BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Milletini özünden çok seven kahraman (Korkusuz / Fearless)

korkusuz jet li

Savaş meydanlarında değilse de, dövüş arenalarında zaferler kazanarak işgal altında ezilen bir ulusun gururu, kahramanı ve yol göstereni olmuş tarihi bir kişiliğin dövüş koreografili hikayesi. 12 yıl önce Fist of Legend’da bu kahramanın öğrencisini canlandıran Jet Li bu kez hoca rolünde.(4 Ağustos 2006)


20. yüzyılın başlarında Japonların işgali ve Avrupalı emperyalistlerin ablukası altındaki Çin pek çok aşağılanmaya maruz kalıyordu. “Asya’nın Hasta Adamı”, diye dalga geçiyorlardı. (Kurtuluş Savaşı öncesinde işgalciler bizim için de “Hasta Adam” benzetmesi yapmıyorlar mıydı?) Bu dönemde yaşayan Fok Yun Gap, ya da daha iyi bilinen adıyla Huo Yuonjia tanınmış bir dövüş sanatları hocasıydı. Ufak tefek fiziğine rağmen karşısına çıkan tüm Çinli ve yabancı dövüşçüleri alt eden Huo Yuonjia kısa zamanda bir halk kahramanı oldu.

En önemli dövüşü şüphesiz 1901 yılında Rus güreşçiyle yaptığıydı. Rus güreşçi karşısına kimse çıkmayınca tüm Çinlileri o dönemin gözde hakaretleriyle aşağılamış, sonunda da Huo Yuonjia’nın elinden layığını bulmuştu. 70 yaşında ölen Huo Yuonjia’nın ölüm nedeniyle ilgili çeşitli söylentiler var. Kimi kaynaklar tüberküloz hastalığından öldüğünü söylese de, Çinliler daha çok onun Japonlar tarafından zehirlendiğine inanır. Huo Yuonjia ölümünden önce kurduğu Kung-Fu Federasyonu ve açtığı okullar sayesinde Çin halkına yeniden bütünlük kazandırmayı, ulusal karakterlerini ve özgüvenlerini muhafaza etmeyi hedeflemiştir.

Hong Kong sineması Huo Yuonjia hakkında pek çok film yapmıştır. Bunlardan en önemlisi Bruce Lee’nin oynadığı 1972 yapımı Fist of Fury’dir. (En büyük Benim) Lee bu filmde Huo Yuonjia’nın bir öğrencisini canlandırır. Hocasının ölümünden sonra yaşadığı kente geri dönen Chen halkın Japonlar tarafından ezildiğini, Çin dövüş okullarının aşağılandığını görür. Chen Zhen hocasından öğrendiği dövüş tekniğiyle en güçlü Japon dövüşçüleri alt eder. Popüler kültür ikonlarından biri olan Bruce Lee’nin pek çok açıdan Huo Yuonjia’ya benzediğini belirtelim. Gençliğinde Bruce Lee sokaklarda, çatı katlarında gerçekleşen illegal dövüş müsabakalarını katılarak tecrübe kazandı. Stilini olgunlaştırıp, bu stiliyle tanımaya başladığında Huo Yuanjia gibi o da Çin’in dört bir yanından meydan okumak için gelen dövüş ustalarıyla karşılaştı. Ve hepsini yendi.

Ardından kısacık bir kariyerle Hollywood sinemasının egemenliğine son verdi Bruce Lee. Lee’nin filmleriyle bu ablukayı kırmasının ekonomik olduğu kadar, kültürel etkileri de oldu. Amerika’nın dört bir yanında kung-fu okulları açıldı. Asyalıların idolü, bir anlamda halk kahramanı Lee, Amerika’yı da fethetmişti. Ama o da tıpkı Huo Yuonjia gibi şüpheli bir biçimde öldü. Bugün bile hala Lee’nin ölümü hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılıyor.
1994 yapımı Fist of Legend filminde ise aynı konu nüanslarla işlenmektedir. İlginç olan bu kez Huo Yuonjia’nın öğrencisi Chen rolünde Jet Li karşımıza çıkar. Huo Yuonjia Japon dövüş okulunun hocasıyla yaptığı karşılaşma neticesinde ölmüştür. Jet Li hocasının ölümünün arkasında başka şeyler olduğundan şüphelenir. Çünkü sözde hocasını yenen Japon dövüşçüyü rahatlıkla alt etmiştir. Hocasının mezarını açtırıp otopsi yaptırır. Huo Yuonjia gerçekten zehirlenmiştir.

1982 yapımı Legend of A Fighter ise bize Huo Yuonjia’nın çocukluk hayatıyla ilgili daha elle tutulur bilgiler verir. Huo Yuonjia usta bir dövüş hocasının en küçük oğludur. Babası ona aile yadigari dövüş stilini öğretmek konusunda isteksizdir. Çünkü Huo Yuonjia’nın fizik gücünde yeterli olmadığını düşünmektedir. Küçük Huo Yuonjia babası ağabeylerine eğitim verirken gizli gizli onları seyreder. Yıllar sonra babasına meydan okuyan bir dövüş ustasını alt ettiğinde ağabeylerinden bile daha iyi bir dövüşçü olduğunu kanıtlar.

Korkusuz filmi Uzak Doğu dövüş kültürüyle yakından ilgilenenlerin iyi bildiği Huo Yuonjia ismini yeniden gündeme getiriyor. 12 yıl önce Huo Yuonjia’nın öğrencisini oynayan Jet Li bu kez büyük dövüş ustasının kendisi. Filmin başında Huo Yuonjia’nın çocukluğu anlatılıyor. Ki bu bölümün Legend of A Fighter’dan neredeyse aynen alındığını söyleyelim. Huo Yuonjia’nın ustalık döneminin anlatıldığı filmin geri kalanı ise gerçek hayatla paralellikler taşımasına rağmen, genel olarak fazlasıyla dramatize edilmiş, hatta sulandırılmış. Bunu yaparken niyet Kaplan ve Ejderha, Kahraman ya da Parlayan Hançerler Evi gibi filmlerdeki duygusal derinliği, bir epik coşkusunu yakalamakmış belli ki. Ama yönetmen Ronny Yu, ne bir Ang Lee, ne de bir Zang Yimou.

Ortaya bolca Çin milliyetçiliğini cilalayan (filmi birlikte seyrettiğimiz yazar Rıza Kıraç’a göre “Çin faşizmi”) vasat bir film ortaya çıkmış. Duygusal derinlikti, epikti derken, iyi yaptığı işi de yapamamış ve sıkı bir macera filmi de çekememiş Ronny Yu. Öyle olunca dövüş kareografı Yuen Woo Ping’e de çok iş düşmemiş. Filmde az bulunan dövüş sahneleri kötü değil, ama çok da akılda kalıcı bir etkileri yok. Netice itibarıyla en başta Huo Yuanjia ile ilintilendirdiğimiz nuh-nebiden kalma üç filmin kalitesini aşmayan; Kahraman ya da Kaplan ve Ejderha’nın ise yanına yaklaşamayan bir film Korkusuz. Benim gibi türün meraklılarının nefsini körletebilir bir nebze o kadar.

Korkusuz
Fearless
Yönetmen: Ronny Yu
Oynayanlar: Jet Li, Jon T. Benn, Anthony De Longis

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et