BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Daha önce bazı TV dizilerinde senarist olarak karşımıza çıkan Deniz Akçay Katıksız’ın ilk yönemenlik denemesi olan Köksüz geçtiğimiz festival sezonunun en iyi filmlerinden biriydi. Nitekim film İstanbul Film Festivali’nde beğenilmiş, 'Geleceğin Aslanı' için yarıştığı Venedik’te ayakta alkışlanmış ve son olarak 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü başta olmak üzere Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü (Savaş Alp Başar), İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Ahu Türkpençe ve Lale Başer birlikte) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü (Melis Ebeler) kazanarak festivale damga vurmuştu.

Ercan Dalkılıç

“Köksüz”: Çamdibi’nden Tutunamayan Portreleri

Daha önce bazı TV dizilerinde senarist olarak karşımıza çıkan Deniz Akçay Katıksız’ın ilk yönemenlik denemesi olan Köksüz geçtiğimiz festival sezonunun en iyi filmlerinden biriydi. Nitekim film İstanbul Film Festivali’nde beğenilmiş, ‘Geleceğin Aslanı’ için yarıştığı Venedik’te ayakta alkışlanmış ve son olarak 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü başta olmak üzere Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü (Savaş Alp Başar), İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Ahu Türkpençe ve Lale Başer birlikte) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü (Melis Ebeler) kazanarak festivale damga vurmuştu.

Köksüz2

Daha önce bazı TV dizilerinde senarist olarak karşımıza çıkan Deniz Akçay Katıksız’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Köksüz geçtiğimiz festival sezonunun en iyi filmlerinden biriydi. Nitekim film İstanbul Film Festivali’nde beğenilmiş, ‘Geleceğin Aslanı’ için yarıştığı Venedik’te ayakta alkışlanmış ve son olarak 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü başta olmak üzere Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü (Savaş Alp Başar), İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Ahu Türkpençe ve Lale Başar birlikte) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü (Melis Ebeler) kazanarak festivale damga vurmuştu.

Ercan Dalkılıç (2) Ercan Dalkılıç

Köksüz’de İzmir’in kıyısı Çamdibi’nden tutunmaya çalışan bir aile portresi çiziyor Deniz Akçay Katıksız; evin reisi bir süre önce ölmüş, bunu bir türlü kabullenemeyen ve sosyal olarak da birey olamamış, ekonomik özgürlüğü de olmayan Nurcan büyük bir boşluğun içinde. İşin kötüsü arkada kalan üç çocuğuna kol kanat germesi şöyle dursun, onlara daha da köstek oluyor, çeşitli sağlık sorunlarıyla. Evin reisinin yerini bir şirkette çalışmakta olan, orta-sınıfa aday Feride dolduruyor bir anlamda. Hem annesini ayakta tutmaya çalışıyor, hem evin haşarı delikanlısı İlker’in kendini dağıtmasını önlemeye hem de küçük Özge’ye annesinin yerine getiremediği anneliği hissettirmeye.

Köksüz

Akçay Katıksız’ın draması öyle çatışık ve iyi üst üste bindirilmiş ki, gram boşluk hissetmiyorsunuz. Kombine bir şekilde sille tokat girişiyor kurduğu metinle size yönetmen, bir an nefes almanıza dahi izin vermiyor. Hal böyle olunca metin de büyüdükçe büyüyor tabii. Metin içindeki karakterler, usta bir satrançcının hamleleriyle mata doğru ilerlerken, karaktere can veren oyuncular da yönetmenin hamlelerini eşsiz performanslarıyla yerine getiriyorlar. Evet, yukarıda saydığımız oyuncuların hepsinin performansı üst düzeyde, bunun için ayrıca bir parantez açmaya gerek duymuyorum. Fakat bu performansların en büyük sebebi, bana kalırsa Deniz Akçay Katıksız’ın, ülkemizde pek göremediğimiz türden iyi bir oyuncu yönetimi becerisine sahip olması.

Köksüz3

Feride’nin baba ikamesi olması bir raddeden sonra ona ağır gelmeye başlıyor ve çareyi kendisine talip olan iş yerinden, saçlarına bolca ak düşmüş, ‘babacan’ bir arkadaşıyla evlenmekte buluyor. Bu kaçış aynı zamanda aileye bir ‘baş’ kazandırma çabası olarak da okunabilir. Gelgelelim istemeden de olsa annesinin pozisyonuna dönmüyor mu Feride? İlker’se annesizliğini arkadaşının annesiyle birlikte olarak gideriyor bir süre, fakat bu maceranın sonunda duvara toslayarak bir baba figürü buluyor karşısında. Babasızlık bir hayalet gibi dolaşıyor tüm ailenin tepesinde.

Deniz Akçay Katıksız’ın yazıp yönettiği debutu Köksüz, ilk filmden ziyade auteur bir yönetmenin elinden çıkma bir yapıta benziyor. Akçay Katıksız’ı tebrik ediyor, sonraki filmini dört gözle bekliyoruz.

Köksüz5Köksüz

Yönetmen ve Senarist: Deniz Akçay Katıksız

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar

Yapım: 2014 / Türkiye / 81 dk.

 

İlginizi çekebilir...

Öne Çıkanlar

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et