BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Suicide Squad: Harley Quinn ve Yeni Arkadaşları

“Suicide Squad nasıldı?” sorusuna verilebilecek en uygun yanıt “Fragmanlardaki gibi.” olurdu sanırım. Parça parça izleyiciye sunulan hikayede ne hissediyorsa insan, salondan çıkınca da hemen hemen aynısını hissediyor; ne eksik ne de fazla.

MV5BNTQ5NDg4ODQ2Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwNTQxNzA0OTE@._V1_SY1000_CR0,0,1497,1000_AL_Yönetmen David Ayer’in filmin merkezine Margot Robbie’nin muhteşem Harley Quinn’in yerleştirdiği herkesin malumu. Fragmanlarda, afişlerde, filmin tanıtımı için gidilen talk showlarda hep Harley Q bir adım öndeydi, hemen arkasında ise “Focus” filminden rol arkadaşı Will Smith’in hayat verdiği adı gibi keskin bir nişancı olan Deadshot.

Afişi kadar renkli, karmaşık ve eğlenceli olmadığını itiraf ederek başlamak gerekli filme dair ilk yorumlara. Harley Q ve sevdiceği Joker’in (Jared Leto) birkaç sahnesi dışında o eğlenceli ve o renkli şöleni göremiyor insan, göstermiyorlar. Onun yerine karanlıklar yetenekli insanlardan oluşan bir kurtarma timinin bir gecelik macerasını anlatmakla yetiyor film, önce bir rehineyi sonra da dünyayı. Hikaye kendi içinde küçük twistlerle yürekleri hoplatmayı, izleyiciyi kendince şaşkına çevirmeyi ihmal etmiyor etmesine de bunu ne kadar başardığı, ne denli tahmin edilemediği tartışmaya açık tabi.

MV5BMjAzMjkzODk1N15BMl5BanBnXkFtZTgwNjg3NDY1OTE@._V1_SY1000_CR0,0,1498,1000_AL_

“Suicide Squad” (Gerçek Kötüler) hem hikayesinin yetersiz olması hem de vaad ettiği aksiyonu sunamamasıyla beklentilerin altında gibi görünüyor olabilir. Ancak bir lokomotif misali tüm sorumluluğu yüklenip işlevsiz vagonlardan ibaret bu treni işe yarar kılıyor Harley Quinn. En küçük espride David Ayer Harley’e sığınıyor, onun renkli karakterinin sunduğu bütün imkanlardan faydalanarak ayakta durmaya çabalıyor. Peki başarıyor mu, evet kesinlikle başarıyor. Margot Robbie’nin muhteşem oyunculuğunun yanı sıra yapılan tanıtımlar sayesinde karakterin seyirci tarafından özdeşleştirilmiş olmasının da etkisi var tabi ancak saçından makyajına, dövmelerinden aksesuarlarına her yanıyla marjinalleştirilmiş bu renkli karakter üzerine inşa edilmiş olması da filmi kurtarıyor.

MV5BODYyYmNjZGQtZjk4Yi00NjlkLTg5MjItMTkzNDEzNTEwYTliXkEyXkFqcGdeQXVyNDQxNjcxNQ@@._V1_SY1000_CR0,0,1097,1000_AL_

Gereksiz Katana ve karakteriyle uzaktan yakından alakası olmayan Cara Delevingne dışında göze batan pek fazla etken yok filmde. Jared Leto’nun Margot Robbie’yle yakaladığı uyuma rağmen öncekilere kıyasla yetersiz kaldığı da ayrı bir gerçek, fakat bunda Joker’i bir supervillian (süper kötü) değil bir gangster, bir sokak çetesi lideri olarak çizen Ayer’in payı büyük. Yine de akıllardan çıkmayacak Harley Quinn’in mest ettiğini ve vasatın altındaki bu filmi çıkarabildiği kadar yukarı çıkardığını itiraf etmeli.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et