2005’te En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen Koro, küçük öğrencilerine müzikle hayatın güzel yanlarını göstermeye çalışan bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. (30 Nisan 2005)

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

dead-poet-society

Öğretmenin öğrenci ilişkileri çevresinde şekillenen okul filmlerini gözümün önüne getiriyorum: Ölü Ozanlar Derneği, Sevgili Öğretmenim, Tehlikeli İlişkiler (Dangerous Minds), İmparatorlar Kulübü, hatta Hababam Rock. Bu filmlerin hepsinde özel bir şeyler inşa etmeye çalışan bir öğretmen vardır. Öğrenciler başlangıçta öğretmenin karşısındadırlar, asidirler ama öğretmen zamanla onları ikna etmeyi, yanına çekmeyi başarır. Artık çatışmanın tarafları değişmiştir. Bir yanda öğretmen-öğrenci birliği karşı tarafta düşman olarak “sistem” vardır. Sistem çoğunlukla zorba bir okul müdürü ya da despot bir baba tarafından temsil edilir. Ama Sevgili Öğretmenim’de olduğu gibi toplumun arızalı bir yaklaşımı da temsil edebilir düşmanı; ırkçılık. Mona Lisa’nın Gülüşü’nde kadın-erkek eşitsizliği, Şeytana Karşı’da(Ondskan) ise sınıfsal farklılıklardır.

Anlayacağınız, okul filmleri basit bir formülle oluşturulurlar. Ama yine de sizde “deja vu” hissi yaratmamayı başarırlar çoğu kez. Hababam Sınıfı filmleri şahidimdir, öğretmen-öğrenci ilişkileri sinema söz konusu olduğunda daima işe yaramıştır. Seyirci, okul filmlerinde empati sıkıntısı yaşamaz hiç, hemen giriverir filmin içine. Herhalde hepimizin okul sıralarından geçmiş olmasının bir sonucu bu.

Koro-filmi_2003

Lafı uzattım ama, buraya kadar söylediklerim Koro’yu da anlatıyor bir anlamda. Fakir ailelerin sorunlu çocuklarına eğitim veren ve yalnızca cezalandırma yöntemlerinin geçerli olduğu bir yatılı okulda öğretmenliğe başlayan Mösyö Mathieu müziğin hem bu çocukların, hem de kendinin kurtarıcısı olduğuna inanır. Dar kafalı okul müdürü ve asi ruhlu öğrencilerle işi zor alacaktır ama. Unutmaya yüz tuttuğumuz naif yanımıza hitap eden Koro, duygusal, içten ve sağduyulu tavrıyla adeta kucaklıyor sizi.

Koro (Les Choristes) Yönetmen: Christophe BarratierSenaryo: Christophe Barratier, Philippe Lopes-CurvalOyuncular: Gérard Jugnot, François Berléand, Kad Merad

Yapım: 2004, Fransa/İsviçre/Almanya, 97 dakika

Eleştiri notu: ***
Seyir notu: ****

3 YORUMLAR

 1. Filmdeki Koro’nun söylediği bir şarkının sözleri…

  Rameaux’dan Gece

  Gece dünyaya gelir,gizemin büyüleyici sakinliği,

  Seni takip eden gölge çok tatlıdır.

  Çok güzel bir konser,sesin herkesi büyülüyor

  Gücün olağanüstü, her şeyi bir rüyaya döndürüyor.

  Bir rüyadan daha güzel olan bir şey var mıdır?

  Umuttan daha güzel olan bir şey var mıdır?

CEVAPLA