BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu haftaki filmimiz Tai Ji Ba Jiao (Shaolin Deadly Kicks, 1982), tam manasıyla bir çöp film sayılmaz. Çünkü herhangi bir çöp filmde bu kadar tutarlı bir senaryo bulmak o kadar kolay değildir.

Tuğba Keleş

Tekmemin tadını yiyen bilir: Shaolin Deadly Kicks

Bu haftaki filmimiz Tai Ji Ba Jiao (Shaolin Deadly Kicks, 1982), tam manasıyla bir çöp film sayılmaz. Çünkü herhangi bir çöp filmde bu kadar tutarlı bir senaryo bulmak o kadar kolay değildir.

x2 , x4 hızda film seyretmek, gerçek bir çöp film sevdalısının normal film seyretme rutinidir. Önemli olan, sanıldığının aksine, kötü filme katlanabilme katsayısı değil, söz konusu filmi bu tip formatlarda hunhar etmeden seyredebilme başarısıdır.

Tuğba Keleş

Bu haftaki filmimiz Tai Ji Ba Jiao (Shaolin Deadly Kicks, 1982), tam manasıyla bir çöp film sayılmaz. Herhangi bir çöp filmde bu kadar tutarlı bir senaryo bulmak o kadar kolay değildir. Öte yandan tek kişilik bir dayak hikayesi olarak, bu kadar monoton bir film olması nedeniyle x2, x4 hızı sonuna kadar hak eden bir film olduğunun altını çizmek gerek.

Çalınan harita ve bir parçası

Bir hazinenin peşinde sekiz kişi. Hazinenin yerini gösteren bir harita. Toplu halde haritayı çaldıktan sonra içlerinden birinin cinayet işlemesiyle, yakalanmamak için eldeki haritayı 8 parçaya bölerek, üç yıllığına kayıplara karışan bir çete. Az önce yazdığım sayıları, Bahçeli hesabı, çarpıp böldüğünüz zaman ortaya yaklaşık 45 dakikalık bir süre çıkıyor ki, bu da tam olarak filmi hızlı formatta seyrettiğiniz zaman, hayattan kazanacağınız süreye denk düşüyor. İşte 45 dakika filmle cebelleştikten sonra yemek yapabilir, evi temizleyebilir, başka bir filmi seyretmeye başlayabilir, bebeğinizin altını falan değiştirebilirsiniz. Hayat kısa, malum…

Aradan üç yıl geçtikten sonra -hızlı seyrederken yakalayamadığım detaylardan biri de bu- nereden çıktığını anlayamadığım bir polis, hırsız sekiz adamın birer birer peşine düşerek, haritanın parçalarını toplamaya başlar. Artık çoluk çocuğa karışmış hırsızlardan birine, parçayı paşa paşa eline vermesi karşılığında canını bağışlayabileceğini söylediği dram sosu bol sahneler haricinde, “bir çene bir dövüş” formatında ilerleyen film, sonlara doğru üstüne bir de romantizm sosu dökmüş ki, sormayın gitsin.

Filmin alamet-i farikası başta da belirttiğim gibi uzun dövüş sahneleri. Dövüş koreografisinin hiç de kötü olmadığı filmde, çeşitli aletlerle döktüren kötülere karşı polis elemanımız, gayet seri bir şekilde karşılık vermekte. Misal; yukarıdaki resimde kürekle dövüşürken görülen polis abi, filmin sonuna kadar filmin adını yad edercesine attığı tekmeler, havada savrulmalar, iplerle çekişme vb. nice güzel hareket göstermekle yükümlü.

Film kısaca “Sen o haritayı çaldın”, “Hadi len!”, “Opua, huaaa, hayyaaaa” dan mevcut, tipik bir kung fu filmi. Yönetmen Wu Ma, tam anlamıyla bir sinema emektarı. Chang Cheh ile birlikte yönettiği The Shaolin Avengers (1976), All Men Are Brothers (1975), Shaolin Temple (1976) gibi filmlerin yanı sıra birçok filmde de oyunculuk yapmış biri. Polis rolündeki Dorian Tan Tao-Liang, Snake Crane Secret, The Hot, The Cool And The Vicious gibi filmlerden hatırlanabilir. Ama filmde az rolü olmasına rağmen her zamanki kötülüğüyle önemli bir rolde boy göstermeyi başarmış yegâne karakter Lo Lieh’den başkası değil.

Lo Lieh’nin saniyenin onda biri kadar ekranda görünmesi bile kimilerine kalp krizi yaşatacak kadar ölümcül olabiliyor kimi zaman. Filmin en başındaki cinayeti işleyen ve polisin izini sürdüğü sekizinci kişi olarak finalde polise kök söktüreceği aşikâr olan sevgili Lo Lieh, pençe silahıyla, elimi sallasam elli filmde oynarımın gösterisini yapıyor belli ki. Ama ben bu hesaba bir daha giremeyecek kadar yorgun hissediyorum.

İşte böyle sevgili okuyucular. Asla seyretmeyeceğiniz başka bir film hakkında daha incir çekirdeğini doldurmaz bir yazıdan sonra fazla güneş altında kalmamanızı salık verir, haftaya yeniden görüşmek dileğiyle serinlikler dilerim…

Shaolin Deadly Kicks
Tai ji ba jiao
Yönetmen: Wu MaSenaryo: Jue Heung-Gam

Dövüş Koreografı: Wong Fei-Lung, Siu Wong-Lung

Oyuncular: Dorian Tan Tao-Lİang, Lo Lieh, Wang Hsieh, Doris Lung Chun-Erh

Yapım: 1982, Hong Kong, 89 dk.

İlk yayınlanış tarihi 14.07.2011

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et