Bir Geyşanın AnılarıLandlord

32 dile çevrilmiş ”bestseller” bir romandan başarıyla sinemaya uyarlanan film, iyi çekilmiş ve iyi oynanmış bir film. Roman geleneğine aşina sanat severler ayrı bir keyif alacaklar filmden. (10 Ağustos 2006)

Evlilik öyle ağır bir yüktür ki, kaldırmaya iki kişinin gücü yetmez ve bir üçüncüye ihtiyaç duyulur. Metres müessesinin en masumane açıklaması budur. Bir Geyşanın Anıları romanın yazarı Arthur Golden’ın bir söyleşisinde belirttiği gibi geyşalar bir nevi metrestiler. Üstelik mesleklerini kendilerinden öncekilerin çizdiği kurallara harfiyen uyarak icra ederlerdi. Şu kadarını söyleyeyim, bu mesleki ahlak ve profesyonellik anlayışı milli takımı oluşturan futbolcularımızın tamamında olsa diyebilirim ki, dünya kupasını çoktan kaldırırdık. Doğru laf adres sormaz, yarası olan gocunsun!

Bir Geyşanın Anıları hakkında olumsuz söylenebilecek fazla bir şey yok. Ama eğer övgünün de dozunu kaçırırsak sinemalarımıza giremeyen diğer ülke filmlerine haksızlık etmiş oluruz. Örneğin Çinli yönetmen Zhang Yimou’nun elinde bu hikayenin iyi bir filmin ötesinde bir şahasere dönüşeceğinden emin olabilirsiniz. Bunu tabi daha çok yönetmenin Kahraman ve Uçan Hançerler Evi gibi dövüş sanatlarını yücelten filmlerine değil de, bunların öncesinde çektiği dramalara bakarak söylüyoruz.

Bir Geyşanın Anıları

Chicago’nun yönetmeni Marshall, eline verilen büyük bütçeyi bir dönem filmi çekmek yerine, bir aşk hikayesine ve efemine bir moda editörü görselliğine gömdüğü için eleştirilebilir. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir öykünün arka planında savaşa dair bu kadar az görüntü olması, Japon kültürüyle ilgili bu kadar az ipucu verilmesi (James Clavell’in romanından uyarlanan Shogun’da Japon kültürünü hatmetmiştik.) Ama Marshall’ın seyirciden çok Akademi’ye kıvırttığı, Oscar’cı Akademi’nin de bu tarzdan hoşlandığı acı bir gerçek.

Filmde geyşaları, Japonların yüzyıllardır çatışma halinde olduğu Çinlilerin en büyük yıldızlarını canlandırması gerçek bir bomba bana göre. Amerikalının yazdığı, Çinli’nin oynadığı bir Japon öyküsü bu. Alın size globalizm!

Bir Geyşanın Anıları
Bir Geyşanın Anıları
Memoirs of a Geisha
Yönetmen: Rob Marshall
Oyuncular: Ziyi Zhang, Ken Watanabe, Gong Li, Michelle Yeoh

Eleştiri notu: 3.5 / 5
Seyir notu: 4 / 5

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here