BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

İstanbul Film Festivali başladığında öneri listeleri hazırlamak adettendir. İşte Tersninja.com'un adet yerini bulsun diye değil, sinema severe hizmet olsun diye oluşturulmuş 10 filmlik "mutlaka gör" listesi.

Festival

Tersninja.com’un festival önerileri…

İstanbul Film Festivali başladığında öneri listeleri hazırlamak adettendir. İşte Tersninja.com’un adet yerini bulsun diye değil, sinema severe hizmet olsun diye oluşturulmuş 10 filmlik “mutlaka gör” listesi.

dante 01 istanbul film festivali filmi

İstanbul Film Festivali başladığında öneri listeleri hazırlamak adettendir. İşte Tersninja.com’un adet yerini bulsun diye değil, sinema severe hizmet olsun diye oluşturulmuş 10 filmlik “mutlaka gör” listesi.

1. Dante 01

Yönetmen
Marc Caro
Oyuncular
Lambert Wilson, Dominique Pinon, François Levantal

Fransa, 2008
35 mm / Renkli / 88’
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

E 12 Ct. 19.00
A 14 Pt. 11.00
R 19 Ct. 21.30

“Sovyet estetiği”yle çekilmiş bir bilim-kurgu kâbusu olan Dante 01, Kayıp Çocuklar Şehri ve Şarküteri’nin (Jean-Pierre Jeunet’yle beraber) yazarı ve yönetmeni, çizer, grafik tasarımcı, film yapımcısı, hayalperest Marc Caro’nun uzun süredir beklenen ilk solo filmi. Yüksek güvenlikli uzay gemisi hapishanesi ve psikiyatrik araştırma merkezi Dante 01’e yeni bir tutuklu gelir. Dünya dışı varlıklarla yaşanan bir çatışmadan sağ kurtulan tek kişi olan Saint George, kendi içindeki canavarı kontrol altına almak için savaş vermektedir. Bu canavarın gücü, dehşet verici bir labirenti andıran uzay gemisinin tüm sakinlerini etkileyecek, gardiyan ve tutukluların şiddet dolu isyanlarına sebep olacaktır. Her biri artık kendi canavarıyla yüzleşmelidir.

2. Gözyaşlarının Annesi / La Terza Madre

Yönetmen
Dario Argento
Oyuncular
Asia Argento, Udo Kier, Daria Nicolodi
Korku filmlerinin kült yönetmeni Dario Argento’nun 1977 yılında Suspiria ile başlayıp Inferno ile devam eden korkunç üçlemesi, “Üç Anne”, otuz yılın ardından nihayet sona eriyor. Selefleri kadar acımasız, vahşi ve kanlı olan bu üçüncü filmde, geçen yılın festival konuğu Asia Argento ve annesi Daria Nicoldi bir anne-kızı canlandırıyorlar. Sarah Mandy, eski bir mezarda bulduğu antika kavanozun üstündeki mührü kırar, dünyaya hükmeden cadı Mater Lacrimarum’u, yani “Gözyaşlarının Anası”nı ve korkunç güçlerini serbest bırakır ve korkunç bir intihar ve suç dalgası Roma’yı kaplar. Sarah, cadıya karşı ancak ölü annesinin yardımıyla savaşabilecektir.

İtalya-ABD, 2007
35 mm / Renkli / 98’
İngilizce; Türkçe altyazılı

F 18 Cu. 24.00
A 19 Ct. 24.00
A2 20 Pz. 21.30

3. Yetimhane / El Orfanato

Yönetmen
Juan Antonio Bayona
Oyuncular
Belén Rueda, Fernando Cayo, Geraldine Chaplin

İspanya’nın 2008 Yabancı Film Oscar adayı olan Yetimhane, yapımcılığını Guillermo Del Toro’nun üstlendiği ürkütücü bir hayalet hikâyesi ve bir ilk film. Geleneksel gerilim öğelerini özel efektlere yer vermeden kullanan film, çocukluğunu geçirdiği yetimhaneyi yeniden açmaya niyetlenen Laura’nın hikâyesini anlatıyor. Yedi yaşındaki evlatlık oğlu Simon (gerçek de olabilecek) hayali arkadaşlar edindiğinde, Laura hem kendisini hem de ailesini perişan edecek gizemi ortaya çıkarmak için bir araştırmaya girişir.
2008 Goya En İyi Özgün Senaryo; En İyi Yeni Yönetmen; En İyi Yapım Tasarım

İspanya, 2007
35 mm / Renkli / 100’
İspanyolca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

A 5 Ct. 24.00
R 10 Pe. 21.30
F 11 Cu. 24.00

4. Karanlık Korkusu / Peur(s) du Neur

Yönetmenler
Blutch, Charles Burns, Marie Caillou, Pierre di Sciullo, Lorenzo Mattotti, Richard McGuire

Örümceğin bacakları çıplak ten üzerinde geziniyor… Bir şırınga gitgide yaklaşıyor… Formaldehit dolu şişeye tıkılıp kalmış ölü bir şey… Dünyanın en gözde altı grafik sanatçısı ve çizeri kâbuslarına hayat üflediler, korkularının temeline indiler ve kâğıt üzerindeki çizimlerini sinema perdesi için canlandırmayı kabul ettiler: Her biri kendine özgü üslubuyla, renkleri ancak ışığın çıplaklığını ve gölgelerin zifiri karanlığını yakalamak için taşırarak… İç içe geçmiş hikâyeleri, fobilerin, tiksintinin ve kâbusların ete kemiğe büründüğü, benzeri görülmemiş bir destana dönüşüyor.

Fransa, 2007
35 mm / Siyah-Beyaz / 78’
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

12 Ct. 24.00
F 14 Pt. 19.00
R 17 Pe. 13.30

5. Düello / Sukiyaki Western Django

Yönetmen
Takashi Miike
Oyuncular
Hideaki Ito, Koichi Sato, Yusuke Iseya

Takashi Miike, “spagetti western”e hürmeten, popüler Japon yemeğinin adını verdiği “sukiyaki western”i icat etti. 12. yüzyıldaki Genpei klan savaşları sırasında geçen filmin gerçeküstü dünyası, western temasıyla Japon dönem filmlerini birleştiriyor; filmde ayrıca, Quentin Tarantino da kısa bir rolde görünüyor. Beyaz elbiseli Genji ve kırmızı elbiseli Heike bu sefer fakir bir dağ kasabasında, efsanevi bir hazineyi ararken karşı karşıya gelirler. Tanrı vergisi bir atıcılık yeteneği olan yalnız bir silahşör de kasabaya gelince herkes onun hangi çeteye katılacağını merak eder. Bu durum sonunda şiddetli bir güç gösterisiyle patladığında, aşağılık hileler, ihanet, şehvet ve aşk çarpışmaya başlayacaktır.

Japonya, 2007
35 mm / Renkli / 121’
Japonca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

R 8 Sa. 11.00
A 9 Ça. 16.00
F 11 Cu. 21.30

6.Yaşasın Yönetmen! / Kantoku Banzai!

Yönetmen
Takeshi Kitano
Oyuncular
Beat Takeshi, Tohru Emori, Kayoko Kishimoto

Bütün sinemaseverlerin seveceği en mükemmel filmi çekmek üzere yola çıkan Kitano, bunun o kadar da kolay olmadığını fark eder. Çok tutacak bir film olması beklenen proje için bütün olası türleri düşünür. Ozu tarzında olsa, çok yavaş olur. Peki Hollywood tarafından yeniden çekilmesi beklenecek bir korku filmi olsa nasıl olur? Belki de romantik ve hüzünlü bir dram? Yılgın Kitano’nun bütün denemeleri ne yazık ki boşa çıkar. Filmde ve film dışında, saçma ve beklenmedik olaylar birbirini izler. Bu sefer yönetmenin görevi sadece filmini bitirmek değil, aynı zamanda insanlığı kurtarmaktır!

Japonya, 2007
35 mm / Renkli ve Siyah-Beyaz / 104’
Japonca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

F 5 Ct. 16.00
A2 9 Ça. 16.00
A 10 Pe. 13.30

7. Bataklık / Myrin

Yönetmen
Baltasar Kormákur
Oyuncular
Ingvar E. Sigurdsson, Atli Rafn Sigurdsson, Agusta Eva Erlendsdottir

Erlendur adlı yaşını başını almış bir dedektif korkunç bir cinayeti çözmeye çalışmaktadır. Yakında bir yerde, kızının ölümünün yasını tutan bir baba, genetik veritabanında takıntılı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Her nasılsa, Erlendur bu sayede bütün bir ulusun genetik soyağacının sırlarını ortaya çıkarır. Ödüllü bir romandan uyarlanan bu çok katmanlı cinayet hikâyesi, ülke tarihinin en yüksek hasılatlı filmi ve İzlanda’nın Oscar adayı oldu.
2006 İzlanda Edda Ödülleri: En İyi Film; En İyi Yönetmen; En İyi Müzik; En İyi Erkek Oyuncu (Ingvar E. Sigurdsson); En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Atli Rafn Sigurdsson)
2007 Karlovy Vary Kristal Küre

İzlanda-Almanya, 2006
35 mm Renkli / 93’
İzlandaca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

E 14 Pt. 19.00
A 15 Sa. 13.30
R 17 Pe. 19.00

8. Martin Frost’un İç Dünyası / The Inner Life of Martin Frost

Yönetmen
Paul Auster
Oyuncular
David Thewlis, Irène Jacob, Michael Imperioli

Akıllarda yer edecek bu nükteli mesel, bize tanımlama ve etrafımızdaki dünyayı görme şeklimizi sorgulamamızı isteyen felsefi bir gizem sunuyor. Martin Frost, üç yıl boyunca bir roman üzerinde çalıştıktan sonra biraz dinlenmek için bir süreliğine arkadaşlarının boş yazlık evine gider. Orada uyandığı ilk sabah yanında uyuyan çekici bir kadın bulunca (Claire) şok geçirir. Claire, Martin’in başlangıçtaki direncini ustalıkla kırar ve ikisi evi paylaşmaya karar verirler. Kısa bir süre sonra âşık olmaya başlayacaklardır; fakat Claire gerçekten olduğunu iddia ettiği kişi midir? Ünlü Amerikalı yazar Paul Auster bu filmle sinemada da rüştünü ispat ediyor.

ABD-Portekiz, 2007
35 mm / Renkli / 93’
İngilizce; Türkçe altyazılı

F 10 Pe. 11.00
E 12 Ct. 13.30
R 15 Sa. 11.00

9. Yılların Ötesinde / Chun-Nyun-Hack

Yönetmen
Im Kwon-Taek
Oyuncular
Oh Jung-Hae, Cho Jae-Hyun, Im Jin-Taek

Usta yönetmen Im Kwon-taek’in yüzüncü filmi, gişe rekorları kıran filmi Sopyonje’nin kaldığı yerden devam ediyor. Geleneksel melankolik Kore şarkılarıyla büyüleyici manzaralara yer veren ve Kore kültürünün unsurlarını resmeden bu aşk hikâyesi, aralarında kan bağı olmadığı halde kardeş gibi büyütülmüş kör “pansori” şarkıcısı Song-hwa ile davulcu Dong-ho’yu izliyor. Dong-ho, çocukluğunun kasabasına geri döner fakat her şeyin değişmiş olduğunu fark eder. “Kız kardeşini” arıyordur, sonunda iz sürerek bulur da, fakat dile getirilmemiş bir aşk ve geçmişin hayaletleri söz konusuyken olunca hiçbir şey kolay olmayacaktır.
Güney Kore, 2007
35 mm / Renkli / 106’
Korece; İngilizce ve Türkçe altyazılı

B 5 Ct. 16.00
F 9 Ça. 11.00
A2 10 Pe. 19.00

10. Lütfen Başa Sarın / Be Kind Rewind

Yönetmen
Michel Gondry
Oyuncular
Jack Black, Mia Farrow, Danny Glover

Michel Gondry’nin Rüya Bilmecesi’nden sonraki filmi, hayatta kaybetmeye mahkûm iki adamın mahallenin ünlülerine dönüştüğü benzersiz bir komedi. Hurdalıkta çalışan Jerry, beynini erittiğine inandığı bir elektrik santraline sabotaj girişiminde bulunur. Ancak işler yolunda gitmez ve sonuçta yanlışlıkla en iyi arkadaşı Mike’ın çalıştığı yerel video dükkânındaki bütün video kasetlerin silinmesine sebep olacak manyetik dalgalar yaymaya başlar. Dükkânın az sayıdaki sadık müşterisini memnun etmek için bir plan yapar: Kiralanmak istenen tüm filmleri yeniden çekecektir, Hayalet Avcıları’ndan Bayan Daisy’nin Şoförü’ne, RoboCop, 2001: Bir Uzay Macerası ve Aslan Kral’a kadar… Onlar artık gelmiş geçmiş en popüler filmlerin yeni başrol oyuncularıdır.

ABD, 2008
35 mm / Renkli / 98’
İngilizce; Türkçe altyazılı

E 13 Pz. 16.00
A 14 Pt. 21.30
R 16 Ça. 13.30

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et