BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Olağan Mevzular

O Pera’daki Korku Filmleri

Her ay birbirinden farklı konseptlerde film gösterimlerine imza atan Pera Film, Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında  Ekim ayı içerisinde İspanyol ve Hollanda Korku Sineması’nın kült filmlerinden örnekler sunan bir program ile karşımıza çıkacak.

3 Ekim tarihinden itibaren Hollanda Film Enstitüsü EYE işbirliğiyle Nederhorror! başlığı altında, son 12 yıl içerisinde çekilmiş  Hollanda’nın 5 korku filmi ile açılacak olan program, 13 Ekim’den itibaren İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle Terror pop başlığı altındaki 1969-1972 tarihleri arasında çekilmiş İspanyol korku filmleri ile zenginleşecek.

“Nederhorror”: Hollanda’dan Korku Filmleri

3 – 28  Ekim 2012

Pera Film, dünyanın dört bir yanında 31 Ekim gecesi kutlanan Cadılar Bayramı’nı, efsanevi korku hikayelerinden ve Hollanda yapımı çağdaş filmlerden oluşan Hollanda’dan Korku Filmleri programı ile kutluyor. 1983 yılında Hollanda yapımı korku filmi De lift (Asansör) gösterildiğinde ve Warner Brothers tarafından tüm dünyaya dağıtıldığında, Hollanda basını gururla “Nederhorror“un doğumunu ilan etmişti. Basının deyişiyle söz konusu sinema tarzı en büyük başarıyı Hollanda’da yakalayabilirdi. İlerki yıllarda beklenen Nederhorror patlaması yaşanmamış olsa da 2000’li yılların başlarından itibaren çekilen korku filmlerinin sayısında dikkat çekici bir artış görüldü ve son yıllarda, çeşitli korku filmi festivalleri düzenlenmeye başlandı. Hollanda Film Enstitüsü EYE ve Pera Film işbirliğiyle, Hollanda çağdaş korku filmlerinden oluşan bu seçkide, 2011 yılında uluslararası Fantasporto Film Festivali’nde  En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan, aynı yıl Amerikalı oyuncu ve prodüktör Charlize Theron’un Amerikan versiyonu için film haklarını satın aldığı Two Eyes Staring gibi pek çok ödüllü film yer alıyor.

 

“Terror Pop”: İspanyol Kült Korku Filmleri, 1969 – 1972

13 -28 Ekim 2012

Pera Film, korku sinemasına saygı duruşuna İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle hazırladığı İspanyol Kült Korku Filmleri programı ile devam ediyor; 1960’ların sonlarından 1970’li yıllara İspanyol sinemasının “Teror Pop” olarak adlandırılan döneminden kült bir seçki ile seyircilerin karşısına çıkıyor. İspanyol sinema geleneği gerçekçilik, müzikaller ve komediye oldukça çok yer verir, öyle ki fantastik sinema tarzı ve korku filmlerine yıllar boyunca neredeyse hiç yer verilmemiştir. 1960’ların sonlarından itibaren ise korku filmleri bu duruma istisna teşkil etmeye başlar.  “Teror Pop” programında 1969 – 1972 yılları arasında dört çarpıcı film sunuluyor.

İki farklı zaman aralığında, iki farklı ülkenin korku sinemasına dair fikir edinmek adına bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirilebilecek film programı ile ilgili daha detaylı bilgiye Pera Film‘in kendi sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et