Türk mizah dergiciliğinin kilometre taşlarından Akbaba mizah dergisinin ve spor karikatürlerinin yaşayan son ulu çınarı Cafer Zorlu’nun sanat hayatının altmışıncı yılı onuruna, SASAV-Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı’nda bir sergi düzenleniyor.  Türk karikatür sanatının bu büyük ustasının eserlerinin yer alacağı sergi 24 Eylül Cumartesi günü başlıyor. Sergi 30 Eylül’e kadar Pazartesi hariç her gün saat 11.00-18.00 arası gezilebilir.

Adres:

SASAV Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı
Yalı Mah.Küçükyalı Cad. No:19 (Kız Meslek Lisesi Arkası)
Maltepe-İstanbul

Cafer Zorlu Kimdir?

Cafer Zorlu 1926 yılında Bursa İnegöl’de doğdu, dokuz yaşında İstanbul’a geldi terzi, berber çıraklığı gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 50’li yıllarda Taş Karikatür dergisinde karikatür çizmeye başladı. Bunu Akbaba dergisi Tercüman, Hürriyet, Milliyet gazeteleri izledi. Karikatürleri ile T.Gazeteciler Derneği ve T.S.Y.D. ödüllerini yıllarca üst üste kazandı. emekli olduktan sonra meslek hayatı içinde çizmiş olduğu seçilmiş karikatürleri dört ayrı kitapta topladı.

1 YORUM

  1. Cafer Zorlu usta ile tanışıklığım Akbaba dergisinde başlar.Sonra üyesi olduğumuz KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ çatısı altında yıllar boyu süren beraberliklerimiz oldu.TAN gazetesinde bir dönem birlikte çalıştık.O tam bir HALK KARİKATÜRCÜSÜdür.Eskiden Karagümrük’te otururdu.Orada kime sorsanız CAFER ZORLU’yu tanırdı.Karikatürlerini sol eliyle çizer,çünkü solaktır (yesari).Maltepe’deki CAFER ZORLU KARİKATÜRDE 60. YIL SERGİSİ’nin mimarı,sevgili MEHMET KAAN SEVİNÇ kardeşimdir.Sergiye tüm sanat severleri bekleriz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here