BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

A Bigger Bang * Live Licks * No Security * Bridges to Babylon * Stripped * Voodoo Lounge * Flashpoint * Steel Wheels * Dirty Work

Müzik

The Rolling Stones: Rock’n Roll’un öteki adı!

A Bigger Bang
* Live Licks
* No Security
* Bridges to Babylon
* Stripped
* Voodoo Lounge
* Flashpoint
* Steel Wheels
* Dirty Work

 The Rolling StonesMüziksever Landlord

Mick Jagger ve Keith Richards… Çocukluktan gelen tanışlık, yeniyetmelikte kurulan dostluk… Her şeyin başlangıcı bu kadar basit… Küçük gruplarda çalıp söylemeye başlayan adamlarımız o zaman farkında mıydılar, ya da hayal ediyorlar mıydı bilinmez ama, bu birliktelikle ilk adımları atılan topluluğun şöhreti zamanla öyle büyüdü ki, Rolling Stones ismi Rock’n Roll müziğiyle birlikte anılır hale geldi.


Topluluğun ortaya çıkmasıyla ilgili ikinci önemli gelişme, o sıralar başka bir grupta çalan “sarışın blues manyağı” gitarist Brian Jones’un bizim kafadarların hayatına girmesiyle yaşandı. Birlikte Chelsea’da kırık dökük bir eve taşınmalarının ardından pek fazla zaman geçmemişti ki “neden kendi grubumuzu kurmuyoruz” şeklinde dahiyane ve baştan çıkarıcı bir fikir şekillendi kafalarında. Planlarına Dick Taylor, davulcu Tony Chapman ve pianist Ian Stewart’ı dahil ederek, Chuck Berry, Howlin Wolf, Muddy Waters ve Elmore James’in şarkılarıyla ve verdikleri ilhamla yola koyuldular.

The Rolling Stones

Ardından Muddy Waters’ın “Rollin’ Stone Blues” adlı parçalarından etkilenerek isimlerini değiştirdiler (fikir Brian Jones’tan çıkmıştı, diğerleri daha iyi bir öneri getiremeyince onlar isimlerine, biz de efsanemize resmen kavuşmuş olduk.) Londra’daki ilk konserlerinde sahneye bu adla çıktılar. İşler yolundaydı, bir de EMI tarafından reddedilip ellerinde demo kaset öyle kalmasalardı, her şey mükemmel olacaktı. Neyse ki şans yıldızları yükselişe geçmişti bir kere. Yükselişleri durmayacaktı. (Daha 60’ların başındayız.)

Grupta değişim rüzgarları!

The Rolling Stones

1962’de toplulukta değişiklikler gerçekleşti. Davulcu Tony Chapman’ın yerini Charlie Watts, Taylor’un yerine ise basçı Bill Wyman aldı. (Çünkü Bill Wyman’ın kendi amfisi vardı.) 14 Ocak 1963 önemli bir tarihti. Brian Jones, Mick Jagger, Keith Richards, Ian Stewart, Bill Wyman ve Charlie Watts ilk kez bir grup olarak Soho’da, Kulüp Flamingo’da sahne aldılar. Dedik ya şans yıldızları yükselmeye başlamıştı, topluluk 1963 Haziran’ında ilk single’ları Come On’u yayınladılar. Come On bir Chuck Berry cover’ıydı. Şarkı, ardından gelen iki single gibi anında hit oldu. 1969’da en eskilerden Brian Jones yeni bir grup kurmak için topluluktan ayrıldığını ilan etti. Aynı yılın temmuzunda evinin havuzunda ölü olarak bulunan Brian Jones, bu planını asla gerçekleştiremedi. Onun yerine gelen isim ise Mick Taylor oldu.

The Rolling Stones

Artık Rolling Stones 40 yılı geride bırakmış, hürmet ve saygıyı azami şekilde hak eden bir fenomen. Topluluk şu anda iki kaptan Mick ve Keith, davulda Charlie ve topluluğa 1975’te Mick Taylor’un yerine katılan Ronnie Wood‘tan oluşuyor.

Diskografi:

The Rolling Stones
* Shine A Light Single Disc Edition
* Shine A Light Deluxe Edition
* A Bigger Bang
* Live Licks
* No Security
* Bridges to Babylon
* Stripped
* Voodoo Lounge
* Flashpoint
* Steel Wheels
* Dirty Work
* Undercover
* Still Life
* Tattoo You
* Emotional Rescue
* Some Girls
* Love You Live
* Black And Blue
* It’s Only Rock ‘N Roll
* Goat’s Head Soup
* Exile On Main St
* Sticky Fingers
* Get Yer Ya Ya’s Out
* Let It Bleed
* Beggars Banquet
* Their Satanic Majesties Request
* Flowers
* Between The Buttons
* Got Live If You Want It
* Aftermath
* December’s Children (And Everybody’s)
* Out Of Our Heads
* The Rolling Stones Now!
* The Rolling Stones No. 2
* 12 x 5
* The Rolling Stones (England’s Newest Hitmakers)

[poll=71]

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et