BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on birincisini Kerem Akça için açıyoruz.

The S-Files

The S-Files Nr.14 © Ters Ninja: Kerem Akça

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on birincisini Kerem Akça için açıyoruz.


ts-files

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on dördüncüsünü Kerem Akça için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

He-man ve Kainatın Hakimleri (1987) / (Masters of the Universe), Şişli Site Sineması’nda, anneannemle izlemistim.

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

Futbol yazarı. Daha önce kısa süreli olsa da belli yerlerde yazdığımı da belirteyim.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Tek bir filmle idare etmek mi? İmkansız! Yüz filmle bile idare etmek zor. İlle de tek film diyorsanız, Moulin Rouge! (2001) olabilir.

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

Otis B. Driftwood, Betty Ross, Kathy, Alicia Nash (İlk olarak hayatta eğlenmek lazım, bu sebeple eğer arkadaş olacaksam komedide dolandırıcı sahne kimliğini başlatan Groucho Marx’ın A Night at the Opera (1935) filmindeki Otis B. Driftwood karakteriyle vakit geçirmek isterdim. Tabii Marx’ın diğer karakterleri de olabilir. Ama eğer bu sinema karakterinin devamlı yanımda duracağını düşünürsek, Jennifer Connelly’nin aynı sahne kimliğini sergilediği Akıl Oyunları (2001), Sisler Evi (2003) ve Hulk’taki (2003) karakterleri de fena olmazdı. Aman tanrım, bir karakterin içine bu kadar mı girilebilir!)

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Yakınımdakiler beni Mark Ruffalo’ya benzetiyor aslında. Ama fiziksel olarak bakınca Rudolph Valentino gibi görünmeyi kim istemez! Ne var ki “fiziksel güzelliğin” “gerçek güzellik” olmadığını düşündüğümden Peter Lorre ve James Cagney gibi sinema tarihinin “akılda kalıcı” ve “şaşırtıcı” suratlarıyla iz bırakan oyuncuları gibi olsam hiç de fena olmazdı! Özellikle de Lorre’un M’deki (1931) halini tercih ederdim.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Jean-Luc Godard..

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Gerçek dünyayı yansıtan filmlerden biri olmazdı herhalde. Bu iş için en uygunu bilimkurgu türü. The Quiet Earth (1985), Slaughterhouse-Five (1972) ya da Westworld (1973).

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Görsel sanatların sınırlarını hem teknolojisiyle hem alt metinleriyle hem görkemiyle hem derinliğiyle hem de yarattığı duygularla zorlayabilen tek sanat dalı olması. Lafın özü, tiyatrodan da operadan da resimden de bir şeyler alıp, bundan bir bütün çıkararak çok yönlü bir alan açması.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

Dünyadaki en büyük tutkuların seviyesinde olması, bu sayede de insanı hayatttan koparması. Yoksa en iyi özellik mi demeli miyim?

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

New York’taki AMC Empire 25.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et