BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ege Görgün

Kara tren gecikir, Kara Şövalye dakiktir!

batman vs. Joker

Kötülerin defterini dürmek, iyilerin esenliğini sağlamak için doğru zamanda doğru yerde biter Batman. Ne gerekiyorsa onu yapar. Bu 70 yıldır böyleydi, Kara Şövalye’de niye değişsin ki?

Batman de neyin nesidir?” diye sordu DC Comics yayıncısı Jack Leibowitz. “Yarasa kostümü giyen bir kanun savaşçısı,” diye yanıtladı çizer Bob Kane. “Esrarengiz ve ürkütücü görünüyor,” dedi Leibowitz. “Sence halk bunu sever mi?” 1938 yılında DC Comics ofisinde aynen böyle bir konuşma geçiyordu. Bu konuşmadan aylar sonra, Mayıs 1939’da çizer Bob Kane’in, metin yazarı Bill Finger’le birlikte zamanın meşhur kahramanı Zorro’dan etkilenerek yarattığı Batman’in ilk macerası yayımlanıyordu. 8 sayı dolgu malzemesi olarak yayımlandıktan sonra kapaklarda boy gösteremeye, iki sene sonra da kendi adıyla başlı başına bir dergi olarak çıkmaya başladı. 1943’te ise artık gazetede bant halinde yayımlanıyordu. Aynı yıl 15 bölümlük dizi olarak beyazperdeye uyarlandı. Ama Batman gerçek ününü 1966 – 68 yılları arasında yayınlanan TV dizileriyle yaptı.

Sinemadaki büyük bütçeli Batman çılgınlığı ise 1989’da Tim Burton’la başlayıp, farklı yönetmenler ve oyuncularla günümüze dek devam etti. Serinin son halkası ise bu ay sinemalarımızda izleme fırsatı bulacağımız Kara Şövalye. Filmi bir önceki başarılı Batman filminin (Batman Başlıyor / Batman Begins –2005) yönetmeni Christopher Nolan yönetiyor. Filmin zengin oyuncu kadrosunda yine önceki filmde olduğu gibi Batman’i canlandıran Christian Bale’in yanı sıra artık aramızda olmayan Heath Ledger da var. Üstelik Ledger Batman’in en ünlü, en karizmatik hasmını canlandırıyor; 1989 tarihli filmde Jack Nicholson’ın hayat verdiği Joker’i. Filmin yapımcısı Charles Roven bu konuyla ilgili her sinemaseveri heyacanlandıracak şeyler söylüyor. “Joker bir ikon. Kurgu dünyasının en muhteşem kötü adamlarından biri; psikopat, gizemli, zeki, şeytani, büyüleyici, komik… İzlemesi çok zevkli biri. Gözlerinizi alamayacağınız bir karakter ve onu oynaması için inanılmaz bir aktöre ihtiyacımız vardı. Heath her yönden rolün hakkını verdi. En küçük bedensel ayrıntıdan sesindeki en ufak değişime karaktere tamamen sahip oldu. İnanılmaz bir performans sergiledi.”

Kara Sövalye ABD’de fazla “karanlık” bulundu. Sözkonusu geceleri ava çıkan, adını yarasalardan esinlenerek almış bir kahraman olunca filmin karanlık olmasından daha doğal bir şey olamazdı zaten. Ama tabi karanlık derken kastettikleri başka bir şey Amerikalıların. Star Wars evreninde Dark Side of the Force / Gücün Karanlık Yüzü kavramında vücut bulan; kötülük ve şiddete yataklık eden karanlık.

Haklılar da… Kara Şövalye gerçekten de Batman serisinin en karanlık halkası. Yalnızca karanlık değil, ortalama seyircinin canını sıkacak kadar sofistike. Hatta şöyle demek doğru olur belki, Christopher Nolan Bataman gibi son derece mainstream bir çizgi roman malzemesinden bir “kara film” üretecek kadar işi ileri götürmüş. Bu yüzden filmi seyrederken Batman’in sinema uyarlamasını değil de, Alan Moore’un kaleminden çıkmış V For Vendetta gibi, yakında sinema uyarlamasını da izleyeceğimiz, gelmiş geçmiş en iyi çizgi romanlardan biri olan Watchmen gibi bir çizgi romanın uyarlamasını seyrediyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Joker yalnızca Batman serisinin değil, sinema tarihinin en kötücül karakterlerinden biri olarak hafızalara kazanıyor. Çok iyi yazılan bu karakter, Heath Ledger’ın performansıyla da Batman’i silip süpürüyor.

Nolan’ın çektiği Batman Begins her ne kadar benim en beğendiğim Batman filmi olsa da, bu kadar cesur olmayı başaramamıştı. Gişe sisteminin sınırları içinde kalarak iyi bir film yapmasını taktir etmiştim Nolan’ın. Yani aksiyon trüklerine uygun hareket ederek de, standart hikaye örgüsüne sadık kalarak da, ortalama seyircinin ahlak değerlerine saygı göstererek de benzerlerinden farklılaşabilecek bir film yapılabileceğini ispatlamıştı.

Kara Şövalye de ise bağımsızlığı ilan ediyor Nolan. Ölmesini beklemediğiniz karakterlerin öldüğü ya da daha kötüye dönüşebildiği can sıkan sürprizlerle dolu (tıpkı gerçek hayat gibi) bir film Kara Şövalye. Nolan, Hitchcock’un Sapık’ta başkadın oyuncusunu erkenden öldürmesi gibi sıradışı bir iş yapıyor. Çizgi romanın fantastik gücünü alıp gerçek hayatın içine sokuyor. (vice versa)

Filmin bana bile haddinden fazla karışık geldiği bölümler olduğunu da itiraf etmeliyim ama. Bu anlamda bir kere seyretmek yetmiyor desek yeridir Kara Şövalye’yi. Bazı çatışma sahnelerinde ne olup bittiğini ve kanıtlardan sonuca nasıl ulaşıldığını böylece daha iyi anlayabilmek mümkün olabilir belki.

Kara Şövalye
The Dark Knight
Yön: Christopher Nolan
Oyn:Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal

[poll=33]

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et