca bir banka görevlisinin öldürülmesinden dolayı FBI tarafından aranmaktadır. Grubun bazı eski üyelerinin FBI tarafından dinlendiğini bilen Solarz artık teslim olmak istediği için bir konuşmada kimliğini ifşa eder ve FBI tarafından yakalanır. Yerel bir gazetede çalışan hırslı muhabir Ben Shepard (Shia LaBeouf) bunun kendisi için bir fırsat olacağını düşünüp konuyu haberleştirmeye başlar.

Bu esnada Sharon’ın eski bir arkadaşı, bölgedeki avukatlardan eşini yeni kaybetmiş olan Jim Grant’e (Robert Redford) gider ve Sharon’u savunmasını ister. Ancak Jim bu teklifi reddeder. Ne var ki kısa bir süre sonra Ben konuyla ilgili görüşmek üzere ona gelir ve bir röportaj ister. Jim bu teklifi de reddettikten sonra hızlı bir hazırlığa girişir. Önce 30 yıldır görüşmediği kardeşi Daniel’e (Chris Cooper) ulaşır ve 11 yaşındaki kızı Isabel (Jackie Evancho) ile yola çıkar. Kısa bir süre sonra Jim’in esasında FBI’ın aradığı Nick Sloan olduğunu keşfeden Ben bunu gazetede manşete taşır. Olacakları önceden görmüş olan Jim ise kızını kardeşine bıraktıktan sonra geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar.

tumblr_mmjtn5Vi7q1qz7gtqo1_1280

Geçmişin Sırları gençliğinde idealist fikirlere sahip olmuş, yıllar geçse de bu fikirleri bir şekilde hayatlarında tutmuş insanların orta yaş sonrası hallerini oldukça güzel bir biçimde anlatıyor. Ayrıca oldukça usta oyuncuların kısa da olsa vurucu rolleri ve fazla diyaloğa girmemeleri filmin görülmesi gereken taraflarından.

Robert Redford filmde denge unsurunu da gözetmiş. Usta oyuncuların karşısında yeni dönemin gözde oyuncularından bir kısmına da yer vermiş. Tabii ki kendisiyle birlikte başrole ortak olan Shia LaBeouf en öne çıkan isim. Ancak onun canlandırdığı karakter üzerinden günümüz gençliğinin motivasyonunu neyin sağladığı, ihanet ve ideallere olan bağlılık sorgulanıyor.

gecmisin2

Ben Shephard karakteri üzerinden bir yandan kağıda dayalı gazeteciliğin ölüşü alt metinde anlatılırken, gazetecinin haberi yapışı, haberin yarattığı etkiler de sunuluyor. Bir açıdan Geçmişin Sırları gazetecilik etiği için oldukça etkili bölümler barındırıyor. Bir yandan da günümüz gazeteciliğine hoş ve yerinde eleştiriler getiriyor.

Geçmişin Sırları ortak bir düşüncenin, idealin peşinde koşan insanların yıllar geçse bile birbirlerine olan sadakatlerini vurucu bir şekilde işleyen, o fikirlerin hala nasıl savunulacağını gösteren bunun yanı sıra günümüzdeki kimi olaylara da eleştiriler getiren bir film. Hiçbir şey için değilse bile sırf usta oyuncuların muhteşem performansları için seyredilmeye değer.

Geçmişin Sırları gecmisin_afis

The Company You Keep

Yönetmen: Robert Redford

Senaryo: Dobbs (senaryo), Neil Gordon (uyarlanan roman)

Oyuncular: Robert Redford, Shia LaBeouf, Nick Nolte, Stanley Tucci, Susan Sarandon, Julie Christie

Yapım: 2012 / ABD / 121 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et