İtalyan çizgi roman dünyasının büyük ismi, senarist ve yayınevi sahibi Sergio Bonelli, 26 Eylül 2011 tarihinde, 79 yaşında hayata veda etti. Babadan çizgi romancı olan Bonelli, yazdığı senaryoların yanı sıra Zagor ve Mister No‘nun ortak yaratıcısıydı.

Çizer Galepini ile birlikte Tex‘i yaratan Giovanni Luigi Bonelli‘nin oğlu olan Sergio Bonelli, 2 Kasım 1932’de İtalya’da doğdu. 1958 yılında Un Ragazzo nel Far West‘in senaryolarını yazmaya başlayarak babasının izinden gideceğini gösterdi. 1961 yılında çizer Gallieno Ferri ile birlikte Zagor‘u yaratan Bonelli, 1976 yılında babasının yarattığı Tex‘e de senaryolar yazmaya başladı. 1976 yılında yine Ferri ile Mister No‘yu okuyucuyla buluşturarak başarısının bir tesadüf olmadığını gösterdi. Bonelli yayınevinin de yönetimine geçen usta isim, klasik fumetti anlayışını yeni ve modern akımlarla harmanlaması, genç isimlere cesaret vermesi sayesinde sevilen pek çok çizgi roman kahramanının hayat bulmasına olanak sağladı. İtalya’da çizgi romanın en büyük markası olan Bonelli‘nin vefatı bütün çizgili hayal severlerde derin üzüntü yaşattı.

Bonelli‘nin, Zagor‘a beyaz perdede can veren ilk (ve şimdilik tek) isim Levent Çakır‘ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen Fantasturka – Türk İşi Fantastik Film Festivali‘nin bitişinin ardından hayata gözlerini yumması da manidar bir olay olarak akıllara kazındı.

1 YORUM

  1. SERGIO BONELLI ya da çizgi roman senaristliğinin ilk döneminde kullandığı takma ismi GUIDO NOLITTA adıyla çizgi roman ünyasına yaptığı hizmetler unutulamaz;çünkü onun hizmetleri arkasında ölümsüz çizgi roman serileri bıraktı.Çizgi roman senaristliğine babası GIAN LUIGI BONELLI yanında başlayan SERGIO,ilk yıllarında senaryosunu yazdığı dizilerde takma isim kullanmasının nedenini tam olarak bilmiyorum ama bana bir tahminde bulun derseniz : Sanırım,babasının ve annesi Tea’nın yayınevinde çalıştığı için;aynı soyadını kullanıp,babasının gölgesinde kalmaktan kurtulmak için.Ünlü çocuklarında,kardeşlerinde görülür ki,aynı mesleği yaptıkları zaman mutlaka onların gölgesinde kalırlar.Yani 2. sınıf olmaktan asla kurtulamazlar.Daima ; şunun kardeşi – şunun oğlu olarak anılırlar.Kendileri ile anılmaları neredeyse imkansızdır.İşte Sergio Bonelli,sanat yaşamının ilk döneminde kullandığı GUIDO NOLITTA takma adıyla,babasının gölgesinde kalmaktan kurtulmuştur.SERGIO NOLITTA’nın kaybı,ÇİZGİ ROMAN SANATI için büyük kayıptır.Çünkü o ilerlemeci,geliştirici,teşvik edici karakteri ve işlevi ile ÇİZGİ ROMAN SANATI’nın popülaritesini devam ettirmesinde büyük emekleri geçmiştir.Bu yıl davet edilirse Türkiye’ye gelmeyi düşünüyordu.Kısmet olamadı.Nur içinde yatsın..

CEVAPLA