..ve çoğu insan finali beğenmez. Niye?

Hikayeyi açık edecek ögeler içermemektedir.

Emre Taşkıran

6 senelik bir beklenti, gizemlerle dolu bir hikaye, milyonlarca insanın ürettiği teoriler… Hepsi dün akşam içinmiş meğer. Buyrunuz dünyadan çeşitli yorumlar:

“Lost 6 sene boyunca sahane anlattigi hikayeyi felaket sonlandirmistir.”

“Muhteşem bir sevişmenin ardından gelen zayıf bir orgazm gibi.”

“Bir Fenerli olarak bu sezon yaşadığım başka bir hüsran.”

Tüm cehaletimle saptama yapıyorum. Tüketim toplumu ne kadar tatminsizleşmiş. Cevap bekleyenler, istediği cevabı alamayanlar diziyi topa tutmuş.

Finalin gözümde boşa geçen bir saniyesi bile yok. Diyaloglar önceki sezonlara ve diğer önemli kültür eserlerine göndermelerle dolu. Karakterlerin davranışları da 6 sezondur oturtulmuş kişiliklerine körü körüne ve ölesiye bağlı. Hikaye sonlanırken ise herkes kendine en uygun ve olması gereken yerde.

Neden güzel bir sondu?

6 senedir oturtulmuş karakterlerin hepsinin hikayesi hem adada hem adada geçmeyen kısımlarda bağlandı. İlk sezonun sonunda hepsinin yolunun kesişerek uçağa bindiği gibi, yalnızca duygusal altyapısı çok daha fazla. Adadaki hikaye de bir sonuca vardı, herkes yerini buldu. Adada geçmeyen kısımların 6. sezonda izlediği yol o kadar kendine özgüydü ki yazarların olayı bağlayışı izleyicileri (ben dahil) tatmin etmese de kötülemek için geçerli sebep değil. 6 yıldır kullandıkları karakterleri koymak istedikleri yer orasıymış; yazarların bu noktada istediklerini gerçekleştirmek için fazlasıyla hakları var. Bu onların eseri, onların hikayesi ve bu onların karakterlerine yazdığı son.

Her bir karakter, tanıklık ettiğimiz en önemli dönemlerinde yapacaklarını yaptı, hikayelerini bitirdi, hepsi gittiler ve huzura erdiler.

Gerisi teferruat. Sondu, bitti. Bırakın teori üretmeyi, düşünmeyi.

6 sezonun edebi anlamda en romantik bölümüydü ve son bölümdü. Güzel bir şeyin bitmesi dileneceği şekilde bitti.

3 YORUMLAR

 1. Hikaye yoksa dizinin ne anlamı var?

  Hikayeyi açık etmiyeceklerse neden diziyi izleyelim?

  Maalesef katılmıyorum.. Ama sorularıma cevap verilmedi diye girişmiyeceğim…

  Evet basın pompaladı, devamlı şekilde lost aşağı lost yukarı denildi hatta bu yüzden soğuyanlar oldu…

  Ama tüketim toplumunun klişelerine gönderme yaptı dizi bilim kurgu hayranlarına değilki… Tatminsiz toplumda 1-2 uyutma vardır koy 2 güzel yakışıklı birde 5-6 dine bağla al sana TATMİN mi?

  "Bırakın teori düşünmeyin" diye bitirmişsiniz yazıyı… Ancak Lost = teori üretmek…

  Dizi 6 sezon boyunca bundan beslendi.

  Dizinin bütün izlenme başarısı bu sorulan sorulara ve yarattığı gizeme dayanan bir durumdu…

  Ortalama amerikan izleyicisinin izlediği aşk hikayeleri, kimin daha yakışıklı olduğu veya hangisinin daha güçlü olduğu veya kate sawyer jack aşk üçgeninden ziyade Lostun merkezinde hep ada vardı…

  Yani dizinin ana karakteri hep "ada" idi…

  Diziyi izleyen pek çok kişi ana karakter olan adanın gizemi ve onun çevresinde geçen hikayenin nereye bağlanacağı üzerine izledi diziyi…

  Siz son bölüm ada değildi herşey jacktı derseniz orada olay kopar… Bütün o anlamlı hikayenin tam orta yerine … ehhm su çiseler…

  Senaristler bu soru sorma ve teori üretmenin ekmeğini yedi…6 sezon pompaladılar siteler, dvd extraları, hatta tvler ada hakkındaki tüm sorular cevaplanacak diye sattılar diziyi….

  Bu da mı gol değil sayın yazar? 🙂

  Ve sonra son bölümde ne oldu? Adayı boşverin dizi aslında Jack merkezliydi, insanlık, güzel erkekler istediği kadını buldu, dinlerin kardeşliği vs vs yani bir sürü klişe ben yazmıyım sizin hayal gücünüza bırakıyım 🙂 aynen lost bunu yaptı…

  Eeee o zaman ne gerek izlemeye madem benim hayalgücümse herşey…

  Bence hatalı bir yaklaşım; yani o yüzden beni sonu güzel bitti diye ikna etmeye çalışmayın 🙂

  Sonu bir yapımcının piyasaya oynayabileceği şekilde bitti… Dizi ben daha fazla dvd satarım diye bitti.

  Dizi aslında:

  Biz o kadar gizeme girdikki bu işin içinden çıkamıyoruz olayı klişeye bağlayalım diye bitti…

  Yani bence son bölüm senaryo başarısızlığıdır…

  Tamamen duygusaldır ve bence 3. sezonda ayrılan senaryocualrıdır…

CEVAPLA