BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Snyder, Sucker Punch da çizgi roman estetiğini çarpıcı bir müzik videosu görselliğiyle aktarıyor. Etkiyi tamamlamak için de dikkatle seçilmiş şarkılarla döşüyor sahnelerini.

Ege Görgün

Sucker Punch: Bugün Cuma, Enseleri Kapa!

Snyder, Sucker Punch da çizgi roman estetiğini çarpıcı bir müzik videosu görselliğiyle aktarıyor. Etkiyi tamamlamak için de dikkatle seçilmiş şarkılarla döşüyor sahnelerini.

2004 tarihli Ölülerin Şafağı iyi bir yönetmenin gelişini değil, gökten pat diye kucağımıza düşüşünü ilan ediyordu. Siyasi altmetini çok faşizan bulunup eleştirilse de, 2001 tarihli ikinci filmi 300 sinema ve çizgi roman evliliğinden doğması gereken mükemmel estetiği ve görsel şenliği barındırıyordu. 2009 tarihli Watchmen, Alan Moore’un dehasını yansıtabilmeye en çok yaklaşan uyarlamaydı. Son filmi Baykuş Krallığı Efsanesi bana daha çok ticari bir teşebbüsmüş izlenimi verdi. Başkası çekeceğine ben çekeyim hesabı.

Akıl hastahanesine yatırılan genç bir kızın fantastik ve aksiyon dozu hayli yüksek sanrılarından oluşan Sucker Punch, Zack Snyder‘in filmografisinde öne çıkabilecek bir özelliğe sahip değil. Ama bu Snyder’ın işini kötü yaptığı anlamına gelmiyor kesinlikle. Tüm teknik ustalığını, janr bilgisini ve B-Sineması dinamiklerini efektif kullanma becerisini ortaya dökmekte gayet bonkör davranıyor. Bu hal tavrıyla şöyle diyor adeta: “Tarantino ve Rodrigez öldü, yaşasın ben!”

Snyder, Sucker Punch da çizgi roman estetiğini çarpıcı bir müzik videosu görselliğiyle aktarıyor. Etkiyi tamamlamak için de dikkatle seçilmiş şarkılarla döşüyor sahnelerini. Hikayesini kurarken ise bilgisayar oyunlarının mantığını, manganın ilk bakışta adama absürt gelen ama dikkatli bakıldığında kendi içinde bir mantığı olduğu anlaşılan karakteriyle birleştiriyor. Bolca fetiş ve teenage-erotizm kattığı filminde, fantastik  kurgudan bilimkurguya, savaş filmlerinden mandarin filmlerine pek çok janra selam çakıyor.

Akla 2008 tarihli Gerald McMorrow filmi Franklyn’i getiren Sucker Punch, B-Sineması’nı benim gibi keyif verici maddeler arasında görenlerin mutlaka sinemada izlemesi gereken bir yapım. Eğlenceniz garanti!

Bu arada Sucker Punch ne alaka diyecek olursanız… Öyle doğrudan bir alaka yok. En yakın çevirisi Enseye Şaplak olur. Snyder bu ismi filmin hikaye tarzıyla ilişkilendiriyormuş. Hiç beklemediğiniz anda yediğiniz şaplak etkisi varmış ona göre hikayenin. Çeviri için ikinci alternatifim ise: Bugün Cuma…

Son olarak, kişisel bir sızlanma: ne kadar “fantastik” düşünmeye çalışırsam çalışayım çıtı pıtı kızların o kastan nasibini almamış küçücük bedenleriyle fiziki güç göterilerinde bulunması beni hiç ikna etmemiştir. Yine etmedi. O kollarla o silahları bile kaldıramamaları lazım. Üzgünüm. Gerçekten. Yaşlandıkça, içimdeki gerçekçi yetişkin, üstkatında oturan çocuğa üstün gelmeye başlıyor herhalde.

Sucker Punch 

Yönetmen: Zack Snyder

Senaryo: Zack Snyder, Steve Shibuya

Oyuncular: Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone, Vanessa Hudgens, Jamie Chung, John Hamm, Oscar Isaac, Carla Gugino, Scott Glenn

Yapım: 2011, ABD, 110 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et