BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Çocukluklarına 70’lerin sonlarına doğru ve 80’lerin ilk yarısında yaşama şansına sahip olanların o yıllarda müthiş bir dostu vardı: Milliyet Çocuk. Milliyet gazetesinin ilavesi olarak yıllar önce yayınlanmaya başlamış olsa da gerçek gücünü ve kalitesini Ülkü Tamer yönetiminde

Ege Görgün

Asıl klasik olan, klasiklerin çizgi roman versiyonlarını yayımlamak

Çocukluklarına 70’lerin sonlarına doğru ve 80’lerin ilk yarısında yaşama şansına sahip olanların o yıllarda müthiş bir dostu vardı: Milliyet Çocuk. Milliyet gazetesinin ilavesi olarak yıllar önce yayınlanmaya başlamış olsa da gerçek gücünü ve kalitesini Ülkü Tamer yönetiminde

Mark Twain klasiğin tanımı şöyle yapmıştı: “Herkesin okumuş olmayı istediği, ama kimsenin okumak istemediği şey.” Kendisine yeni nesil klasikleri gösterebilsek Twain’in bugün diyeceği şey belki de şu olurdu: “Erken konuşmuşum.”

“12 yaşıma geldiğimde klasiklerin tamamına yakınını, belki de tamamını okumuştum.”

Gözününüzün önüne nasıl bir çocuk geliyor bu cümleyi okuduğunuzda: Kesinkes – gözlüklü, zekası normalin epey üstünde, konuştuğunuzda sizde bir çocukla değil de bir yetişkinle konuşuyormuşsunuz hissi uyandıran, yaşıtlarıyla arkadaşlık kurma konusunda “nedense” beceriksiz… Kusura bakmayın bunların hiçbiri değildim 12 yaşındayken. Yine de gerçekten klasiklerin tamamına yakınını, belki de tamamını okumuştum. Klasikler derken yalnızca ağır abilerin ağır eserlerini değil, Robert Louis Stevenson, Jules Verne, Charles Dickens, Mark Twain gibi yazarların popüler klasiklerini de hesaba katıyorum. (Yaşar Kemal’in İnce Memed’ini saymış mıydım?.)

İsmail Gülgeç’in çizgileriyle İnce Memed

Peki her fırsatta sinemaya giden, dersleri pek parlak olmayan bu televizyon müptelası çocuk nasıl başarmıştı bunu?

Çocukluklarına 70’lerin sonlarına doğru ve 80’lerin ilk yarısında yaşama şansına sahip olanların o yıllarda müthiş bir dostu vardı: Milliyet Çocuk. Milliyet gazetesinin ilavesi olarak yıllar önce yayınlanmaya başlamış olsa da gerçek gücünü ve kalitesini Ülkü Tamer yönetiminde çıkarılmaya başladıktan sonra bulan haftalık dergi Milliyet Çocuk yıllar boyu çok sayıda yerli ve yabancı çizgi roman (Red Kit, Larry Yuma, Uzay Çocukları, Şimşek Santrfor [Eric Castel], Baytekin [Flash Gordon], Tarzan, Afacan Beşler, Demir Yumruklu Adam, Mırnav, Thorgal, Gizli Yediler Yetişti, Lieutenant Blueberry gibi) taşıdı sayfalarına.

İçerdiği bunca çizgi romana rağmen biz çocukları eğitmekte, eğlendirmekte sınır tanımayan bu dergi her sayısında klasikleşmiş bir romandan uyarlanmış “tam macera” bir çizgi roman vermeye başladı. Tam göbekte yer alan 32 sayfalık bu çizgi romanlar ilerleyen zamanlarda dergiden çıkarılarak cilt haline de getirildi. Müdavimi olduğum çizgi roman dükkanı Büyülü Rüzgar’ın sahibi İlyas Erkul’dan 180 tane civarında çıktığını öğrendim bu çizgi klasiklerin.

İyi hatırladıklarımdan birkaç tanesini anmak isterim burada: Kral Artür’ün Sarayında (Mark Twain), Jan Dark (Aldo Brunetti), Aya Yolculuk, Seksen Günde Dünya Gezisi(Jules Verne), Jack (Alphonse Daudet), Çılgın Baron (H.K. Friedrich Münchausen)

Yeni Nesil Çizgi Klasikler

Yer, Türkiye… Vakit, şimdi. Yani olan bitenlerin üzerinden 20 yıl geçmiş, bizim yaş 40’a merdiven dayamış. (Düzeltme: Vakit, çok geç) Klasiklerin çizgili versiyonları bir kez daha gündemde. Tabi bu yeni versiyonlar atalarından gerek çizim, gerek kağıt, gerekse yorumlama açısından kat kat üstünler. Hatta o da ne? TV’de reklamları bile çıkıyor. Çizgi romana mı, yoksa klasiklere mi verilen değer çığ oldu büyüdü de benim haberim yok. Ya da bu tür uyarlamaların telifi çok düşük olduğundan mı bu hareketlilik? Bilemedim…

NTV Yayınları Shakespeare’in Macbeth’i, Kafka’nın Dava’sı, Mary Shelley’in Frankenstein’ı, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sı derken şimdi de Flaubert‘in Madam Bovary‘sini yayımladılar. Üstelik tek düze değil, her kitapta farklılaşan çizim tarzlarıyla.

Artemis ise Shakespeare külliyatının tüm kitaplarının, hem de mangalaştırılmış versiyonlarını yayınlayacak gibi görünüyor. Richard, Hamlet, Macbeth, Fırtına, Romeo ve Juliet çıktı bile.

Everest, çizgi roman klasikleri yayımlayan bir diğer yayınevi. Şu ana kadar yayınladıkları kitaplar şunlar:

1. Candide ya da iyimserlik – Voltaire / Delpature – Dufranne – Radovanovic

2. Bir İdam Mankumunun Son Günü – Victor Hugo / Stanislas Gros

3. Tartuffe – Moliere / Duval & Zanzim

4. Goriot Baba – Honore de Balzac / Lamy – Thirault- Duhamel

5. Frankenstein – Mary Shelley / Marion Mausse

6. Yağ tulumu – Guy De Maupassant / Li-An

Yine de hepsinden ilginci sıradışı kitaplar bulma konusunda kendini ispat etmiş bir yayınevinden geldi. İlginçlik bu seride Edgar Allen Poe, Arthur Conan Doyle, H.G. Wells ve H.P. Lovecraft gibi isimlerin de bulunması. Ve diğer dizilerin aksine April’ın serisinde bu yazarların çok sayıda kısa hikayelerine yer veriliyor. Şu ana kadar çıkanlar ise Poe, O. Henry ve Jack London. Lovecraft ise sırada.

Son bir not: Birkaç uyanık yayıncı yüzünden çizgi roman, ülkemizde pahalı kitaplardan sayılır hale gelmişti. Ortalama bir kitaptan oldukça ucuza satılan çizgi klasikler bu kötü ünü de ortadan kaldıracak. Çizgi klasikleri ve diğer çizgi romanlarınızı benim gibi Kadıköy Pasajı’nın en alt katında bulunan Büyülü Rüzgar’dan alırsanız, yüzde 30’a varan ekstra bir indiriminiz daha olabilir. İstanbul dışındaysanız, çizgi romanlarınızın kargoyla yollanması için 0216 3451406 nolu telefondan sipariş de verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et