Daha önce 6 albümü konuk ettiğim yazıda kan gövdeyi götürmüştü. Neyse ki bu kez öyle olmayacak, Athena‘nın Pis‘i aldı biraz çünkü agresifliğimi..

Pis – Athena

Hakan askerden geldi, Gökhan Londra’da demlendi ve Athena’nın 8. stüdyo albümü sonunda sökün etti. Gayet rahat diyebilirim ki düşüş trendlerine muhteşem bir nokta koymayı başarmış Özoğuz biraderler. Kendileri zaten söylüyor ama ben de tekrara düşmekte beis görmüyorum; anın coşkusuna kapılıp azıcık mübalağaya kaçıyorsam mazur görün, ama kariyerlerinin en iyi albümlerini yapmışlar hissiyatı bünyemdeki en hakim görüş şu an. İlk video kliplerini çektikleri Serseri Mayın’dan daha iyi şarkılar var albümde. Bir bütün halinde de hepsini iyi şarkılar olduğuna şahitlik edebilirim gönül rahatlığıyla.

Arıza – Malt

2007 yılında çıkan Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm’ün B yüzü hissiyatını veren Arıza yine zekice yazılmış, akılda kalıcı şarkı sözleriyle dikkati çekiyor. Kuşkusuz Cenk Durmazel’in vokalistliği, mizahçı yönü kadar güçlü değil – belki de geliştirilmiş demeliyiz –  ama bu dezavantajı rahatlıkla kamufle edebilen şarkı tarzları tercih ediyor zaten. Son tahlilde: samimiyeti, dinamizmi ve zekası Malt’ı nev-i şahsına münhasır bir grup yapmaya yetiyor. Böyle grupları da her zaman dinlemeye değer.

Tuval – Maskott

Kargo’dan ayrılıp Maskott’u kuran Koray Candemir ve Serkan Çeliköz, Seattle’da geçirdikleri uzun dönemin ardından müzikalite anlamında “sağlam” bir albümle dönüş yapıyorlar. Şarkıları dinlerken Heart grubunun davulcusu Ben Smith’in yeni sound’a katkısı hemen fark ediliyor. Bütünlüğü olan bir albüm Maskott, tüm albümü tek bir şarkı gibi sıkılmadan dinleyebiliyorsunuz. Bu “takım oyunu” içinde öne çıkacak bir “10 numara” arıyor gözünüz, yalan değil. Ama kimbilir, ilk dinleyişte değil de,  zamanla çıkacaktır sahneye belki bu 10 numara…

Akustik 1992-2009 – Karapaks

Uzun süre Mavi Sakal’la çalıştıktan sonra Karapaks’ı kuran Kaan Altan’ın bestelerinin akustik versiyonlarından oluşan albümde, Türkçe rock aleminin efsane olmuş şarkıları var: Al Beni (1992), İki Yol (1997), Ne Kadar (1998). Yine bu dönemde yazılmış ancak hiç yayınlanmamış Oyuncak (2009), Beni Bir Melek Öldürdü (2007) ve Mezarıma Güller Koydum (2008) isimli şarkıların da ilave edildiği albüme Şebnem Ferah da İki Yol’daki vokal eşliğiyle konuk olmuş.

1 YORUM

  1. ayıptır söylemesi çıktığım son ege turu sırasında hususimle yaklaşık toplam 1500 km yol yaptığımda, empeüç pleyırımdan hoparlörlere yansıyan yerli ve ecnebi müzik parçalarının arasında malt’ın iki albümünün tümü de bulunuyordu..

    harikulade kaliteli bu müziyen gençlerimizi döne döne dinlerken “nasıl.. hem de nasıl” zevk aldığımızı bana inanmıyorsanız eğer hıncal’a sorabilrsiniz..

    şaka bir yana, Cenk Durmazel bey’in düzgün vokal tekniğine, ‘yeterince’ güçlü sesine özellikle duygularını yansıtabilme yeteneğine falan aykırı laf eden taş olur kardeşim daşş..
    her ne kadar hatalı olsa da sevgili yazarımızı tabii ki bu taş meclisin dışında tutuyoruz.. evet..

CEVAPLA