BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Her ne olursa olsun, yakın dostu Superman gibi olağanüstü güçlere sahip süper kahramanların olduğu alternatif bir evrende tamamen insan bir süper kahraman olarak hala var olabilmesi yüzünden bana biraz “torpilli” gibi gelir Batman. Onu hala okumaktan vazgeçemeyen okurlarından gelmektedir torpili.

DVD

Yetiş Batman! Gotham S.O.S. veriyor: Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises)

Her ne olursa olsun, yakın dostu Superman gibi olağanüstü güçlere sahip süper kahramanların olduğu alternatif bir evrende tamamen insan bir süper kahraman olarak hala var olabilmesi yüzünden bana biraz “torpilli” gibi gelir Batman. Onu hala okumaktan vazgeçemeyen okurlarından gelmektedir torpili.

the-dark-knight-rises5

Kara Şövalye trilojisinin son ayağı koşuluyor. Peki yorgun olan hangimiz? Nolan mı, Batman mi, biz mi?

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Amerikan süper kahraman geleneğinde Batman tamamen farklı bir yerde durur. Doğuştan ya da herhangi bir bilimsel kazadan gelen olağanüstü güçleri yoktur onun. Atletik becerileri, dövüş tekniklerindeki ustalığı dışında, güvenebileceği tek şey zamanının ötesinde olduğu rahatlıkla söylenebilecek teknolojik oyuncaklarıdır. Bütün süper kahramanlar gibi can almaktan kaçınsa da, sert çocuktur. Belki de kostümü, esinlendiği yaratığın ürkütücülüğü de bu “sert” imajı güçlendirmektedir. Her ne olursa olsun, yakın dostu Superman gibi olağanüstü güçlere sahip süper kahramanların olduğu alternatif bir evrende tamamen insan bir süper kahraman olarak hala var olabilmesi yüzünden bana biraz “torpilli” gibi gelir Batman. Onu hala okumaktan vazgeçemeyen okurlarından gelmektedir torpili.

dark-knight-3Nolan’ın Batman üçlemesini nihayete erdirdiği bu son filmin beni çok cezbetmediğini söyleyerek başlayayım. Müthiş görselliğine, teknik kusursuzluğuna elbette bir şey denemez ama hikayenin izleyiciyi sine-manipüle edebildiğinden oldukça şüpheliyim. Acaba bunun sebepleri; Batman’in “geri dönüşünün” yeterince ikna edici olmaması; karizmatik kötü adamın çok basit şekilde harcanması; filmin siyasi-sosyal-dini mesajının karmaşıklığı; karakterlerin “birbirine çok-tezatsal” davranışlar sergileyip basit stereotiplere dönüşmeleri ya da filmin o klişe finaline biz izleyicilerin biraz üstünkörü kurulmaları olabilir mi? Yoksa sorun Batman’i soktukları zor durumlardan çıkarmak için işleri fazla kolaylaştırmaları ve ona yine torpil geçildiğini bana hissettirmeleri mi acaba?

Söylediklerim sizi kuşkuya düşürdüyse The Dark Knight’ı bir kez de DVD’den izleyerek filmle ilgili son kararınızı verme şansına sahipsiniz. “Kararım katidir” diyenler ise kendilerini bir kez daha – biraz uzunca, ama yine de yetmemiş hissi veren – 160 dakikalık bir maceraya kaptırmakta serbestler.

Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises)

Yönetmen: Christopher Nolan

Senarist: Jonathan – Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman

Yapım: 2012 / ABD-BK / 164 dk./ Tiglon

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et