BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Jean-Christophe Grange'ın son kitabı Ölü Ruhlar Ormanı'nın sayfalarını soluk soluğa çevirirken karşıma François Truffaut'nun Vahşi Çocuk (L'Enfant sauvage) filmi çıktı.

Öne Çıkanlar

Jean-Christophe Grange ve François Truffaut (Ölü Ruhlar Ormanı ve Vahşi Çocuk )

Jean-Christophe Grange’ın son kitabı Ölü Ruhlar Ormanı’nın sayfalarını soluk soluğa çevirirken karşıma François Truffaut’nun Vahşi Çocuk (L’Enfant sauvage) filmi çıktı.

Jean-Christophe Grange‘ın son kitabı Ölü Ruhlar Ormanı‘nın sayfalarını soluk soluğa çevirirken karşımıza François Truffaut‘nun Vahşi Çocuk (L’Enfant sauvage) filmi çıktı. Kitapları birer birer sinemaya uyarlanan Grange bu kitabında sanki sinemaya olan borcunu ödemek istermişçesine başka filmlere de göndermeler yapıyor üstelik.

– Bir kurt çocuk nedir, biliyor musunuz? diye ekledi Helene Garaudy.

– Hayır

– Vahşi bir çocuk. Yabani bir ortamda büyümüş, terk edilmiş bir çocuk. Bir ormanda mesela. Aveyron’lu Victor’dan söz edildiğini duydunuz mu?

– Françoi. Truffaut’nun filmini gördüm.

– Gerçek bir hikayedir. Tahminen on yaşındaki bir çocuk 1800’de, Aveyron’daki bir ormanda bulunmuştu. Emekleyerek ilerliyorduve görünüşe göre sağır ve dilsizdi. Sürekli sallanıyordu ve onu besleyenlere en ufak bir sevgi gösterisinde bulunmuyordu. Genç bir askeri doktora, Jean Marie Gaspard Itard’a  emanet edilmişti, o da acemilik dönemininönemli bir kısmını ona vakfetmişti.

Bu filmin siyah-beyaz sahneleri yeniden Jeanne’ın gözünün önünde canlandı. Itard’ın büyük bir sabırla verdiği eğikim, bizzat Truffaut tarafından yorumlanmıştı. Bu yabani çocuk hem bir hayvan hem bir melekti. Çocuğun eğitimin aşamaları, Vivaldi’nin müziği…


Vahşi Çocuk
L’enfant sauvage
Yön: François Truffaut
Oyn: Jean-Pierre Cargol, François Truffaut
Fransa, 1970, 83 dk.Ölü Ruhlar Ormanı
La Fôret Des Mânes
Jean-Christophe Grange
Doğan Kitap
458 sf.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et