BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Çoğunluğu Fransa ve Balkanlar'dan olsa da, Oscar töreni havası solumuş Siyah Kuğu (Black Swan), 127 Saat (127 Hours), Gerçeğin Parçaları (Winter's Bone) ve Biutiful gibi yapımların da dahil olduğu 118 filmden, 24 belgeselden ve 70'den fazla kısa filmden oluşan zengin programıyla dikkat çeken 15. Uluslararası Sofya Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Festival

Komşuda pişer, bize de düşer: 15. Uluslararası Sofya Film Festivali’nde kazananlar belli oldu.

Çoğunluğu Fransa ve Balkanlar’dan olsa da, Oscar töreni havası solumuş Siyah Kuğu (Black Swan), 127 Saat (127 Hours), Gerçeğin Parçaları (Winter’s Bone) ve Biutiful gibi yapımların da dahil olduğu 118 filmden, 24 belgeselden ve 70’den fazla kısa filmden oluşan zengin programıyla dikkat çeken 15. Uluslararası Sofya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Çoğunluğu Fransa ve Balkanlar’dan olsa da, Oscar töreni havası solumuş Siyah Kuğu (Black Swan), 127 Saat (127 Hours), Gerçeğin Parçaları (Winter’s Bone) ve  Biutiful gibi yapımların da dahil olduğu 118 filmden, 24 belgeselden ve 70’den fazla kısa filmden oluşan zengin programıyla dikkat çeken 15. Uluslararası Sofya Film Festivali‘nde  ödüller sahiplerini buldu.

4-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşen ama film gösterimlerine Sofya’nın yanına Burgaz, Pilovdiv ve Varna’yı da katarak 20’sine kadar devam edecek olan 15. Uluslararası Sofya Film Festivali’nin (15th International Sofia Film Festival) bu yıl  ağırladığı konuklar arasında yaşamboyu başarı ödüllerine layık görülen dört isim vardı:  Claudia Cardinale, Claude Lelouche, Otar Iosseliani ve Bulgar aktör Roussi Chanev. Ayrıca koreograf ve dansçı Pina Bausch‘u konu alan son filmi Pina ile Wim Wenders, yine son filmi Two Sunny Days vesilesiyle Sylvia Kristel ve buralarda pek sevildiği anlaşılan Danis Tanovic de konuklar arasındaydı.

Başkanlığını İzlandalı yönetmen ve yapımcı Fridrik Tor Fridrikson‘un yaptığı uluslararası jüri kendisiyle ilgili ödüllleri şu filmlere verdi.

En İyi Film: Shelter – Dragomir Sholev (Bulgaristan)
En İyi Yönetmen: Joao Nuno Pinto (Portekiz)
Jüri Özel Ödülü: Kar Beyaz – Selim Güneş
En İyi Kısa Film: Trains -Pavel C. Vesnakov (Bulgaristan)

Festivalin diğer bir yarışmalı bölümü de Balkan Filmleri yarışması idi. Bu bölümde Türkiye’den Zefir (Belma Baş) ve beş kısa filmden oluşan Kars Öyküleri yer aldı. Birinciliği ise Bulgar yönetmen Ivailo Hristov‘un Footsteps in the Sand filmi aldı.

Benim de yer aldığım sinema yazarları jürisinin FIPRESCI Ödülü’ne layık gördüğü film ise Ola Simonson ve Johannes Stjarne Nilsson‘un yönettiği Sound Of Noise oldu. Bu yıl İstanbul Film Festivali programında da yer alan bu filmi sakın kaçırmayın derim.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et