BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Lost 6 sene boyunca sahane anlattigi hikayeyi felaket sonlandirmistir."

Dizi

Lost biter…

Lost 6 sene boyunca sahane anlattigi hikayeyi felaket sonlandirmistir.”

..ve çoğu insan finali beğenmez. Niye?

Hikayeyi açık edecek ögeler içermemektedir.

Emre Taşkıran

6 senelik bir beklenti, gizemlerle dolu bir hikaye, milyonlarca insanın ürettiği teoriler… Hepsi dün akşam içinmiş meğer. Buyrunuz dünyadan çeşitli yorumlar:

“Lost 6 sene boyunca sahane anlattigi hikayeyi felaket sonlandirmistir.”

“Muhteşem bir sevişmenin ardından gelen zayıf bir orgazm gibi.”

“Bir Fenerli olarak bu sezon yaşadığım başka bir hüsran.”

Tüm cehaletimle saptama yapıyorum. Tüketim toplumu ne kadar tatminsizleşmiş. Cevap bekleyenler, istediği cevabı alamayanlar diziyi topa tutmuş.

Finalin gözümde boşa geçen bir saniyesi bile yok. Diyaloglar önceki sezonlara ve diğer önemli kültür eserlerine göndermelerle dolu. Karakterlerin davranışları da 6 sezondur oturtulmuş kişiliklerine körü körüne ve ölesiye bağlı. Hikaye sonlanırken ise herkes kendine en uygun ve olması gereken yerde.

Neden güzel bir sondu?

6 senedir oturtulmuş karakterlerin hepsinin hikayesi hem adada hem adada geçmeyen kısımlarda bağlandı. İlk sezonun sonunda hepsinin yolunun kesişerek uçağa bindiği gibi, yalnızca duygusal altyapısı çok daha fazla. Adadaki hikaye de bir sonuca vardı, herkes yerini buldu. Adada geçmeyen kısımların 6. sezonda izlediği yol o kadar kendine özgüydü ki yazarların olayı bağlayışı izleyicileri (ben dahil) tatmin etmese de kötülemek için geçerli sebep değil. 6 yıldır kullandıkları karakterleri koymak istedikleri yer orasıymış; yazarların bu noktada istediklerini gerçekleştirmek için fazlasıyla hakları var. Bu onların eseri, onların hikayesi ve bu onların karakterlerine yazdığı son.

Her bir karakter, tanıklık ettiğimiz en önemli dönemlerinde yapacaklarını yaptı, hikayelerini bitirdi, hepsi gittiler ve huzura erdiler.

Gerisi teferruat. Sondu, bitti. Bırakın teori üretmeyi, düşünmeyi.

6 sezonun edebi anlamda en romantik bölümüydü ve son bölümdü. Güzel bir şeyin bitmesi dileneceği şekilde bitti.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et