BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger’i yeniden bir araya getiren Kaçış Planı (Escape Plan) kaçmanın neredeyse imkansız olduğu bir hapishanede geçen aksiyon dozu çok da yüksek olmayan bir yapım.

Vizyon

Nerede o eski aksiyonlar dedirten film: Kaçış Planı (Escape Plan)

Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger’i yeniden bir araya getiren Kaçış Planı (Escape Plan) kaçmanın neredeyse imkansız olduğu bir hapishanede geçen aksiyon dozu çok da yüksek olmayan bir yapım.

escape-plan-schwarzenegger-stallone-1366x768

Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger’i yeniden bir araya getiren Kaçış Planı (Escape Plan) kaçmanın neredeyse imkansız olduğu bir hapishanede geçen aksiyon dozu çok da yüksek olmayan bir yapım.

ali abadayAli Abaday

Neydi o 80’ler… Arka arkaya macera filmleri sinemalara ve artık olmayan videoculara gelirdi. Herkes kendisine göre birini tutardı. Kimi Rambo’ydu aramızda kimi Conan. Herkes biraz daha büyüyüp kaslarını geliştirmek isterdi. Evlerde karate filmi izlenir ve en kral karateci olarak sokaklara çıkılırdı.

Yusuf Atılgan’ı o zamanlar bilmezdik ama “Aylak Adam”da dediği gibi filmlerden sonra kendimiz olamazdık pek. Heyecanla filmlerini beklediğimiz yıldızlardandı Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger. Hangisinin daha iyi olduğuna dair kavgalar da olurdu.

Şimdi o köprülerin altından çok sular aktı. Artık ne eski aksiyon filmlerinin tadı var filmlerde ne de kim daha iyi tartışmaları. Geçen yıllar içinde yaşlanan ve eski itibarları pek kalmayan Stallone ve Schwarzenegger artık aynı filmlerde oynuyorlar. Bunun son örneği de Kaçış Planı.

Escape-Plan-2

Ray Breslin (Sylvester Stallone) maksimum güvenlikli hapishanelerden kaçmak konusunda uzmanlaşmış biridir. Mahkum değildir ancak ortağı olduğu şirket ile devletin yaptığı anlaşma sayesinde mahkum gibi hapishanelere girip oralardan kaçmaktadır. Son kaçışının ardından şirketine CIA adına çalışan avukat Jessica Miller (Caitriona Balfe) gelir ve özel yatırımcıların finanse ettiği, varlığı pek de bilinmeyen bir hapishaneyi denetlemesini ister. Ray’in ortağı Lester Clark (Vincent D’Onofrio) da ödenecek miktarın yüksek olduğunu söyleyip, kabul etmesi için baskı yapar.

Ray yeni işi kabul eder ve bir anda siyah bir kamyonet tarafından kaçırılır. Kendisine geldiği zaman daha önce hiç de görmediği bir hapishanede olduğunu anlar. Buradan çıkmak istediği zaman ise müdür Willard Hobbes (Jim Caviezel) kendisini bırakmayacaklarını söyler.

escape-plan-image01

Ray hapishaneler üzerine yazdığı kitaba göre dizayn edilen, kaçmanın neredeyse imkansız olduğu bu hapishanede kısa sürede bir dost edinir, Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger). Kısa zamanda bu hapishanenin suçlular tarafından ortaklarını yok ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığı ve gardiyanların paralı askerler olduğu anlaşılır.

Kaçış Planı beklendiği gibi pek de bir aksiyon sunamıyor izleyiciye. Daha çok hayatlarının sonlarında yolları zoraki kesişmiş ve mecburen iş birliği yapmak durumunda kalmış iki adamın hikayesine benziyor.

Kaçış Planı’nın modern hapishanesi biraz Küp (The Cube) filmini anımsatıyor ancak tabii yapısı farklı. Yüz Yüze (Face Off) Filminde Nicholas Cage’in gittiği, FBI’a ait olan hapishanenin de tadı var tabii. Ancak bu sefer kaçış planı çok da zekaya dönük değil.

ESCAPE PLAN

Jim Caviezel, Sam Neill (ki kendisi birkaç sezon önce Alcatraz dizisinde yine mahkumlarla uğraşıyordu) gibi sevilen oyuncular da rollerini beklenen şekilde, kalıplaşmış bir halde oynuyorlar. Belki Caviezel’in soğukluğu karakterine biraz daha iticilik katıyor o kadar.

Filmin ilginç bir yanı da Schwarzenegger’in ana dili olan Almanca konuştuğu sahne.

Cehennem Melekleri’nin (The Expendables) ilk ikisinde bir araya gelen Stallone ve Schwarzenegger oradaki aksiyonu Kaçış Planı’na taşıyamamışlar. Ama yine de eski iki aksiyon yıldızını görmek ve sinemada patlamış mısır yerken kafayı biraz dağıtmak isteyenler Kaçış Planı’ndan hoşlanacaktır.

escape_plan_ver3_xlgKaçış Planı (Escape Plan)

Yönetmen: Mikael Håfström

Senaryo: Miles Chapman, Jason Keller

Oyunuclar: Sylvester  Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel

2013 / ABD / 115 dk.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et