BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Tod Browning’in Hilkat Garibeleri:Freaks

Tod Browning'in Hilkat Garibeleri (Freaks)

Sessiz sinema döneminin hemen ertesinde, 1932’de çekilmiş kült bir film. MGM stüdyosunun o dönemde çok tutulan Drakula’lı, Frankenstein’lı korku filmlerinin yarattığı furyada para kazanmak uğruna olur verdiği film gösterime girdikten kısa bir süre sonra tepkilerden dolayı geri çekilmişti.

Todd_Browning

Sessiz dönemde Lon Chaney sr. ile pek çok korku filmi çeken Tod Browning bu filminde gerçekten fiziksel deformasyonları olan insanları kullanmıştı. Bu insanların deformasyonları kimi seyircileri öylesine korkutmuştu ki, salonu apar topar, hatta kimi söylentilere göre çığlık çığlığa terk etmek zorunda kalmışlardı.

BROWNING-1932-FreaksFreaks, 30 sene boyunca yasaklı kaldı. Ancak 1960’larda yeniden keşfedilip hak ettiği ilgiyi ve övgüyü geç de olsa topladı. Filmin hikayesi, akıl almaz bedenlerini sergileyerek para kazanan hilkat garibelerinin çalıştığı sirkte geçer. Sirkin primadonnası içlerinden birini öldürmek isteyince, birbirilerine sıkı sıkı bağlı bir topluluk olan hilkat garibeleri bu kadından ve sevgilisi için korkunç bir intikam planı hazırlarlar.

Film bir saat gibi kısa bir süreye sahip olsa da, DVD’sinin özel seçeneklerinde yer alan bonus materyaller sizi uzun süreliğine tv karşısına hapsediyor. Söyleşilerle oluşturulmuş bu belgeseller film, yönetmen ve oyuncular hakkında tam olarak bilgilenmenizi sağlıyor. Ama bir de kötü haber; filmi Türkçe altyazılı seyredebilseniz de, özel seçeneklerdeki belgeselleri ancak İngilizce altyazılı izleyebiliyorsunuz.

 

FreaksHilkat Garibeleri

Freaks

Yön: Tod Browning
Senaryo: Tod Robbins

Oyn: Wallace Ford, Leila Hyams

Yapım: 1932 / ABD / Orijinal kurgu 90 dk Piyasaya sürülen kurgu 64 dk
DVD Dağıtım: Tiglon

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et