İçerideki Adam-Inside ManLandlord
Spike Lee, Do the Right Thing ve 25. Saat’ten sonra, bir başyapıt daha armağan ediyor sinema severlere. İçerideki Adam aynı zamanda sisteme bir başkaldırı. (29 Nisan 2006)

LandlordVideo furyasına yetişenler Turk 182 filmini iyi hatırlarlar. İtfaiyeci abisine yapılan bir haksızlığa karşı bürokrasiye ve sisteme savaş açan, bu savaşta halkı da kendi tarafına çeken gencin hikayesini anlatır film. V For Vendetta ve Matrix’te de sistemle kapışan kahramanlarla tanışırız. Ama Nuri Alço’yu ruhani lider belleyen Narocuların yolundan giden Turk 182’nin ılımlı anarşisinin aksine V ve Neo şiddet kullanmaktan kaçınmaz.
Spike Lee
Spike Lee’nin de derdi beyaz ırkın ve paranın kontrolündeki sistemle oldu hep. Irkçılık adına doğru şeyler söyledi, yeri geldi karşı taraflar kadar kendi renkdaşlarını eleştirdi. Turk 182 grafitiyi, Neo özel güçlerini, V bombaları kullandı, Lee kamerayı. Ama onlardan farklı olarak, sistemle mücadelesini sistemin içinden yaptı. Bu anlamda İçerideki Adam ismi yalnızca filmin başkahramanını değil, Spike Lee’yi de anlatıyor. Filmin kendisi de her şeyiyle Lee hakkında söylediklerimizi teyit ediyor. Lee sistemle ilgili tüm eleştirilerini Hollywood kağıdıyla yapılmış şık bir hediye paketinin içinde sunuyor. Bu şekilde hem filmin çok fazla kişiyle ulaşmasını sağlıyor, hem de yapımcılara sus payı olacak parayı toparlıyor. Olay gişeden ibaret değil tabi, çünkü Soderbergh’in sabun köpüğü soygun filmlerine rahmet okutacak cinsten çok kaliteli bir sinema filmi var ortada. Ki bu kalite de yönetmenin dokunulmazlık zırhı oluyor.
İçerideki Adam-Inside Man
Nasıl bir sistem Lee’nin filmde eleştirdiği? Paranın ve politik gücün her türlü suçu örtbas edebildiği bir sistem. Bu sistemin en önemli kolluk gücü olarak karşımıza çıkan Forster’ın canlandırdığı karakterin isminin White olması bir rastlantıdan ibaret değil tabi. Hikayeye bakıyorsunuz: sistemin koruyup gözettiği bir adamı alaşağı etmek için sistemin tapınaklarından birine (bir bankaya) silahla giren ve buradan elini kolunu sallaya sallaya çıkmayı planlayan bir anarşist. V gibi, Neo gibi, Turk 182 gibi, Lee gibi bir sistem muhalifi.
İçerideki Adam-Inside Man
İçerideki adam hikayesiyle, kurgusuyla, oyunculuklarıyla ve görselliğiyle mükemmel. Lee’nin kamera kullanımı ise, büyük yönetmen olmanın yalnızca muhalif olmaktan ya da iyi hikaye anlatmaktan değil, teknik beceriden de geçtiğini hatırlatır cinsten.

İçerideki Adam
Inside Man
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster,Christopher Plummer, Willem Dafoe

Eleştiri notu: 5/5
Seyir notu: 5/5

2 YORUMLAR

  1. "Nasıl bir sistem Lee’nin filmde eleştirdiği? Paranın ve politik gücün her türlü suçu örtbas edebildiği bir sistem. "

    bu sözler bana yılların eskitemediği Fight Club ı tekrar hatırlamamı sağladı. ondaki olay neydi _? olmayan bir adam sistemi sıfırlayarak tüm düşün sistemine deyim yerindeyse reset atmış oluyordu. sonuçsa bir muhteşem…

    yine zeki birkaç rol ve yine yenilen büyük sistem… her nekadar gerçek tam tersi olsada!..

  2. İçerdeki adamın sistem karşıtlığı anca suya yazı yazmak gibi. Neyi değiştiriyor yaptığı eylem? V yerine neyin konulacağı belli olmasa da bir tiranlığı yıkıyor, Neo tavizkar da olsa bir zafer kazanıyor en azından. Her diyardan Joker'lar, Che'ler, Durden'lar, Gezmiş'ler çıksa BELKİ dünya daha değişik bir yer olabilirdi. Ama İçerideki Adam'ların bunu başarabileceği bana göre çok şüpheli. Karşısına aldığı şey sistemin tamamı değil zaten sadece bir dişlisi. İkinci filmi çekilecekmiş diye duydum. Umarım eylemlerini ve ülküsünü daha radikal bir noktaya taşır İçerideki Adam. (Filmde ideolojik angajmanını pek de belli etmiyordu diye hatırlıyorum.)

    Bir özlü söz ile kapayalım. "The philosophers have already perceived the world in various ways; the point is to change it."

    Yaklaşık olarak şuna tekabül ediyor: "Filozoflar hali hazırda, dünyayı çeşitli şekillerde algılamışlardır; mühim olan onu değiştirmektir."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here