BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Filmini Tony Scott gibi çekenler olacak muhakkak ama "gibisi" aslının yerini asla tutamayacak. Bakın Durdurulamaz (Unstoppable) vizyonda iken neler demişim Scott için

Ege Görgün

Tony Scott’sız bir Hollywood, eksik bir Hollywood olacak!

Filmini Tony Scott gibi çekenler olacak muhakkak ama “gibisi” aslının yerini asla tutamayacak. Bakın Durdurulamaz (Unstoppable) vizyonda iken neler demişim Scott için

Eğer konvensiyonel ve popüler ama yine de gayet kaliteli bir film çekecek yönetmen arıyorsanız, sizin adamınız Tony Scott’dır.

Ölümü üstüne Tony Scott için bir şeyler söyleyemedik. Yetişemiyoruz ölümlere. Ne yakınımızdakilere, ne uzağımızdakilere.. Hayat öyle hızlı geçiyor ki, ona yetişmeye çalışmak tüm enerjimizi soğuruyor, tüm zamanımızı tüketiyor. Tony Scott olmadan değil aksiyon sineması, Hollywood sineması eskisi gibi olmayacak artık. Filmini Tony Scott gibi çekenler olacak muhakkak ama “gibisi” aslının yerini asla tutamayacak. Bakın Durdurulamaz (Unstoppable) vizyonda iken neler demişim Scott için:

 Ege Görgün (Landlord)

Eğer konvensiyonel ve popüler ama yine de gayet kaliteli bir film çekecek yönetmen arıyorsanız, sizin adamınız Tony Scott’dır. Durdurulamaz bunu bir kez daha kanıtlayan bir film. Son derece klişe, üstelik de size yaratıcılığınız için alan ya da olanak tanıma konusunda son derece cimri bir konuyu bu kadar iyi bir haftasonu eğlenceliğine çevirmeyi başkası becerebilir miydi bilmiyorum. Peki nasıl yapmış bunu Scott: öncelikle bizim daha çok reklam ve klip yönetmenlerinde görmeye alıştığımız ama Tony Scott‘da her daim mevcut olduğunu bildiğimiz takviye kuvvetler imdada yetişmiş. Enerjik, hareketli ve oyunlu bir görsellik, teknik kusursuzluk ve en en önemlisi de seyirciye ürünü en iyi haliyle gösterme becerisi. Durdurulamaz söz konusu olduğunda ürün tren. Treni, trenin güzargahını, çelikten yapılmış dev konstrüksiyonları öyle başarılı taşımış ki perdeye Scott, filmi izlerken anne babasının yaşgününde aldığı oyuncak tren setiyle oynayan çocuğun keyfine gark oluyorsunuz.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

2006’da vizyona giren Domino’yu çok beğenmesem de eski filmleri anarak da olsa ustanın hakkını vermiştim yine yazımda:

Filmin gerilim noktalarını ve temposunu kontrol etmek konusunda uzman olan (bkz. Devlet Düşmanı, Crimson Tide), filmin oyuncularından maksimum performans alıp ve karakterin iç dünyasını çarpıcı biçimde yansıtıp öykü karakterlerini unutulmazlar arasına sokabilme beceresine sahip (bkz. Hunger, Çılgın Romantik, Gazap Ateşi, Fanatik) Scott’dan daha iyisini beklemek hakkımız.

İtinayla heteroseksüelleştirilir! isimli yazının tamamını okumak için tıklayın.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et