BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sinema yazarı Uğur Vardan Sabah gazetesinden Olkan Özyurt'a verdiği röportajda (21-08-2011) ilk olarak Ters Ninja'dan haber aldığınız "istifa" konusuna açıklık getirdi. Uğur Vardan, Cumhur Canbazoğlu ve Murat Erşahin geçtiğimiz günlerde Üye Takip Kurulu'ndan istifa etmişlerdi.

Haber

Uğur Vardan, SİYAD’taki istifa konusuna açıklık getiriyor: “İlke sorunuydu.”

Sinema yazarı Uğur Vardan Sabah gazetesinden Olkan Özyurt’a verdiği röportajda (21-08-2011) ilk olarak Ters Ninja’dan haber aldığınız “istifa” konusuna açıklık getirdi. Uğur Vardan, Cumhur Canbazoğlu ve Murat Erşahin geçtiğimiz günlerde Üye Takip Kurulu’ndan istifa etmişlerdi.

Sinema yazarı Uğur Vardan Sabah gazetesinden Olkan Özyurt‘a verdiği röportajda (21-08-2011)  ilk olarak Ters Ninja’dan haber aldığınız “istifa” konusuna açıklık getirdi. Uğur Vardan, Cumhur Canbazoğlu ve Murat Erşahin geçtiğimiz günlerde Üye Takip Kurulu’ndan istifa etmişlerdi. Vardan ayrıca yönetim kurulu yedek üyeliğinden de istifa etmişti. Vardan, Canbazoğlu ve Erşahin’in SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyelikleri devam ediyor. Erşahin’in aynı zamanda Haysiyet Kurulu üyeliği de var.

Vardan’ın sinema yazarı tarifi:
“Entelektüel, vicdanı olan, ideolojik, sanata ve sinema dışındaki disiplinlere hakim, türlere vâkıf, yaşananlara tepkisini koyan, yazı yazmasını bilen, üslubu olan, bir farklılık yaratan kalem erbabı kişi.”

Üye takip kurulundan istifanızla sonuçlanan süreç nasıl gelişti?
– Tunca Arslan yönetimindeki dönemde Üye Takip Kurulu´na seçildiğimizde, ´size güveniyoruz, seçimleriniz seçimimizdir´ teminatı verildi. Ama yolun başında, bir üyenin, bizim dışımızda alındığını gördük. ´Bu tavır tekrarlanırsa, biz yokuz,´ dedik. Bu, tehdit değildi, Tunca´yı nasıl tehdit ederim ki, kaç yıllık arkadaşım. Ama ortada ilke sorunu olması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca bu tavırlar kurulu işlevsiz kılmaktan öteye gitmiyordu.

Sonra…

– Peşi sıra bir başvuru daha oldu. Bu tür başvurularda en önemli prosedür, ´sinema yazarı adayı´nın çıkmış yazılarından örneklerinden ve iki adet fotoğraftan oluşan dosyayı teslim etmesidir. Bu başvuruda ne yazı ne fotoğraf vardı. Biz ´Hani yazılar?´ diye sorduk. Yönetim, ´İnternete bakın,´ dedi. Biz de, ´Bu ne kadar kıymetli şahsiyettir ki, sinema yazarı olması için peşinden koyuyoruz,´ dedik. Bize, yönetim kurulundan birinin referansına sahip olduğu, ilgili şahsın üniversitede öğretim üyeliği yaptığı ve öğrencileri tarafından, ´hocaların hocası´ unvanı verildiği söylendi. Bu türden kriterler önemli olmadığı için, başvuruyu reddettik. Bir de baktık ki, yönetim kurulu onu üye olarak kabul etmiş. Biz de istifa ettik.

Özgün haberin tamamını okumak için tıklayın.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et