Gerçek bir olaydan, ufak tefek eklemeler dışında neredeyse birebir uyarlanan Kuzey Yamacı (Nordwand), hüzünlü hikayesinde tarihten dağcılığa, insan doğasından gazeteciliğe, aşktan siyasete pek çok motifi bir araya getiriyor.

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

İsmini ürkütücü görüntüsünden olan Eiger (Ogre demektir), İsviçre Alpleri’nde 3970 metre yüksekliğinde bir dağ. Dağın 1800 metrelik kuzey yamacı aşağı vadide kuruyu 5 yıldızlı otellerden teleskop ve dürbünlerle rahatlıkla görülebilir. Zaten bu dağa tırmanmaya kalkan çılgın dağcıları izlemek bu otellerin müşterilerinin günlük eğlenceleri arasındadır. Clint Eastwood’un yönettiği ve rol aldığı 1975 yapımı film Zirvede Ölüm / The Eiger Sanction sayesinde sinema severler yakından tanır Eiger’i.

2008 yapımı Kuzey Yamacı (Northwand) filmi ise Eiger ile daha doğrudan ilişkili. 1936’da bu yamaçtan zirveye ulaşan ilk kişiler olma hayaliyle tırmanışa geçen Hitler’in hemşerisi iki Alman’ın, Andreas Hinterstoisser ve Toni Kurz’un hikayesini anlatıyor film. Aslında Kurz çok istekli değildir bu tırmanışı yapmak için. Eiger’ın bugün “Cinayet Duvarı” olarak ünlenen Kuzey Sırt’ı son derece dik ve sarptır, üstelik göz açıp kapayıncaya kadar kar fırtınasına dönebilenn bir iklimin etkisindedir. İntihardan farksızdır ona göre bu tırmanış. Ama biraz Hinterstoisser’in ısrarı, biraz da dağcılara has o imkansıza meydan okuma dürtüsü sonunda Kurz’un fikrini değiştirir.

Bütün Almanya’nın gözleri onların üstündedir. Nazi ideolojisi, bu tırmanışı başarmaları halinde en büyük payı kendisine çıkaracak, bunu Ari ırkın yeni bir zaferi olarak lanse edecektir. Ceplerinde tırmanış için gereken teçhizata yetecek kadar bile paraları olmayan iki kanka dağcının ise aklında yalnızca Eiger’in zirvesine kurulup özgürlüğün ve doğaya karşı kazanılan zaferin tadını çıkarmak vardır.

Tırmanış sırasında peşlerine iki Avusturyalı dağcıdan oluşan bir ekip de katılır. Aslında birbirlerine rakiptirler ama birlikte hareket etmekte sakınca görmezler. Avusturyalılar o güne kadar herkesin izlediği rotanın dışına çıkıp kendi rotalarını çizen bu iki maceracıya neden güvendikleri bugün bile muammadır. İşin kolay kısımları geçildiği bir sırada Avusturyalılar’dan biri ciddi biçimde yaralanır. Arkadaşının ısrarına rağmen dönmeyi reddeder. Ama durumu iyice kötüleşince hep beraber dönmeye karar verirler. Dönüşte fırtınaya yakalanırlar. Ama sonlarını hazırlayan asıl sebep yaptıkları küçük bir hatadır.

Gerçek bir olaya dayanan filmde ayrıntılara olabildiğince bağlı kalmaya çalışılmış, boşluklar eldeki bilgilere göre mantıklı kurgularla doldurulmuş. Yalnızca varolan öyküye dramatik bir etki sağlamak için olayın gidişatını etkilemeyen bir aşk hikayesi katılmış. Görsel ve dramatik anlamda etkileyici bir film olan Kuzel Yamacı, dağcılık filmlerinin en iyileri arasına rahatlıkla sokulabilir.

1936 Eiger Tırmanışı tüm dünya tarafından yakından takip ediliyordu. Ne yazık ki oldukça acı bir trajediyle sonuçlanmıştı bu deneme. Kurtarma ekibinden yalnızca birkaç metre uzağında ölmesine rağmen Kurz’un cesedine ulaşılana kadar aylar geçmesi gerekmişti. Üstelik bir ipin ucunda dağdan sarkmakta olan cesedi bu süre boyunca aşağıdan kolaylıkla görünebiliyordu.

Bu cesur dağcıların ölümünden iki yıl sonra (1938) zalim Eiger, Anderl Heckmair, Ludwig “Wiggerl” Vörg , Heinrich Harrer, Fritz Kasparek ve Anderl Heckmair’den kurulu bir ekip tarafında fethedildi. Bugün Eiger’a tırmananlar hala iki Alman’ın rotasını izliyor, üstelik Hinterhoiser’ın kendi adıyla anılan salınma geçişini gerçekleştirerek.

Ölümden Önceki Dakikalar

Kurtarma ekibi 40 metre yakınına kadar gelebildi Toni Kurz’un. Yerden metrelerce yüksekte küçük bir çıkıntıda sıkışıp kalan ve burada dondurucu fırtınaya rağmen bir geceyi sağ atlatabilmeyi başaran Kurz birazdan uç uca bağladığı iplerle aşağıya, kurtarma ekibinin bulunduğu noktaya inmeye çalışacaktı. Şu konuşmalar geçti aralarında…

Toni Kurz: Arkadaşların nerede?
Kurtarma Ekibi: Hepsi öldü.
TK: Ne zaman?
KE: Dün. Ben yalnızım. Hinterstoiser aşağı düştü. Angerer yukarıda, donmuş durumda. Reiner hemen altımda, ipe sıkışarak boğuldu.
TK: Reiner’in bağlı olduğu ipi olabildiğince aşağıdan kesmeye çalış, kalan kısmını yukarı çek, iki ipi birbirine bağla ve bize uzat ki yetişelim.

Kurz daha sonra birkaç metre yakınlarına kadar indi. Ama son bir çaba daha göstermesi gerekiyordu. O ise bunu yapamayacak kadar bitkindi, tüm parmakları donmuştu. Dudaklarından son olarak şu sözler döküldü:

“Daha fazlasını yapamam.”

Kuzey Yamacı

Nordwand (North Face)
Yön: Philip Stözl
Sen: Christoph Silber, Philip Stözl
Oyn: Benno Fürmann, Florian Lukas, Johanna Wokalek
Yapım : 2008 Almanya -Avusturya-İsviçre 126 dk.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here