BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Fransız yönetmen ve senarist Jerome Salle 2005 yapımı Anthony Zimmer ile hayatıma fiyakalı bir giriş yapmıştı. Ancak ardından çektiği çizgi roman uyarlaması Largo Winch filmleri sıradan olmaktan öteye geçememişti.

DVD

Kara Kıta’nın Beyaz Günahları: Suç Şehri (Zulu)

Fransız yönetmen ve senarist Jerome Salle 2005 yapımı Anthony Zimmer ile hayatıma fiyakalı bir giriş yapmıştı. Ancak ardından çektiği çizgi roman uyarlaması Largo Winch filmleri sıradan olmaktan öteye geçememişti.

SUÇ ŞEHRİ-ZULU 2013 (4)

Suç Şehri (Zulu) entrika, drama, polisiye ve politik eleştiriyi güçlü bir görsellik, etkili bir anlatımla birleştiren çarpıcı bir film.

sisko-ninjaEge Görgün (Landlord)

Sıradan bir suç vakasıyla açılır film. Güney Afrika polisi, şiddet uygulanarak öldürülen genç bir kızın cesedini bulduğunda siz de bir cinayet davası çevresinde gelişen bir polisiye seyretmek üzere olduğunuz izlenimine kapılırsınız. Oysa bu filmde hiçbir şey, hiçkimse göründüğü gibi değildir.

SUÇ ŞEHRİ-ZULU 2013 (3)

Forest Whitaker – Orlando Bloom

Bir sakinlik abidesi olan polis şefi Ali’nin geçmişinde büyük bir dehşet, büyük bir travma yatmaktadır. Sakinliğinin sırrı ise Mandela’nın öğretilerini özümsemiş olmasıdır: Şiddetin önünü kesmek affetmekten geçer. Yardımcısı Brian iyi bir polistir ama elde tutamadığı ailesinin geride bıraktığı boşluğu alkolle doldurmaya çalıştığı için berbat bir durumdadır. Üstelik yakında soruşturdukları cinayetin arkasında uluslar arası bir rant ağı olduğunu keşfedeceklerdir. Sokaklardan toplanan çocukların acımasızca öldürüldüğü, sokak çetelerinin piyon olarak kullanıldığı, kökleri Apartheid dönemine hatta daha da öncesine uzanan korkunç bir entrikadır bu. Geçmişteki büyük günahların yeniden ama bu kez kendini yeniliyerek doğuşudur. Sevdiklerine de zarar veren bu günahın önünü temelli kesmek için Ali bu kez içindeki öfkenin açığa çıkmasına izin verir. Bu kez affetmek yoktur.

SUÇ ŞEHRİ-ZULU 2013 (1)

Beyazların yönetimindeki Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 70’li yıllarda düşmanlarını kitlesel olarak imha etmek için başlattığı kimyasal silah projesi filmin hikayesinin hareket noktalarından biri. Kıyı Projesi (Project Coast) adı verilen bu araştırmalar Apartheid dönemine kadar uzanmış hatta ülke içindeki siyah nüfusunu gerek kısırlaştırma gerek imha ile kontrol altında tutma emelleri de projenin kapsamı içine alınmış. Bu projede çalışanlar daha sonra itirafta bulunup affedilmişler.

SUÇ ŞEHRİ-ZULU 2013 (2)

Fransız yönetmen ve senarist Jerome Salle 2005 yapımı Anthony Zimmer ile hayatıma fiyakalı bir giriş yapmıştı. Ancak ardından çektiği çizgi roman uyarlaması Largo Winch filmleri sıradan olmaktan öteye geçememişti. Özlediğim Salle’yi Suç Şehri’nde bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Salle, Caryl Ferey’in 2008’de Fransa’da yılın en iyi suç romanı ödülü kazanan romanın karakter zenginliğini ve hikayenin geçtiği coğrafyanın duygusunu başarıyla geçiriyor seyirciye. Başarılı oyunculuklar, klişelerden uzak acımasız-gerçekçi anlatım filmin cazibesini artırıyor.

 

 

SUÇ ŞEHRİ-ZULU 2013 (1)Suç Şehri
Zulu

Yön: Jérôme Salle
Oyn: Orlando Bloom, Forest Whitaker, Natasha Loring
Tür: Polisiye
Ülke: Fransa , Güney Afrika

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et