BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Fantastik kurgu edebiyatı içinde yer alan kılıç ve büyü segmentinin bugünkü en önemli yazarlarından olan Robert Anthony Salvatore’nin, ya da daha bilinen imzasıyla R.A. Salvatore’nin kaderine de böyle büyük bir yazarın müdahalesi olmuş.

Ege Görgün

Karanlıktan Gelen Kahraman: Drizzt Do’Urden

Fantastik kurgu edebiyatı içinde yer alan kılıç ve büyü segmentinin bugünkü en önemli yazarlarından olan Robert Anthony Salvatore’nin, ya da daha bilinen imzasıyla R.A. Salvatore’nin kaderine de böyle büyük bir yazarın müdahalesi olmuş.

anayurt-drizzt

Fantastik kurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Kara Elf Üçlemesi’nin çizgi roman uyarlaması Türkçe’de.

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

Büyük yazarlar yalnızca yazdıkları eserlerdeki karakterlerin kaderlerine hükmetmezler. Onlar çoğu zaman o eserleri okuyan kişilerin hayatlarına da yön verme kudretini gösterirler. Onları “büyük yazar” yapan budur işte.

R.A.-Salvatore

Fantastik kurgu edebiyatı içinde yer alan kılıç ve büyü segmentinin bugünkü en önemli yazarlarından olan Robert Anthony Salvatore’nin, ya da daha bilinen imzasıyla R.A. Salvatore’nin kaderine de böyle büyük bir yazarın müdahalesi olmuş. Salvatore üniversitede okurken kendisine yılbaşı hediyesi olarak verilen bir kitaptan sonra iflah olmaz bir fantastik kurgu okuru olmuş ve yazmaya merak salmış. Sonra işi daha da ileri götürüp bilgisayar bölümünde okurken gazeteciliğe geçmiş. Onu böylesine karalar almaya motive eden kitap ise elbette J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi.

lord of the rings

Salvatore bugün kitapları en çok satan, yarattığı karakterlerin Dungeons and Dragons bilgisayar oyunlarına taşınmasıyla en çok kazanan yazarlardan biri. Salvatore’nin yarattığı karakterler içinde en ünlü olanı ise Drizzt Do’Urden. Kötülük, ihanet ve zalimliği bir hayat görüşü, bir inanç haline getirmiş halkına sırtını dönmüş, yeraltındaki devasa mağarlarada bulunan anayurdunu terk etmiş bir Kara Elf. Drizzt aynı zamanda büyük roman karakterlerinin yaratıcılarının tasavvurunu aşıp, kendi kaderleri üstünde kısmen söz sahibi olabileceklerinin kanıtı. Çünkü Salvatore, Drizzt’i Unutulmuş Diyarlar evreninin bir başka üçlemesi için asıl kahramana eşlik edecek yardımcı bir karakter olarak yaratmıştı. Ancak Drizzt öylesine sevildi ki, Salvatore onun hikayesini anlatan bir üçleme yazdı: Anayurt, Sürgün ve Göç. (1990-91) Drizzt’in maceraları daha sonra başka kitaplarla da devam etti.

DrizztDrizzt’in hikayesinin başlangıcı olan ve onun amansız bir savaşçıya dönüşmesinin ardından halkını terk etmeye iten olaylar silsilesini anlatan Anayurt 2006’da çizgi roman olarak piyasaya çıktı. Salvatore’nin süpervizörlüğünde, yazar Andrew Dabb ve çizer Tim Seeley elinden çizgi romana dönüşen çizgi romanın anlatımı ve çizimleri, Anayurt’u üçlemeye ya da türe uzak olanların bile kolaylıkla ve keyifle okuyabilmelerine olanak sağlıyordu.

Son yıllarda ülkemizde de türe duyulan ilginin ve fantastik kurgu eserlerine gösterilen talebin artması Drizzt Do’Urden çizgi romanlarınının Türkçe olarak yayınlanmasını da mümkün kıldı. Lal Kitap’tan çıkan Unutulmuş Diyarlar: Drizzt Efsanesi 1 – Anayurt’un çevirisini Bahadır Zaimoğlu yapmış.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et