Yapımcı ve sunuculuğunu sinema yazarı Ali Murat Güven‘in yaptığı Sinema Meclisi adlı program, bu akşamdan başlayarak (1 Mayıs 2010 Cumartesi) bundan böyle her hafta Cine5 ekranları aracılığıyla sinema severlerle buluşacak. Sinema Meclisi, sinema dünyasındaki güncel olay ve gelişmelerden hareket ederek, bu gelişmelerin sebepleri, sonuçları ve toplumsal yansımalarının ele alınacağı, hem “tansiyon”u hem de “entelektüel kalibre”si yüksek bir tartışma programı olmayı hedefliyor.

Cumartesi akşamları 22.30-00.30 saatleri arasında canlı yayınla ekrana gelecek olan Sinema Meclisi, her bölümünde, çoğunluğu sinema-TV sektöründen olmak üzere 4 ilâ 6 konuk ağırlayacak. Programda ele alınan konu başlıklarına göre, zaman zaman sinemacıların dışında, diğer sanat dallarında faaliyet gösteren konuklara, yanı sıra medya, bilim ve siyaset dünyasından da saygın isimlere yer verilecek.

Stüdyo konuklarının dışında canlı telefon bağlantıları ve dış çekim görüntülerle de desteklenecek olan “Sinema Meclisi”, televizyonlardaki sinema programlarında var olan geleneksel formatın bütünüyle dışına çıkarak, bu sanatı estetik, teknolojik, ideolojik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik boyutlarıyla bir bütün olarak ele almayı, böylelikle ileri düzeydeki sinema tutkunlarının yanı sıra “sokaktaki insan”ın da ilgisini çekebilecek ayrıntılar yakalamayı amaçlıyor.

Özgün bir stüdyo dekorunda gerçekleştirilecek olan “Sinema Meclisi”nin 1 Mayıs Uluslararası Emek Bayramı’na denk gelen bu akşamki ilk bölümünde, sunucu Ali Murat Güven konuklarıyla birlikte “Türk sinemasındaki derme çatma üretim yapısı”nı masaya yatıracak ve AB yolunda ilerleyen Türkiye’de endüstrileşme sürecini tamamlamış, uluslar arası alanda daha güçlü ve etkili bir sinema sektörünün nasıl kurulabileceğinin cevaplarını arayacak.

Sinema yönetmeni Atalay Taşdiken, TV yönetmeni Nursan Esenboğa, sinema yazarı Ege Görgün, gazeteci-yazar-belgesel yönetmeni Hakan Albayrak, sinema yazarı ve tarihçisi Erdal Işık, Sinema Emekçileri Sendikası Yönetim kurulu Üyesi-senarist Hüseyin Kuzu ve Sinema Emekçileri Sendikası Hukuk Danışmanı-Avukat Burhan Gün, 1 Mayıs Cumartesi akşamı yayımlanacak ilk “Sinema Meclisi”nin stüdyo konukları arasında yer alıyor.

Ayrıca, uzun yıllardır Hollywood’da çalışan Türk kurgu yönetmeni Göktuğ Sarıöz de programa Los Angeles’tan canlı telefon bağlantısıyla katılacak.

5 YORUMLAR

  1. Programı seyrettim. Sinema dünyasına dair çok özel bir program hazırlanmış. Ali Murat Güven ve misafirlerini kutlarım. Programın gün be gün çok daha iyi olacağına dair inancım tam! Sinema Meclisi'nin yolu açık olsun…

  2. Tam yaz döneminin başlangıcında, varlığı yokluğu belirsiz bir kanalda, cumartesi geceleri o saatte, hiç tanınmamış konuklarla sinema tartışma programı yapmak için "uçmuş" olmak gerekir. Programı seyretmedim ama acaba neden hiç kadın konuk yoktu, merak ettim.

  3. en hareketli yayın döneminde, varlığı belli bir kanalda, prime time'da, meşhur konuklarla tartışma değil, olsa olsa talk show olur. programın yayın amacı bu değil. hiç tanınmamış dediğiniz kişileri de belli bir kesim tanıyor, ama bu program belki daha fazla kişinin tanımasına vesile olur, iyi bir şey bu.

    programı seyretmediğinize göre "hiç kadın konuk yoktu" demenin ne manası olduğunu da anlayamadım. senarist ve yönetmen Nursan Esenboğa gayet kadın bir kişi. Hem her programda illa kadın katılımcı olacak diye bir şey yok.

CEVAPLA