slither / Yaratıklartersninja
Cronenberg, Carpenter, Romero gibi yönetmenlere özenen bir sinefilin  hevesi; soğuk savaş paranoyasıyla çekilmiş uyduruk Hollywood  bilimkurgularının naifliğiyle birleşirse… (22 Nisan 2006)

Korku sineması evreni pek öyle geniş değildir. Çünkü tahmin edilenin aksine yaratıcıların hareket alanı kısıtlıdır. Klişelerden kolay kolay vazgeçemezler örneğin. En önemlisi de daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak, fenomen yaratacak bir dahi değilseniz neredeyse imkansızdır. Eşsiz diyebileceğimiz korku filmlerinin sayısı parmakla sayılabilecek kadar azdır bu yüzden. İyi korku filmlerinin sayısı da çok fazla değildir. Ama eğlenceli korku filmlerini sıralamaya başlarsak, listenin sonu gelmez.

Slither hiçbir şekilde olağanüstü bir film değil. Ama Slither tadından yenmez, eğlenceli bir korku filmi. Sanki sinema tarihinde bir şekilde iz bırakmış korku filmlerinden artan parçalardan üretilmiş, acayip “kitch” bir film. Bu cümle ilk okuyuşta hakaret gibi geliyor kulağa ama kesinlikle öyle değil. Tamam, Slither onlarca kez yapılanı tekrar ediyor. Ama tekrar bu janrın doğasında var. Zaten korku sineması müptelası tekrarlardan da zevk çıkarmayı uzun süre önce öğrenmiş bir sinemaseverdir.

Bakalım neler oluyor Slither’da. Uzaydan insan türü için hiç de hayırlı olmayacak bir yaratık dünyaya düşüyor. (Blob, War of the Worlds) Bu yaratık önce bir insanın bedenini ele geçiriyor. (Invasion of the Body Snatchers, Düş Kapanı) Sonra başka bir insanın bedenini kuluçka olarak kullanıp tohumlarını etrafa saçıyor. (Alien) Bu tohumlar içine girdiği bedenler insan eti yiyen yaratıklara dönüşüyorlar. (Critters ve Night of the Living Dead) Anlayacağınız bir süre sonra film eğlenceli bir oyun haline dönüşüyor ve hangi sahnenin hangi filmden esinlendiğini (Jaws, Visitors, Puppet Masters, Species, In the Mouth of Madness, Shivers ve daha bir sürüsü) keşfetmeye çalışırken buluyorsunuz kendinizi. Alt metin avcısı sinemaseverlere ise filmdeki Cronenberg’vari cinsel imaları yakalamaya çalışmalarını öneririm.

Yaratıklar
Slither
Yön: James Gunn
Oyn: Elizabeth Banks, Gregg Henry, Michael Rooker
Eleştiri notu: 5 / 3.5
Seyir notu: 4 / 5

2 YORUMLAR

 1. rica etsem şu korkunç fotoğrafı değiştirir misiniz lütfen? dün akşamdan beri giriyorum tersninja’ya.. ve hep bu korkunç fotoğraf çıkıyor karşıma.. yılın son günlerindeyiz ya.. biraz daha keyifli filmlerden bahsedemez misiniz..
  lütfen..

 2. Tabi, başka değişiklik talebiniz varsa lütfen çekinmeden iletin…

  Logomuz nasıl, kalsın mı? O sarkan ninjaları maymun yapalım isterseniz?

  İsmi de değiştirelim isterseniz, Sertninja.com nasıl? Ya da Dersninja.com?

  Oldu olacak, Numan Serteli de isim değişikliğine gitsin! Osman Serteli mesela.

  bu arada Murat Erşahin sakal bıraktı, arzu ederseniz onu da sakallı versiyonuyla değiştirelim…

  2009'a giriyoruz ya hesapta, biz de tersiz ya, 9002'ye giriyormuş gibi yapalım…

  Söyleyin never, neyi değiştirelim sizi mutlu etmek için?

CEVAPLA