BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Haber

Uluslararası Edirne Film Festivali Emek Hırsızlığıyla Devam Ediyor

edirne

Kasım 2015’te yapılan festivalle ilgili Gündem gazetesinin Mart 2016 tarihli haberi şu şekildeydi.

Uluslararası Edirne Film Festivali düzenleyicileri öncesiyle sonrasıyla birçok skandala imza atmış kamuoyu uzun süre yaşanan bu skandalları konuşmuştu. Festivali yürütenlerin festival için hazırlanan kitapların yazarlarına para vermediği ortaya çıktı. Festival Yürütme Kurulu Başkanı Murat Tufan, Edirne Valiliğinden ödeneklerini alamadıkları sadece kitap yazarına değil kimseye ücretlerini ödeyemediklerini söyledi.

Edirne Valiliği tarafından geçtiğimiz yıl Öz Rumeli Şirketi tarafından üstlenilen ve açılış gecesi ile ödül gecesi organizasyonu sırasında birçok skandala imza atan Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında organizasyonu yürütenler tarafından kimseye ücret ödenmediği ortaya çıktı.

“Yargıya başvuracağım”
Festival kapsamında çeşitli kitaplar hazırlanmış bunlardan bir tanesi ünlü sinema oyuncusu ve Edirne Film Festivali’nin onur konuğu olan Murat Soydan hakkında Ege Görgün-Meltem Görgün tarafından hazırlanan kitaptı. Ege Görgün, “1’inci Edirne Film Festivali için hazırlanan Murat Soydan kitabının yazarıyım. Kitapla ilgili hala bir ödeme alamadım. Bu konuda hukuki yollara başvurmak dışında, bir gazeteci olarak basın kanallarını da kullanmayı düşünüyorum. Bu durumun bir an önce düzeltilmesini rica ediyorum” ifadeleri olarak yaşanan duruma tepki göstermişti.
“4 bin lira alacağım var”

GÜNDEM Gazetesi yazar Ege Görgün’e ulaştı. Görgün gazetemize, “Yetkililer (Öz Rumeli Şirketi) yeni valinin atanmasını beklediklerini söylüyor. Ödeme için onun imzası gerekiyormuş. Bize verecekleri rakam 4 bin lira. Tabi grafikerin de alacağı var” dedi.
“Vali yok para da yok”

Kitabın yazarı tarafından ortaya atılan iddialar üzerine festivalin Yürütme Kurulu Başkanı Murat Tufan’a yaşanan durumu sorduk. Tufan, sadece yazara değil kimseye ücretlerini ödeyemediklerini belirterek, valilik tarafından verilmesi gereken ödeneğini alamadıklarını söyledi. Tufan, Edirne Valiliği’nden ek bir ödenek daha alacaklarını, bunun için de yeni valiyi beklediklerini vurguladı. Önümüzdeki dönem 2’incisi yapılacak olan Uluslararası Film Festivali için çalışmaların devam ettiğinden de bahseden Murat Tufan basın toplantısı düzenleneceğini, kısa zaman içinde de Balkanlarda etkinlikler düzenleneceğini söyledi.

Ve son durum: bu kasım’da festivalin ikincisi düzenleniyor. İlk festival için hazırlanan kitaplar için yazarlarına hala bir ödeme yapılmadı.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et