BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Safe House özelinde estetik açıdan Tony Scott, Michael Mann gibi ustaların ayak izini takip edermiş gibi görünen yönetmen Espinosa filmde görsel bir anlatım üslubu da yaratmaya çalışmış.

Ege Görgün

Usta, acemi ve kirli: Düşmanı Korurken (Safe House)

Safe House özelinde estetik açıdan Tony Scott, Michael Mann gibi ustaların ayak izini takip edermiş gibi görünen yönetmen Espinosa filmde görsel bir anlatım üslubu da yaratmaya çalışmış.

İyi bir hikaye ile iyi bir yönetmenin buluşmasına kimsenin, özellikle de Hollywood’un bile kayıtsız kalamayacağını kanıtlayan bir filmden söz ederek başlayacağız. Aynı Ejderha Dövmeli Kız serisinin durumunda olduğu gibi, İsveçli bir yazarın çok satan, çok okunan bir roman üçlemesinin ilk ayağından uyarlanan Easy Money.

 Ege Görgün (Landlord)

2010 tarihli bu İsveç yapımı Berlin Film Festivali’nde gösterildiğinde Hollywood yapımcılarının hemen dikkatini çeker. Warner Bros. filmin yeniden çevrim haklarını satın alırken, Universal da filmin yönetmenini bir filmliğine kendine bağlar. Şilili atalara ve İsveç pasaportuna sahip bu yönetmenin adı Daniel Espinosa, çekeceği proje ise şu an sinemalarımızda eğreti bir Türkçe isimle gösterilmekte olan Safe House’dur.

Safe House Avrupalı bir yönetmene emanet edilmiş klasik bir Hollywood hikayesi. Üstelik usta ajan, acemi ajan ve kirli ajan arasında cereyan eden bu hikaye bolca klişeye de sahip. Buna rağmen başından sonuna keyifle izlenen, üzerinizde iyi bir etki bırakan, çizgi üstü bir yapım.

Filmi sıradanlıktan kurtaran unsurların başında iki başrol oyuncusu geliyor. Espinosa’nın ilk tercihleri olan Denzel Washington ve Ryan Reynolds oyunculuklarıyla, enerjileriyle filmi adeta gerçek kılıyorlar. Kurguda da bırakın hatayı, dikkati dağıtacak bir aksama dahi yok.

Safe House özelinde estetik açıdan Tony Scott, Michael Mann gibi ustaların ayak izini takip edermiş gibi görünen yönetmen Espinosa filmde görsel bir anlatım üslubu da yaratmaya çalışmış. Seyirciyi her an sıcak çatışmanın içinde tutmak, onda olan biteni çok yakından izliyormuş hissi uyandırmak için, yakın ve geniş çekimleri tercih etmiş. Uzak lenslere hiç itibar etmemiş, dolayısıyla uzak çekimlere de.

Safe House‘un  en zayıf yönü, olanca çabasına ve çözümlenmesi zor karakterlerine rağmen filmin tahmin edilebilir bir seyir izlemesi. Ama her filmde de hayatın bir sırrına vakıf olacağız diye bir kaide yok. Bazen film süresince maruz kaldığımız o hoş sinema duygusuyla da idare etmeyi becerebilmeliyiz.

Düşmanı Korurken

(Safe House)

Yönetmen: Daniel Espinosa

Senaryo: David Guggenheim

Oyuncular: Denzel Washington, Ryan Reynolds, Robert Patrick

Yapım: 2012 / ABD- G.Amerika / 115 dk.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et