BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Fransızların çizgi romana merakı dillere destandır. Amerikalılar ve İtalyanlar için çizgi roman daha çok eğlence ve alışkanlıktır. Aynı zamanda sürümden kazanılan kazançlı bir ticari metadır.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Yüzbaşı Volkan’ın atalarının izinde…

Fransızların çizgi romana merakı dillere destandır. Amerikalılar ve İtalyanlar için çizgi roman daha çok eğlence ve alışkanlıktır. Aynı zamanda sürümden kazanılan kazançlı bir ticari metadır.

Aşağıda okuyacağınız haber-yazı Harakiri dergisinin Temmuz ayında çıkacak üçüncü sayısı için yazılmıştır. Ancak aldığı muzır neşriyat cezalarının ardından derginin kapatılmasına karar verildiğinden bu minik yazıyı sizinle buradan paylaşıyorum. Piyasada kalan son Harakiri’leri satın alın derim, ileride kıymetlenecek.

Fransızların çizgi romana merakı dillere destandır. Amerikalılar ve İtalyanlar için çizgi roman daha çok eğlence ve alışkanlıktır. Aynı zamanda sürümden kazanılan kazançlı bir ticari metadır. Fransa’da ise bir sanat eseri muamelesi görür çizgi roman. Böyle gördükleri için birinci kalitede kâğıt ve kapakla basıp, lüks mağazalarda satarlar çizgi romanları. Yeni çıkan çizgi romanlar oldukça pahalıdır. Öyle harçlıklarla falan gidecek bir müptelalık değildir çizgi roman okurluğu Fransa’da. Hali vakti yerinde entelektüellerin hobisidir.

1960’larda Orta Avrupa’da çok sevilen ünlü çizgi romanlardan biri de Tanguy et Laverdure’dur. Birer çizgi roman efsanesi olan Jean-Michel Charlier ve Albert Uderzo tarafından yaratılan bu dizi, memleketimizin “özgün” çizgi romanlarından Yüzbaşı Volkan’a hayli benzer. Aslında bu benzerlik bir rastlantı değildir. Yüzbaşı Volkan’ın yaratıcısı Ali Recan kendi kahramanını yaratırken bu çizgi romandan fazlaca ilham almıştır.

Tanguy et Laverdure aynı zamanda ayrılmaz dost olan iki kahraman pilotun (Michel Tanguy ve Ernest Laverdure) maceralarını konu alıyordu. Vatanlarına âşık, gözünü budaktan sakınmayan bu pilotların maceraları yine aynı yıllarda TV dizisi olarak da yayınlanmıştı. Çizgi roman 2005’te Gerard Pires yönetmenliğinde ve Gökyüzü Savaşçıları (Les Chevaliers Du Ciel) adıyla sinemaya da taşınmıştı.

Rahmetli Recan’ın bir diğer kaynağı ise Dan Cooper. 1950’li yıllarda çizgi maceraları ünlü Tintin dergisinde yayınlanan Dan Cooper, Kanada Hava Kuvvetleri’nde görevli bir test pilotudur. Serinin yaratıcısı ise Albert Weimberg‘di.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et