BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tuğba Keleş

Kurtlarla Büyüyenler: Lang Nu Bai Mo (Wolf Devil Woman-1982)

Dezenfettan alt türüne ait dandikus fantastikus dövüş filmleri arasında bir kadın tarafından yazılıp yönetilen yeni bir filmle daha beraberiz çok şükür. Geçtiğimiz haftalarda yine bu sayfalarda sizlerle paylaştığım bir film ertesi keşfettiğim Pearl Chang Ling adındaki Tayvanlı aktristin ele başılığı yaptığı film Wolfen Ninja ya da daha bilindik ismiyle Wolf Devil Woman, insan beyninin sınırları konusundaki araştırmalara yeni  açılımlar sağlayacak cinsten, cins bir film.

 Tuğba Keleş

Bu bir kurt kadın filmi. Bu bir ninja filmi. Bu bir zombili korku filmi. Bu bir intikam filmi. Bu bir aşk filmi. Bu bir wuxia filmi. Bu bir şiddet filmi. Kısacası bu film, bir başyapıt. Göklere çıkarılması gereken bir hazine. Ortalıktan uzun süre kaybolan Pearl Chang Ling’i tanımak için ise iyi bir başlangıç. Hele ki, akıl hocam Godfrey Ho ile bir filmde birlikte çalıştığını söylemem, teyzeye hemen kanımın kaynamasının nedenini açıklar diye düşünüyorum…

1982 tarihli film, Hong Kong sinemasının belli başlı bazı özelliklerinden ikisini kullanan, uzun zamandır seyretmediğim kadar dandik bir film. Bu özelliklerden biri “Beyaz Saçlı Yelloz” (White Hair Devil Lady) geleneği iken, diğeri ise Uzakdoğu’nun meşhur ginsengi. O halde kemerlerinizi bağlayın. Çünkü çok hızlı bir şekilde konuya dalış yapıp, geldiğim hızla uzaklaşmayı planlıyorum.

Efendim… Kılık kıyafetleri itibariyle Japon soylularını andıran ama film boyunca hangi millete ait oldukları hiçbir şekilde dile getirilmeyen bir çift, kucaklarında bebekleriyle karlara bata çıka ilerlerken, Kızıl Şeytan adındaki baş kötünün Kızıl Ninjaları tarafından saldırıya uğrarlar. Bebeklerinin yaşaması için kendi canlarını feda eden çift, bembeyaz karın içinde soğuk ölüme doğru yola çıktıkları vakit, damarlarından yaşam fışkıran bebelerini beyaz bir kurt kurtararak kendi yuvasına götürür. Beyaz Kurt, mağarasında bebeğe annelik yaparken, bir yandan da artık çocukluk evresine geçmiş kıza, hayatta kalabilmek için gerekli olan kurt yeteneklerini de bir bir öğretmiştir. Ayrıca çocuk güçlü olsun diye 1000 yıllık dillere destan ginsengi de ne yapıp etmiş, çocuğa yedirmiştir. Malum zaman hızlı geçiyor, küçük kız da vahşi doğanın kendisinden talep ettiği vahşiliğini koruyarak, karların içindeki tavşanları hunharca katlederek beslenmek suretiyle serpilmiş ve genç bir kız kıvamına gelmiştir. Pearl Chang tarafından canlandırılan kurt kız, kendi vahşi dünyasında kâh uçarak, kâh kafasına taktığı güzelim kurt postuyla sinsice saklanarak hayatını idame ettirirken, uzak diyarlardan gelen Genç Rudolf ile yolları kesişecek, bu kesişme hem bir aşk hikâyesine hem de dolaylı yoldan bir intikam hikâyesine evrilecektir.

Genç Rudolf ve yamağı Rudy, acayip büyüler yaparak klanlarına meydan okuyan Kızıl Şeytan’a karşı koyabilmek için gerekli olan 1000 yıllık ginsengi bulmak için bizzat Rudolf’un lider babası tarafından yola çıkarılmışlardır. Rivayet o ki, mağaradan bozma malikanesinde suratı tül ile örtülü Kızıl Şeytan, çeşit çeşit zombi Ninjaları ve kötüler kötüsü kadın yardımcısıyla takılmaktadır. Kızıl Şeytanı durdurabilecek yegâne şey ise 1000 yıllık ginsengtir. Lâkin Genç Rudolf, ginsengin kurt Kız tarafından yenildiğini öğrenmeden evvel yanlışlıkla Beyaz Kurt’u ölümüne sebep olacak, ama kurt kız ile kısa süre içinde kaynaşacak, hatta bir fizik tedavi uzmanı edasıyla, kızın kurt misali eğri olan omuriliğini, birkaç el darbesi ve chi gücü ile düzeltecektir.

 

Bu darbe sonrası insan dilini konuşamayan kurt kız yavaş yavaş dilini de düzeltir. Tam mercimek fırın ikilisi sahneye çıkacakken, Genç Rudolf ve Rudy, eve geri dönerler. 1000 yıllık ginsengin kurt kız tarafından yenildiğini Beyaz Saç-Beyaz Kaş hocalarına söylediklerinde aldıkları yanıt ise her şeyin önceden yazıldığı ve eninde sonunda kaderin oyununa gelecekleri olmuştur. Ayrıntıları burada kesiyor ve kısa ve vurucu final cümleme geçiyorum (Uykumun geldiği o kadar belli oluyor mu?).

 

İyilere kök söktüren Kızıl Şeytan, Kızıl Şeytan’a karşı gelebilecek tek şey 1000 yıllık ginseng, ginsengi bilinçsizce yiyen ve sinirlendiğinde ufak bir değişimle beyaz saçlı yelloz kıvamına gelen kurt kız. Sevdiği adama ulaşmak için çıktığı yolda, ebeveynleri hakkında öğrendiği gerçeklerin Kızıl Şeytan’a bağlanmasıyla, tadı iki katına çıkan intikam. Final sahnesinde dönemin ucubik efektlerinin başrol oynadığı, bol uçanlı, bol zombili bir karşılaşma. Uzaylı Zekiye’yi andıran sempatiklikte bir yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncusu Pearl Chang Ling.

Kim ne derse desin, böyle bir abuklamanın bir kadının elinden çıktığını bilmek, seyir zevkini katlayan inanılmaz bir tat.

Wolf Devil Woman/Wolfen Ninja/Lang Nu Bai Mo

Yönetmen: Pearl Chang Ling

Senaryo: Pearl Chang Ling

Oyuncular: Pearl Chang Ling, Sek Fung, Wong Hap, Philip So Yuen Fung

1982, Tayvan, 92 dk.

 

İlk yayınlanma tarihi 26.04.2012.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et