BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Avrupa Film Akademisi’nin 26. Avrupa Film Ödülleri’nde Enİyi İlk Film ödülünü Jan Ole Gerster'in Oh Boy (Eyvah) filmi aldı. genç yönetmen Jan Ole Gerster, ilk yönetmenlik denemesinde başarıyı yakaladığı bir proje gerçekleştirmiş oldu. Yönetmen daha önce de Elveda Lenin’in yardımcı yönetmeniydi.

Olağan Mevzular

Kahvesiz Bir Berlin Günü: Eyvah (Oh Boy!)

Avrupa Film Akademisi’nin 26. Avrupa Film Ödülleri’nde Enİyi İlk Film ödülünü Jan Ole Gerster’in Oh Boy (Eyvah) filmi aldı. genç yönetmen Jan Ole Gerster, ilk yönetmenlik denemesinde başarıyı yakaladığı bir proje gerçekleştirmiş oldu. Yönetmen daha önce de Elveda Lenin’in yardımcı yönetmeniydi.

Oh Boy 2

Avrupa Film Akademisi’nin 26. Avrupa Film Ödülleri’nde Enİyi İlk Film ödülünü Jan Ole Gerster‘in Oh Boy (Eyvah) filmi aldı. genç yönetmen Jan Ole Gerster, ilk yönetmenlik denemesinde başarıyı yakaladığı bir proje gerçekleştirmiş oldu. Yönetmen daha önce de Elveda Lenin’in yardımcı yönetmeniydi.

Rıza Oylum2Rıza Oylum

Eyvah Berlin’de geçen bir günü anlatıyor. “ideal bir vatandaş” olmayı istemeyen Niko’nun hayatına odaklanıyor. Niko sevgilisinin yanında uyanıp onun kahve teklifini reddederek güne başladığında başına gelen bütün olumsuzluklar da aslında bu kahveyi reddetmesiyle yakın ilişkili olacağını bilmiyordur. Kaptırdığı ehliyetini geri alamaz, trene biletsiz binmek zorunda kalır ve yakalanır, babası artık ona para yollamayacağını söyler…Üstelik gün içinde kahve içmek istediğinde ya makineler bozulmuş, ya da kahveler bitmiştir.

Oh Boy

Üniversiteyi yarıda bırakmış, ne yapacağı konusunda hala fikri olmayan ve düşünmeyi sürdüren bir karakterdir Niko. Anlıyoruz ki hayatta ideal vatandaş olmak için aslında ilk yapılacak olan düşünmeyi bırakmaktır. Hayatta bütün olumsuzlukların bir günde sırasıyla yaşayan Niko, dilenciye verdiği bozuklukları bile geri almaya çalışacak kadar zor durumdadır artık. Buna karşın Niko duyarsız, umursamaz değildir. Hiç tanımadığı yaşlı bir adamı kalp krizi geçirdiğini görüp ambülansla hastaneye kadar götürüp başında bekleyecek kadar duyarlıdır. Eyvah kişisel bir şehir hikâyesi. Berlin’in ruh halini yansıtan kısa hikâyeleri tek karakter üzerinden birbirine bağlayarak sıkıcı olmayan bir şehir hayatı panoraması sunuyor izleyicilerine.

Oh Boy

Kendisinin de katıldığı İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimde genç yönetmen neden renksiz çektiğini açıklarken; “bir dönem, bir çağ, bir kuşak filmi olmasını istemedim. Bir anlamda; zamanlar üstü, çağlar üstü bir film yapmak istedim. Konuyu evrensel hale getirmek istedim” ifadelerini kullanmıştı. Özellikle Almanya’daki festivallerde olumlu eleştiriler alıp birçok ödül alan film modern şehir hayatının önemli duraklarından bir olan Berlin’den renksiz ama aslında çok renkli bir tablo sunuyor.

oh boy3Oy Boy (Eyvah)

Yönetmen: Jan Ole Gerster
Oyuncular: Tom Schilling, Katharina Schüttler
Yapım: 2012, Almanya

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et