V For Vendetta Alan Moore

Baskıcı ve kötücül bir rejimi yıkmak için terör mübah mıdır sorusunu soran politik fantezi V For Vendetta, geleceğin hayali İngiltere’sinde geçiyor. Mutlaka seyredilmesi gereken filmlerden! (Nisan 2006)

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

Önce bir konuda anlaşalım: Alan Moore 20. yüzyılın en yetenekli yazarlarından biridir. Uzlaşmaya niyetiniz yoksa da hiç umurumda değil. Çünkü o zaman onun başyapıtı The Watchmen’i daha okumamışsınız demektir, Watchmen’i okumayan biriyle de Moore’u tartışacak değilim. İngilizce bilmeyenler mazur görülebilir. Çünkü Dune, Yüzüklerin Efendisi, Clive Barker’ın tüm kitapları gibi şaheserler bizim memlekete Uranüs aktarmalı gelip gecikmesi gibi, Watchmen de daha Türkçe’ye kazandırılmadı. (L.N: En azından bu satırlar yazılırken daha yayınlanmamıştı. Artık Türkçesini de bulmanız mümkün.) İngilizce bilen ama çizgi-roman türünü genel olarak ciddiye almayanlara ise Watchmen’in onları hizaya sokabilecek bir eser olduğunu söylemekle yetineyim. V, Moore’un eserlerinden uyarlanan ilk film değil. Moore hiçbirinden memnun olmasa da Cehennemden Gelen (From Hell), League of Extraordinary Gentlemen onun yazdığı olağanüstü çizgi-romanlardan esinlendi. Moore eserlerini mahvettiğini düşündüğü Hollywood ile hiç barışık olmadı. Ama bu memnuniyetsizlik V filminde ayyuka çıktı. Öyle ki, Moore filmin hiçbir yerinde isminin kullanılmasını istemedi. Onun için afişte ya da jenerikte onun ismini hiç boşa aramayın. Moore bununla da yetinmedi kitaplarını yıllardır yayımlayan DC’den de ayrıldı. Peki Moore nasıl biri? Anarşist söylemlerde bulunmaktan kaçınmayan biri. İngilizliğine sahip çıkan ve Amerika’nın temsil ettiklerinden pek hoşlanmayan biri. Faşizmden nefret eden biri.

Şimdi biraz geriye, Matrix’in yazar-yönetmenleri Wachowski Biraderler’in Moore’un kapısını aşındırdığı günlere gidelim. V For Vendetta’yı beyazperdeye uyarlamak istemektedirler. Moore’un yanıtı kesin olur. “Sinema ile uğraşacak ne vaktim, ne de niyetim var. Sorry!”

Ama Moore bir süre sora işbilir yapımcı Joel Silver’ın ve biraderlerin işi DC üstünden bitirdiğini öğreniyor. Üstelik basın açıklamasında Silver film olayından Moore’un çok memnun söylüyor. Moore’un cinleri tepesine çıkıyor. İşin komiği kendisine telif hakkı olarak sadece 8 bin dolar ayrılmış. (İmzasını çıkarttıktan sonra bu parayı kitabın çizerine vermiş.) Ama Moore esas şoku senaryoyu görünce yaşıyor çünkü ona göre filmin çizgi-romanla ilgisi yok. “Benim kitabım anarşi ve faşizm ile ilgilOnların embesil filminin ise ucuz Amerikan solculuğundan başka bir şey yaptığı yok. Kitabım kendi ülkelerinde politik taşlama yapamayacak kadar yüreksiz Amerikalılar tarafından bir Bush-dönemi meseline dönüştürülmüş. Benim kitabımdaki faşistlerin yerine sağ görüşten baskıcı hükümet adamları konulmuş. Amerikan liberal değerleri olan birilerinin engellenmiş, hayal kırıklığına uğratılmış, belki de yetersiz kalmış Amerikan liberal fantezisi yeni muhafazakarlar tarafından yönetilen hükümete karşı. Benim kitabım bununla ilgili değildi.” Moore’un başka sıkıntıları da filmle ilgili. “Embesilce hatalar var. Bir sürü boşluk var hikayede. Onu bırakın, İngilizlerin kahvaltıda ne yediğini bile araştırmaya tenezzül etmemişler. Filmdeki İngiliz posta servisinin adına FedCo demişler. FedEx’in Amerikan versiyonu diye düşünmüş olmalılar. Ama FedEx kısaltması Federal Express’ten gelir. Amerika federal cumhuriyettir ama İngiltere değil.”

Bu gerçekler ışığında bize düşen, filmi uyarlandığı eserden bağımsız olarak ele almak. Görkemli izlenimi verse de hayli minimal bir fantezi aslında V. Bir aksiyon filmi değil kesinlikle. İçinde Matrix’ten çok George Orwell’in 1984’ü var çünkü. Ama ne yalan söyleyeyim biraz daha tempo ve aksiyon aşerdiğiniz oluyor filmi seyrederken. Disütopya duygusu ve atmosferi başarıyla yaratılmış. V’nin kimi diyalogları fazla uzatılmış ama Weaving’in hipnotik sesi ve vurguları sayesinde bu sorun haline gelmemiş.

Film teröristler ve özgürlük savaşçıları arasındaki fark konusunda kafanızı karıştırmayı amaçlıyor, bunu da başarıyor. V kendi intikamını alırken, bombalar patlatıp, cinayetler işlerken onurlu bir misyon üstlenmiş oluyor ve insanları demokratik bir devrime sürüklüyor. Tabi bu Hollywood’un V’si, Moore’un V’si tam bir anarşist.

V
V For Vendetta
Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weawing, Stephen Rea, John Hurt
Eleştiri notu: 4/5
Seyir notu: 4/5


2 YORUMLAR

 1. Rimemba rimemba di fifth ov novemba..

  az önce 5 kasım oldu.. ne tesadüf ama.. eğer tersninja okuyucusu olmasaydım.. V for vendetta filmini seyretmek.. aklıma gelmezdi asla… daha önce hiç duymamıştım.. landlord sık sık bu filmi hatırlatır ya tersninja da.. hani mutlaka seyredilmesi gereken filmlerden biridir der ya.. gerçekten merak ettim.. buldum bu filmi nasıl olduysa.. dün gece izledim sonunda..

  romantik filmlerdi benim favori filmlerim önceleri.. nasıl seyretmemişim.. korku filmlerini.. gerilim filmlerini.. fantastik filmleri.. yazık olmuş yıllarıma.. bu tarz filmler de acayip romantik oluyorlarmış aslında..

  “şimdi sen bu filmi seyrettin de.. bula bula romantik mi buldun? “ deyip tersleyebilir beni Usta.. yoo.. artık Usta değil.. bence V’ oldu bu filmi seyrettikten sonra.. kill bill de Usta vardı gelin’e eziyet edip hayatı öğreten.. bu film de ise V.. evey’e işkence ediyor ya.. hımm.. canım sıkıldı bu duruma.. hayatı öğretmenin yolu bu mudur hep diye düşünüyorum aslında.. bu filmleri izleyen ve sevip tavsiye eden biri.. benim gibi ileri geri yazan bir yorumcuya.. nasıl gerçekleri öğretecek sanal yolla.. hımm.. evet.. evet.. şimdi daha da iyi iyi anlıyorum herşeyi aslında..

  merak etmeyin.. romantikliği tamam.. gerçekten çok sevdim filmi .. ezberledim gene.. bu filmin de bazı repliklerini.. ''insanlar hükümetlerinden değil, hükümetler insanlarından korkmalı'' mesela.. "bu maskenin ardında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez" yada.. ama.. ama.. benim asıl en sevip ezberlediğim dialog var ya:

  “V- Benimle dans eder misin?

  Evey- Şimdi mi? Devrim gecesinde dans mı edeceğiz?

  V- Dans etmeden yapılan devrim yapılmaya değer

  değildir.

  Evey- Çok isterim.. “

  ve…… V ile Evey dans ederler birlikte… heyy.. ne güzel..

  filmde duymadım ama kitabında okuduğum

  “vi veri veniversum vivus vici “

  “ gerçeğin gücüyle ben,sağlığımda kainatı fethettim.” var bir de tabii.. ama ezberledim dersem yalan olur.. kitaba bakarak yazdım şimdi.. napayım…hoş bi şi bu da valla…

  rimemba.. rimemba.. di fifth ov novemba….

CEVAPLA