BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Müzik

İngilizce’ye niyet, Türkçe’ye kısmet!

Bora Uzer müziksever landlord

İngilizce şarkılarıyla ve İngilizce ismiyle (Jay-lal) yurtdışında albüm çıkarmak üzereyken, kendini yeniden Türkiye’de bulan Bora Uzer ilk albümünde Türkçe ile barışmak zorunda kaldı.

1998 yılında kurulan Kangroove grubunun solistiydi. Cover parçalar üstüne yoğunlaştıkları için albümsüz ama sahne performansı adına istikrarlı bir grup oldular. Yıllarca İstanbul, Ankara ve Bodrum’da konserler verdiler, mekanlarında çaldılar. H2000 (2003), Rock’n Coke 2005, Elrectronicafest (2004) gibi pek çok büyük organizasyonda yer alan grup, Mayis 2006’da The Cardigans ile aynı sahneyi paylaştı. Grubun besteleri ve repertuarı R&B, funk, hip-hop üstüne kurulu. Ancak parçalar stüdyo kayıtlarındakı hallerinden farklı bir şekilde çalınıyor. Ayrıca sahnede doğaçlama olarak da pek çok parça üretiyorlar. Grubun jam-session’ları oldukça gözde, bu yüzden herhangi ünlü bir müzisyeni ya da ses sanatçısını bu jam-session’lardan birinde onlara eşlik ederken görmek görmek mümkün.

Bora Uzer, Kangroove grubunun kurucu üyelerinden biri. Solist olması, giyiminden şarkı söyleyişine kadar sıradışı bir tarz sergilemesi onu grubun hep en bilinen elemanı yaptı, (diğer elemanlar kusura bakmasın ama) tabi grubun da en çok onunla özdeşleşmesini sağladı.

Bora Uzer

Bora Uzer’in yabancı menşeili bir sitede yer alan bir biografisinde çok genç yaşta ulusal bir kaykay yarışmasında şampiyon olduğu yazıyor. Böyle bir bilgiyi herhangi bir yerli kaynaktan teyit edemedim ama şampiyon ya da değil eski bir kaykaycı olduğu biliniyor kendisinin.

Dedesinin aldığı klasik gitarla müziğe başlayan, kıvrak danslarıyla çevresinde ünlenen Bora daha reşit olmadan barlarda sahneye çıkmaya başladı. Şansının döndüğü gün Hollandalı bir ailenin onu dinlemeye geldiği gün oldu. Bora’nın performansından etkilenen aile onun Rotterdam’a gidip müzik eğitimi almasına önayak oldu. İki sene sonra, 1998’de yurda dönen Bora’nın Kangroove macerası başladı.

Ardından Bora’nın ikinci yurtdışı macerası başladı. Önce New York’a, sonra Londra’ya gitti. Buralardaki performanslarıyla kendine küçük çaplı bir şöhret inşa eden Bora, Jay-Lal ismiyle çıkarmayı planladığı ilk single’ı olan Sweat It Of’u anlaşma yaptığı plak şirketi Safety Records’un kapanması yüzünden yayınlayamadı.

En başından beri Türkçe şarkı söylememe konusunda ısrarlı olan Bora’nın inadı Türkiye’ye döndüğünde artık kırılmış olmalıydı ki, İstanbul’da kurduğu stüdyosunda Türkçe şarkılar üstünde çalışmaya başladı.

Bora Uzer

Bir iki şarkıda katkıda bulunan Kenan Doğulu ve Jay Collin gibi isimleri ihmal edersek, tümü Bora Uzer üretimi olan 11 + 1 şarkı ile çıkan B1 adlı ilk albümün öncesi işte böyle. Çıkış parçası Aramızda 1 Gerginlik mi Var? Olan albümde üç tane de İngilizce şarkı yer alıyor.

Kendi müzik kulvarında değerlendirildiğinde piyasaya çeşitlilik katması ve müzikalite adına olumlu şeyler söyleşebileceğimiz B1 için, ülkenin genel müzik eğilimlerini dikkate alıp konuştuğumuzda çok da iyimser şeyler söylemek mümkün değil. Her şeyden önce alışageldiğimiz melodilerin çok uzağına düşen bu şarkıların Türkiye’de ne kadar dinleyici bulacağı konusunda şüphelerimiz var. Umudumuz o ki, yanılan biz oluruz ve bu yetenekli solist ve kaliteli şarkılar yeterince dinlenir, albüm satar, samanlık seyran olur.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et