BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Son Naziler II. Dünya Savaşı’nda aktif olarak rol almış Nazileri gördüğümüz son belgesel olacak belki de. Bu Naziler hayatlarının sonuna gelmiş durumdalar artık.

DVD

Son Naziler: Sahneyi terk etme sırası onlarda…

Son Naziler II. Dünya Savaşı’nda aktif olarak rol almış Nazileri gördüğümüz son belgesel olacak belki de. Bu Naziler hayatlarının sonuna gelmiş durumdalar artık.

BBC’nin üç bölümlük belgeseli Son Naziler bizi hayatta kalan son Naziler ve üstün ırk arayışıyla insan haralarında üretilen ya da işgal edilen yerlerden çalınan Nazi çocukları ile tanıştırıyor.

1941 yılının sonbaharında Mauthausen Toplama Kampı’na Aribert Heim adlı Avusturyalı bir doktor atandı. Heim korkunç, acı veren ve tam anlamıyla gereksiz deneyleriyle yalnızca 6 hafta içinde yüzlerce yahudiyi öldürdü. Deneklerinin kalbine zehir şırınga etti, sonra ne kadar sürede öleceklerini görmek için saat tuttu. Uzuvlarını ya da organlarını anestezi kullanmadan bedenlerinden ayırdı. Ayırdığı parçalardan bazılarını sakladı, kafataslarını kağıt ağırlığı olarak kullandı.

Savaştan sonra Amerikalılar tarafından diğer Mauthausen görevlileriyle birlikte yakalandı. Ama hala bilinmeyen bir nedenle yargılanmadan serbest bırakıldı. Bugün o olayların üstünden yaklaşık 60 yıl geçmiş durumda. En çok aranan Naziler listesinin tepesindeki Heim şu sıralar 90 küsur yaşında. Hala hayatta olduğuna dair ipuçları var. Eski karısı ve çocukları refah içinde yaşıyorlar ve kanunlar Heim konusunda sorgulanmalarına izin vermiyor. Son Naziler belgeselinin ilk bölümü Doktor Ölüm lakaplı Heim’ı ve onun peşine düşen Nazi Avcısı Fraim Zuroff’un yakın zamanda gerçekleştirdiği araştırmayı konu alıyor.

Efraim Zuroff

İkinci bölümde ise yakın zamanda açığa çıkan ve mahkeme süreci başlatılan Naziler’e ayrılmış. Kendilerine isnat edilen suçları kabul etmeyen Macar, Hırvat ve Alman orijinli bu üç 90’lık ihtiyarla bizzat tanışıyor ve hikayelerini bir de onların ağzından dinliyoruz.

Belgeselin Üstün Irkın Çocukları başlığını taşıyan son bölümü bizi akıl almaz bir Nazi projesinden haberdar ediyor. Bu projede ari ırkı temsil eden fiziki özelliklere sahip SS subayları yine Ari ırkın temsilcisi olabilecek Alman kadınlarıyla çiftleştiriliyor ve üstün ırkın devamını sağlayacak çocuklar elde ediliyordu. Projenin diğer ayağı da işgal edilen Polonya’dan binlerce sarışın mavi gözlü çocuğun çalınması. Belgeselciler 60 yıl sonra bu projenin meyveleri olan çocuklardan bazılarını bulup onlarla söyleşi yapmış.

Son Naziler II. Dünya Savaşı’nda aktif olarak rol almış Nazileri gördüğümüz son belgesel olacak belki de. Bu Naziler hayatlarının sonuna gelmiş durumdalar artık. Kimi mahkeme edilemeyecek kadar yaşlı, kimi son yıllarını hapiste geçirecek, kimisi ise yakalanamayacağı için hiçbir zaman hesap vermeyecek ve günahlarıyla birlikte bu hayattan göçüp gidecek. Naziler gelecek nesiller için yalnızca korkunç bir kabustan farksız bir hikayenin, geçmişte kalmış şeytani karakterleri olacaklar.

Belgeselden sonra: Sandor Kepiro

Belgeseldeki karakterlerden biri olan 97 yaşındaki Kepiro 14 Şubat 2011’de Novi Sad katliamıyla ilgili olarak suçlandı. Budapeşte mahkemesi 18 Temmuz’da Kepiro’yu suçsuz buldu.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et