BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

2003 yılında Sao Paulo'da kurulmuş olan Brezilya'lı Cansei de Ser Sexy (CSS) grubunun aynı isimle 2006 yılında çıkardığı debut albümü. Grubun adı Beyonce'nin bir röportajında söylediği iddia edilen "I'm tired of being sexy (seksi olmaktan sıkıldım)" sözünün portekizcesi. CSS beş kadın ve davulcu bir erkekten oluşuyor.

Müzik

Seksi olmaktan sıkıldım (Cansei de Ser Sexy – Cansei de Ser Sexy)

2003 yılında Sao Paulo’da kurulmuş olan Brezilya’lı Cansei de Ser Sexy (CSS) grubunun aynı isimle 2006 yılında çıkardığı debut albümü. Grubun adı Beyonce’nin bir röportajında söylediği iddia edilen “I’m tired of being sexy (seksi olmaktan sıkıldım)” sözünün portekizcesi. CSS beş kadın ve davulcu bir erkekten oluşuyor.

2003 yılında Sao Paulo’da kurulmuş olan Brezilya’lı Cansei de Ser Sexy (CSS) grubunun aynı isimle 2006 yılında çıkardığı debut albümü. Grubun adı Beyonce‘nin bir röportajında söylediği iddia edilen “I’m tired of being sexy (seksi olmaktan sıkıldım)” sözünün portekizcesi. CSS beş kadın ve davulcu bir erkekten oluşuyor.

Burak İşyar

Grup 2000’lerin ortalarında bir anda popülerleşen new rave (bkz. Klaxons) akımının bir uzantısı olan electroclash şeklinde sınıflandırabileceğimiz bir müzik yapıyor. Electroclash 80’lerin synthpop ve new wave‘ine benzerlik gösteren, yer yer electronic rock sound’u taşıyan, synthesizer ve drum machine’lerin sık kullanıldığı bir yapıya sahip.

SS’in şarkıları neşeli bir havada çalınan yüksek tempolu davullar, basit synth notaları ve kesik kesik çalınan gitarlardan oluşuyor. Bunların yanında beraber söyleyebileceğiniz kolay nakaratlar, el şaklatmalar ve woo hoo gibi sesler basit bir müziği zevkle dinlenebilir hale getiriyor; yıllar önce Blondie‘nin başardığı gibi.

Oldukça akılda kalıcı olan sözlerde günümüz gençliğinin hayatı, aşk konusuna (sığ) bakış açısı, sanat (!) dünyasının kendini beğenmişliği ve seks düşkünlüğü gibi konular komik ve alaycı bir şekilde dile getiriliyor. Özellikle dönemdaş pek çok indie rock gruplarının depresif şarkılarından oldukça farklılar bu konuda. Ayrıca daha “anlamlı” sözler yazan benzer grupların benzer isimli şarkılarına da bariz referanslar göndermeden edemiyor solist Lovefoxx: “Art Star” (Yeah Yeah Yeahs) ve “Art Bitch“, “Paris Hilton” (Mu) ve “Meeting Paris Hilton”.

CSS’in bu albümü ABD’de fazla tutmamış olmasına rağmen içindeki pek çok şarkı çeşitli medyalarda kullanılmış: “Alala” ve “Let’s Make Love and Listen to Death From Above” Zune (media player) tarafından kullanılırken yine “Alala” ve “Off the Hook” Forza Motorsport 2 ve FIFA 08 oyunlarının müzikleri arasında yer almış. Benzer şekilde “Music is My Hot Hot Sex” önce Zune ardından i-Pod tarafından reklam müziği olarak kullanılmış.

İngiltere’de 69 numaraya yükselebilen CSS albümünden en beğendiğim şarkılar Patins, Art Bitch, Meeting Paris Hilton ve Music is My Hot Hot Sex.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et