BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu yıl 16’ncısı yapılan Uluslararası Nyon Film Festivali Visions Du Reel dünyanın en saygın belgesel festivallerinden biri.

Ege Görgün

Kendi uzaklarda, aklı Ters Ninja’da bir Landlord!

Bu yıl 16’ncısı yapılan Uluslararası Nyon Film Festivali Visions Du Reel dünyanın en saygın belgesel festivallerinden biri.


Duydum ki Numan Serteli yine arkamdan atıp tutuyormuş. Neymiş efendim. Ters Ninja’dan öyle para kazanmışım ki, vergiden kurtulmak için İsviçre’de banka arıyormuşum kendime. İddianı ispat etmezsen müfterisin, Sayın Serteli. Festival kapsamında sana, SİYAD üyesi olmadığın için “fakir ama namuslu genç” muamelesi yapan sinematörlerle karıştırma beni. Tamam, doğrudur şu anda İsviçre’deyim. Ama sor bir bakalım, niye?

Sen Leman’ı bilir misin Numan Serteli? Hayır, tabii ki gençliğinde hasta olduğun o, mahallenin en güzel, en işveli ablasından bahsetmiyorum. Ama bu Leman da çok güzel. Şimdi onun yanından geliyorum. Bütün gün geç karşısına seyret. İstersen gir içine… Yahu, ne fesat adamsın! Gir içine yüz, diyecektim.

Leman, İsviçre’nin şirin beldesi Nyon’un kıyısına kurulu olduğu göl. Gölün hemen karşısı Fransa. Arada tekneler çalışıyor ama benim gidecek halim yok, çünkü film seyretmekten kafamı kaşıyacak vaktim yok.

Ya Numan Serteli, Landlord Nyon’u da fethetti sonunda. Ve bu işte ne SİYAD’ın, ne FIPRESCI’nin payı yok. Landlord her üyesi farklı bir dine mensup bir jüri heyetinin üyesi. Başta sandım ki gördüler Ters Ninja’nın başarısını, ne kadar sevildiğini; dediler yeni bir din doğuyor, hemen alalım bu işin başındakilerden birini. Ben de seni önerdim önce. Dedim ki, ben nice iller gördüm Frenk diyarında, başka görmesem de olur. Varsın ölmeden önce Numan Serteli çıksın misak-ı milli sınırlarının dışına vizyonu genişlesin. Ama yok, dediler, Ters Ninja ile alakası yok, Müslüman kontenjanı açık seni oradan alıyoruz. Alan kim, Bratislava’da tanıştığım Hıristiyan bir film organizasyonu. Dinler arası iletişim ve paylaşım için uğraş veriyorlar. Görünürde başka bir amaçları yok. Yurtdışı festivallerde görev alan Ekümenik jürileri de onlar belirliyorlar. Ekümenik Jüri nedir, bir zahmet onu da kendin araştır artık. Bak, daha ne festivalidir Nyon’daki onu bile söyleyemedim.

Bu yıl 16’ncısı yapılan Uluslararası Nyon Film Festivali Visions Du Reel dünyanın en saygın belgesel festivallerinden biri. Buradan çıkan pek çok belgesel dünyanın diğer festivallerine dağılıyor, televizyon kanallarına satılıyor ve dağıtımcı buluyor. 15-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen festivalin yarşma bölümünde 20 film var. Filmlerle ve festivalle ilgili izlenimlerimi peyderpey paylaşacağım. Ama günde 4 film izliyorum, arada Nyon’u keşfediyorum (keşfedecek fazla bir şey yok ya, neyse!), tabi bir de kokteyller, toplantilar var, onun için biraz sabır lütfen!

Ya Numan Serteli, tüm bu bilgilerin ışığında mahcup oldun mu bir kez daha?

Not: Şu an Ters Ninja’da direksiyon Deniz Akhan‘a emanet. Buradan kendisine, yokluğumda yerime oynayacağına emin olduğum bazı yazarlara (ismi lazım değil) müsamaha göstermemesini salık veriyorum.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et