BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bir başka haberde Kahramanlarsinemada.com blogunun yaratıcısı Hakan Tunga Kalkan'dan geldi. AB Yazılım Hizmetleri'yle birlikte yaptıkları 6 aylık ön hazırlık sürecinin ardından Kahramanlar Burada adını verdikleri online satış platformunu hayata geçirmişlerdi.

Ege Görgün

Sinema Sevenler Derneği’nin üyeleri çalışıyor: 2. El Film Festivali, İsmail Güneş 25. Yıl Kutlaması, Kahramanlarburada.com

Bir başka haberde Kahramanlarsinemada.com blogunun yaratıcısı Hakan Tunga Kalkan’dan geldi. AB Yazılım Hizmetleri’yle birlikte yaptıkları 6 aylık ön hazırlık sürecinin ardından Kahramanlar Burada adını verdikleri online satış platformunu hayata geçirmişlerdi.

Böyle bir dernek resmi olarak yok elbette. Sinema sevenlerin bir derneğe de ihtiyacı yok üstelik. Canla başla  bir şeyler üretmeye çalışırken tek yaslandıkları şey sinema sevgisi onların. Sonrasında maddi ya da manevi bu emeklerinin karşılığını alırlarsa ne mutlu onlara. İşbu yazı sizi bu saygıdeğer emeklerden haberdar etmek, karınca kararınca onlara destek olabilmek adına yazıldı.

İlk olarak bir festivalden söz edeceğim size. 2007’den beri Ankara’da sessiz sedasız yapılan 2. El Film Festivali. Peki neden sessiz sedasız… Çünkü arkalarında ne bir devlet desteği var, ne de kallavi bir sponsor. Festival aynı zamanda öğrenci olan 4-5 kişilik genç bir ekibin çabalarıyla hayat buluyor. Aynı ekip bu yıl sinema yazarı Ali Murat Güven ile Türkiye’nin ilk Fantastik Türk Filmleri festivali Fantasturka’yı da hayata geçirmişlerdi. Festivalin ismi – “Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganlarından da anlaşılacağı üzere – gösterim programına yalnızca daha önce katıldıkları yarışmalardan elenen kısa filmlerin dahil olabilmesinden geliyor.

29 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek önümüzdeki yılki 2. El Film Festivali’nde ise bizi epey bir değişikliğin ve yeniliğin beklediği müjdesini aldım. Bu kez festivalde uzun metrajlı filmler de yer alacak ve bu filmlerde de uluslararası film festivallerinden elenme ya da önelemeyi geçememe şartı aranacak. Ama bomba değişiklik festivalin bir konsept çerçevesinde şekillenecek olması. Bu konsept ise “futbol” olacak. festival ekibi şu şekilde içselleştirmiş konsepti:

“Yıllar önce düşük bütçelerle ve sınırlı taraftar sayısıyla düzenlenen festival, yıllar sonra ilk kez birinci lige çıkmanın gururunu yaşıyor. Birinci ligin “köklü”, “güçlü” takımlarının arasında, dört büyüklere inat, düşük bütçesiyle mücadelesine devam etmek istiyor. Festival bu isyanını şöyle özetliyor: Birinci ligde, bizim takım da var!”

Film başvurularının 1 Aralık 2011’de başlayıp 1 Şubat 2012’de son bulacağını hatırlatalım.

İkinci etkinlik haberimizin altında da yukarıda adını andığımız dostumuz Ali Murat Güven var. Güven hiçbir destek almadan yönetmen İsmail Güneş‘in kariyerinin 25. yılı kutlayacak bir etkinlik organize etmiş. Gülün Bittiği Yer, The İmam gibi çok seyredilen filmleriyle beyaz sinemanın ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri haline gelen Güneş’in onore edileceği bu etkinlik 25 Aralık Pazar günü Üsküdar Gençlik Merkezi gerçekleşecek ve tüm gün sürecek. Gün Doğmadan, Çizme, Beşinci Boyut, Sözün Bittiği Yer filmlerinin gösterimi ardından yapılacak panelde İsmail Güneş’in filmleri ve Türk sinemasındaki yerleri tartışılacak.

Bir başka haberde Kahramanlarsinemada.com blogunun yaratıcısı Hakan Tunga Kalkan‘dan geldi. AB Yazılım Hizmetleri’yle birlikte yaptıkları 6 aylık ön hazırlık sürecinin ardından Kahramanlar Burada adını verdikleri online satış platformunu hayata geçirmişlerdi. Kahramanlarburada.com‘un ürün yelpazesini sadece çizgi karakter ürünleri (giyim, çizgi roman, film, oyuncak ve aksesuar) oluşturuyor. Türkiye çapında tüm illere kargo hizmeti veren sitede beğendiğiniz ürüne 12 ay taksitli ödemeyle sahip olabime şansınız da var.

Suat Köçer‘in yönettiği kendi yağında kavrulan sinema dergisi Filmarası‘na ayrı bir yazıda değineceğim…

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et