BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

David Fincher'ın filmi katilden ve onun efsanesinden daha çok Zodiac olayının bu ikinci kişileri üstünde yoğunlaşıyor. İki gazeteci ve iki polisin bu vakayla ilgili yaşadıklarını ve bir sonuca varamasalar da hayatlarının nasıl sonsuza dek değiştiğini anlatıyor film. Zaten Zodiac bu gazetecilerden birinin, Robert Graysmith'in yazdığı romanı temel alıyor.

DVD

Karındeşen Jack yirminci yüzyıla gelirse: Zodiac

David Fincher’ın filmi katilden ve onun efsanesinden daha çok Zodiac olayının bu ikinci kişileri üstünde yoğunlaşıyor. İki gazeteci ve iki polisin bu vakayla ilgili yaşadıklarını ve bir sonuca varamasalar da hayatlarının nasıl sonsuza dek değiştiğini anlatıyor film. Zaten Zodiac bu gazetecilerden birinin, Robert Graysmith’in yazdığı romanı temel alıyor.

Zodiac

David Fincher‘ın kamerasından yakayı ele vermemiş bir seri katilin peşinde harap olmuş insanların hikayesi…

zodiac31888’in ikinci yarısında Londra’da, ayyaşından fahişesine şehrin en düşük hayatlarına ev sahipliği yapan Whitechapel semtinde arka arkaya insanlık dışı cinayetler işlendi. Günün gazetecilik misyonunun yerine getiren kuruluşlarından biri bu sıralarda ilginç bir mektup aldı. Mektubu kaleme alan kişi cinayetleri kendisinin işlediğini iddia ediyordu. Bu mektup sayesinde katil bir isme, cinayetler ise bir efsaneye büründü: Karındeşen Jack. Beş hayat kadının canını alan (bu sayının gerçekte 11 olabileceğinden şüpheleniliyor) Karındeşen Jack’in kim olduğu asla bulunamadı. Yalnızca tahminler, iddialar, şüpheliler ve konu hakkında yazılmış onlarca kitap.

1960’ların sonunda San Francisco’da buna çok benzer bir olay yaşandı. Gizemli biri, tıpkı Karındeşen Jack’in yaklaşık 80 yıl önce yaptığı gibi gazetelere mektup gönderip işlediği cinayetlerin ayrıntılarını vermişti. Önce 13 kurbanı olduğunu açıkladı, sonra bu rakamı iki düzinenin üstüne çekti. Araştırmalar ise beş ölümle sonuçlanan yedi vakada onun kesin izlerini buldular. Bundan çok daha fazlası ise muhtemel Zodiac cinayeti olarak dosyalandı. Zodiac Katili asla yakalanamadı. Bu uğurda çaba harcayanlar asla tatmin edici yanıtlara ulaşamadılar. David Fincher’ın filmi katilden ve onun efsanesinden daha çok Zodiac olayının bu ikinci kişileri üstünde yoğunlaşıyor. İki gazeteci ve iki polisin bu vakayla ilgili yaşadıklarını ve bir sonuca varamasalar da hayatlarının nasıl sonsuza dek değiştiğini anlatıyor film. Zaten Zodiac bu gazetecilerden birinin, Robert Graysmith‘in yazdığı romanı temel alıyor.

Zodiac movie image Jake Gyllenhaal Robert Downey JrZodiac cinayetlerinin işlendiği bölgede büyüyen yönetmen David Fincher o günlerde yaşanan bu dehşetin yarattığı panik havasını teneffüs etmiş biri. Belki de bunun getirdiği bir ciddiyetle filmi olabildiğince gerçeklere uygun çekmiş. Çocukluğunda iz bırakan o ünlü katilin izini sürmüş olan görevlilerle birlikte katilin ayak izlerinden gitmiş, 10.000 sayfalık belge ve kanıtları taramış, hayatta kalan kurbanlarla, hayatta kalamayanların sevenleriyle ve zanlının akrabalarıyla görüşmeler yapmış.

Netice itibarıyla ortaya seyirciden sabır talep eden 151 dakikalık fazlaca uzun bir film çıkmış. Fincher adını görüp celallenenlere için hemen söyleyelim, içerik olarak benzeşse de, biçim olarak Seven’dan çok farklı bir film Zodiac. Türkçe dublajlı ( 2.0) filme ilave olarak DVD’ye konan Ben Zodiac adlı belgeselde Fincher ve oyuncularla yapılan söyleşilerin yanı sıra hikayenin gerçek kahramanlarının açıklamalarını Türkçe altyazılı olarak izleyebiliyorsunuz.

Yön: David Fincher
Oyn: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et