BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu hafta kısa kesip Aydın havası yapıyorum. Qian Ren Zhan (Beheaded 1000) adlı filmi, iç organlarını deşmek üzere ameliyat masasına yatırıyorum.

Tuğba Keleş

Kelle Paça Jimmy Amca: Beheaded 1000 (Qian Ren Zhan)

Bu hafta kısa kesip Aydın havası yapıyorum. Qian Ren Zhan (Beheaded 1000) adlı filmi, iç organlarını deşmek üzere ameliyat masasına yatırıyorum.

Bu hafta kısa kesip Aydın havası yapıyorum. Qian Ren Zhan (Beheaded 1000) adlı filmi, iç organlarını deşmek üzere ameliyat masasına yatırıyorum.

 Tuğba Keleş

Efendim, filmimizin önemi, bir zamanların tek kollu kahramanı Jimmy Wang Yu’nun aktif sinema kariyerinde oynadığı son film olması (2011’den itibaren yeniden filmlerde oynamaya başladı kendisi). 1993 tarihli filmin tek alameti farikası bu değil elbette. Filmin fena sayılmayan bir bütçe ile çekildiği, kullandığı görsel efekt teknolojisinden anlaşılırken, A Chinese Ghost Story’nin yıldızlarından biri olan Joey Wong gibi bir güzelin de çektiği son aksiyon filmi olduğunu belirtmekte yarar var. Joey Wong, bu filmden sonra sinema kariyerine ara vermiş olsa da birkaç yıl sonra yeniden sinemalara dönmüş. Biraz daha anlat Tuğba Abla diyen sesinizi duyar gibiyim ama konumuz Joey Wong’dan ziyade, film. Dolayısıyla hemen’cacık konuya geçelim.

Cellat Ren De Tie (Jimmy Wang Yu), devlet adına birçok suçlunun kellesini koparmak suretiyle önemli bir görev sürdürmektedir. O zamana kadar yaklaşık 998 suçlunun kellesini gövdesinden ünlü kılıcıyla ayırmıştır. Buradan bakıldığında bâtıl inanç gibi gözüken, ama o zamanki halkın iç içe yaşadığı hayaletler, kötü ruhlar, iblisler ve bir dolu gerçeküstü olay sebebiyle kellesi kesilen suçlu, ölümden sonra hayalet olarak canlılara musallat olmaması için itinayla ortadan kaldırılmaktadır. Ren De Tie, son derece titiz bir şekilde kılıcıyla kafayı keser kesmez, sarı dua kağıtlarıyla kafayı boyna bağlamaktadır. Ren De Tie, yıllardır sürdürdüğü görevinde başarılı kellelere imza atmıştır. Bunlardan en önemlisi şüphesi Blood Brothers yani Kan Kardeşler olarak bilinen bir çetedir.

Çeteden geriye yalnızca Kötürüm Birader ile Kanlı Lotus (Joey Wong) kalmıştır. Askerler ne yapar eder, azmandan hallice olan Kötürüm Birader’i yakalamayı başarır. Cellat Ren De Tie, Kötürüm Birader’i idam etmeden bir gece evvel, gizemli bir kadın tarafından başına kötü şeyler gelebileceği konusunda uyarılır. Bunun üzerine zaten bir süredir emekli olmayı düşünen Ren De Tie, görevini uzun süredir yetiştirmekte olduğu çırağına (Chin Siu-Ho) bırakır. Ertesi gün idam meydanında toplanan kalabalığı yalnızca bir idam değil, eğlence de beklemektedir. Çünkü Kötürüm Birader’in ense kalınlığını hesaplayamayan çırak, kılıcı enseye indirir indirmesine ama ayırmayı başaramaz. İmdada yetişen usta bu işi el çabukluğuyla yapmıştır yapmasına ama meydanda gizlice idamı izleyen ve intikamının doruk noktasına gelen Kanlı Lotus’u da çoktan harekete geçirmiştir.

Orman semalarında el emeği göz nuru uçurtmasıyla uçan Kanlı Lotus, intikam planında öncelikle cellat Ren De Tie’yi kandırarak adamın evine yerleşmeyi başarır. 999. kafadan sonra emekliliğini ilan ederek lokanta açan Ren De Tie, karısı, kızı ve çırağının yanından kimsesiz ve acınası haldeki Kanlı Lotus’u ailesine katmakta beis görmemiştir. Ama hem onları hem de seyirciyi o dakikadan sonra müthiş görsel efektler eşliğinde ölüler, hayaletler, devler, hayalet örümcekler ve sanıyorum en önemlisi bir adet gremlin benzeri yaratık beklemektedir. Ayrıca filmin adından hareketle, 1000. kelle acaba hangi şanslı kişi olacaktır?

Film zevki normal olanların “Üf bu ne be?” imlâlarıyla seyretmeye tenezzül dahi etmeyeceği, öte yandan bir şans verilirse finale doğru ortaya çıkan gremlinle bile bir süre akıllarda kalabilecek potansiyele sahip bir film Beheaded 1000. Kısacası tipik Uzak Doğu abuk sabukluklarını sevenler ve el üstünde tutanlar derneğinin yeni programında üst sıralarda yer alacağını şimdiden belirteyim.

Qian Ren Zhan (Beaheaded 1000)

Yönetmen: Ting Shan-Hsi

Senaryo: Ting Shan-Hsi

Oyuncular: Jimmy Wang Yu, Joey Wong Cho-Yin, Chin Siu-Ho, Monica Chan

Yapım: 1993, Tayvan, 124 dk.

Not: Yazıda kullandığım görsellerin bir kısmı hkmdb.com ve hkcinemagic.com sitelerinden alınmadır.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et