BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Karanlıktan Korkma (Don’t Be Afraid Of The Dark) Yönetmen: Troy Nixey Senaryo: Matthew Robbins, Guillermo del Toro Oyuncular: Katie Holmes, Guy Pearce, Bailee Madison, Bruce Gleeson

Ege Görgün

Karanlıktan Korkma’m, kötü filmden korktuğum kadar: Don’t Be Afraid Of the Dark

Karanlıktan Korkma
(Don’t Be Afraid Of The Dark)
Yönetmen: Troy Nixey
Senaryo: Matthew Robbins, Guillermo del Toro
Oyuncular: Katie Holmes, Guy Pearce, Bailee Madison, Bruce Gleeson

Karanlıktan Korkma 1973 yılında televizyon için çekilmiş, bırakın vasat suları, suyun bileğinize anca geldiği sığ sularda gezinen bir yapımın yeniden çevrimi. İyi anılmayan atasına rağmen bu filmle ilgili beklentilerimizin yüksek olmasına yol açan ise, filmin başta afişinde olmak üzere tüm tanıtım mecralarında öne çıkan Guillermo Del Toro ismiydi.

 Ege Görgün (Landlord)

Çektiği filmlere gotik tarzını ustalıkla yedirerek oluşturduğu atmosferler ve hikayelerle korku sinemasında farklılık yaratan Del Toro, Karanlıktan Korkma’nın hem yapımcısı hem de ortak senaristi. Böyle olunca da insan ister istemez şaşırıyor, içinde Del Toro’nun olduğu bir proje hikayesi nasıl bu kadar salla pati oluyor diye. Elbette sinemaseverlerin ağzına bir parmak bal çalmak için eski hikayenin üstüne sıva ve  yeni bir kat boya çekilmiş .

Filmin Viktoryen bir atmosferde başlaması ve günümüzde geçen hikayeye hikayeye tarihsel bir arkaplanla, Hıristiyan kökenli sahte bir mitoloji eklenmesi   Del Toro’nun gotik dokunuşları olarak görülebilir. 1973 tarihli filmdeki goblinler çirkin görünümlü cücelerken, bu filmde kötü yaratıklar evrim geçirmişler ve  grotesklikten kurtulup daha ürkütücü olmuşlar. Bunda da filmin aynı zaman da bir çizgi roman çizeri olan yönetmeni Troy Nixey’in parmağı var. Del Toro’nun, Nixey’i yönetmek olarak belirlemesinde çizerin çektiği bir kısa filmin etkilediği söyleniyor.  Ancak biz Del Toro’yu azıcık tanıyorsak, kendisi de sıkı bir çizgi roman takipçisi olan ünlü yönetmenin bu seçiminde Nixey’in Sandman çizerlerinden biri olmasının da büyük etkisi vardır.

Del Toro ve Nixey’in ilaveleri ne yazık ki Karanlıktan Korkma’yı  kurtarmaya yetmiyor. Hikayenin tarihi ve mitolojik arkaplanındakiler değil ama gündelik hayat ayrıntıları o kadar üstün körü kurgulanmış ki filme adeta yabancılaşıyoruz izlerken. Filmin karakterleri gerçeklik, ikna edicilik kazanamayıp stereotipler olarak kalıyorlar bu yüzden. Hikayeye eklenen küçük kız karakteri ve bu üstün körü hikaye bir araya gelince Karanlıktan Korkma Guillermo Del Toro’nun başyapıtı Pan’ın Labirenti filminin kötü bir taklidi gibi kalıyor. Üstelik filmdeki en iyi oyunculuk performansı küçük kızı canlandıran Bailee Madison’a ait ve bu da ister istemez güme gidiyor. Diğer iki başrol oyuncusundan  Katie Holmes idare ederken, Guy Pearce adeta şu repliklerimi bitireyim de bir an önce karavanıma döneyim tadında.

Netice itibarıyla, Karanlıktan Korkma’yı yalnızca belli bir süre korku filmi izlemeyince elleri titremeye başlayan korku-gerilim müptelalarına tavsiye edebiliyorum. Ha bir de genç yönetmen-senarist adaylarına… Çünkü film ne yapmamaları gerektiğini görmeleri anlamında iyi bir ders niteliği taşıyor.

Filmin seyir notu 5 üzerinden 3. Eleştiri notu ise 5 üzerinden 2.

Karanlıktan Korkma
(Don’t Be Afraid Of The Dark)

[xrr rating=2/5]

Yönetmen: Troy Nixey

Senaryo: Matthew Robbins, Guillermo del Toro

Oyuncular: Katie Holmes, Guy Pearce, Bailee Madison, Bruce Gleeson

Yapım: 2011 / ABD / 100 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et