BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bin Ladin Operasyonu adlı film El-Kaide’nin liderinin uzun süredir gizlendiği Pakistan’daki eve yapılan bu operasyonu, operasyonun öncesini ve başta Seal Team 6 ekibi olmak üzere operasyona imza atan insanları anlatıyor.

DVD

Ve Amerikalı kovboylar terörist Kızılderili’yi öldürür: Bin Ladin Operasyonu

Bin Ladin Operasyonu adlı film El-Kaide’nin liderinin uzun süredir gizlendiği Pakistan’daki eve yapılan bu operasyonu, operasyonun öncesini ve başta Seal Team 6 ekibi olmak üzere operasyona imza atan insanları anlatıyor.

bin-laden

11 Eylül’de İkiz Kuleler’in yıkılmasına ve üç bine yakın insanın ölmesine yol açan uçaklı terör saldırısının ardındaki kişi olarak ünlenen Usame Bin Ladin, 2 Mayıs 2011’de geceyarısının hemen ardından yapılan askeri operasyonu sonrasında ölü olarak ele geçirilmişti.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Bin Ladin Operasyonu adlı film El-Kaide’nin liderinin uzun süredir gizlendiği Pakistan’daki eve yapılan bu operasyonu, operasyonun öncesini ve başta Seal Team 6 ekibi olmak üzere operasyona imza atan insanları anlatıyor. Sinema değil, televizyon için çekildiği için alçakgönüllü denebilecek, karakter oyuncularından kurulu bir kadroya sahip olan film, onun dışında prodüksiyon olarak sinema filmlerini pek de aratmıyor. Elbette konusunun doğası gereği vatanperver ve militarist damar hayli güçlü filmde. Filmi belgeselden uzaklaştırmak için eklenen dramatik unsurlar da filmin dünyasında biraz eğreti ve yapmacık durmuşlar.

Seal Team Six

Bin Ladin Operasyonu ile ilgili bilgilerin tamamı kamuoyuyla paylaşılmamış olsa gerek (örneğin operasyona kaç askerin ve hangi askerlerin katıldığı), üstelik paylaşılan kısımlar da filme aynen taşınmış değil. (New York Times göre operasyona 79 komando ve bir köpek katılmıştı. Filme bile taşındığına göre ‘köpek’ ayrıntısı gerçekten doğru.) Eklendiğini belirttiğimiz dramatik unsurları da sayarsanız film için “Bin Ladin Operasyonu’nun perde arkası” demek biraz iddialı kaçabilir. (Bin Ladin’in yakalandığı Geronimo Operasyonu’nun daha güvenilir perde arkası için Leslie Woodhead imzalı belgesel The Hunt For Bin Laden belgeselini izleyebilirsiniz.)

9-11

Gelecekte tüm bilgiler açıklandığında belki daha ayakları yere basan bir film çekilebilir. Ancak yetkililerin o gün gelmeden de yanıt verebileceği bazı başka sorular var: Yıllardır izi bulunamayan Bin Ladin nasıl olup da bu kadar kolay ele geçirebilmişti? (Akla Abdullah Öcalan’ın bir düğmeye basılmış gibi ele geçirilmesi geliyor ister istemez.) Ve Amerikalı askerlerin zayiat bile vermediği bu operasyonda yalnızca üç silahlı adamın koruduğu Bin Ladin de 11 Eylül ile ilgili bazı sorulara yanıt vermesi için canlı olarak ele geçirilemez miydi?

bin-ladin-opBin Ladin Operasyonu

Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden (2012)

Yön: John Stockwell
Oyn: Cam Gigandet, Robert Knepper, Rajesh Shringarpure, William Fichtner

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et