BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Müzik

Akreplerden yarım asırlık dönüş: Return To Forever

Son albümleri Sting in the Tail ile veda edeceğini bildirse de Scorpions, grubun 50. yılına ulaşmasının şerefine kaydettikleri yeni albümleriyle bizi kendilerinden mahrum etmiyor.

Return To Forever

Son albümleri Sting in the Tail ile veda edeceğini bildirse de Scorpions, grubun 50. yılına ulaşmasının şerefine kaydettikleri yeni albümleriyle bizi kendilerinden mahrum etmiyor.


Aslında 2010’da yaptıkları Sting in the Tail‘in onların son albümü olmasını bekliyorduk. Hatta veda turnesi olacağı belirtilen ‘Farewell Tour’ turnesi kapsamında ülkemize de geldiler. Ancak gerek yepyeni şarkılara yer verdikleri albümün beklenmedik başarısı gerekse bu yaşlı kurtlarda hala atacak birkaç kurşun bulunması, hard rock’ın efsanevi Alman temsilcisi Scorpions’un emekliliği erteleme kararı almasını sağlamışa benziyor ki, grup aradan beş yıl geçtikten sonra Return To Forever adlı bir albümle karşımıza çıkıyor. Yüz seksen derecelik bu dönüşün görünürdeki müsebbibi ise grubun 50. yıllarını doldurmalarından mütevellit, bir albümle taçlandırma gayeleri.

Veda edip gitmemek müzik piyasasının yeni trendlerinden desek yalan olmaz herhalde. Gündemden düşen sanatçılar için yeni gündem yaratma ve bir nevi piyasayı canlandırma ihtiyacı bunda etkili oluyor. Forever Return de bu ihtiyacın doğurduğu taze albümlerden bir tanesi kanımca. Hem CD hem de 2 LP’lik versiyonlarıyla yayınlanan albüm, Scorpions’un 18. Stüdyo albümü. Albümü kabaca değerlendirirsek, hem eski toprak Scorpions fanları hem de olası yeniyetme fanları memnun etmeye çalışılan bir yol izlendiğini söyleyebiliriz. Bize bunu düşündürtense grubun bu albümde  Blackout, Love at First Sting, Savage Amusement ve Crazy World‘ü  kaydettikleri dönemde yazdıkları ancak daha önce yayınlamayan şarkılarının yanı sıra eski şarkılarının yeni kaydedilen versiyonlarına yer vermesi.

On iki şarkının dışında üç şarkılık da bonus seçeneğin yer aldığı albümde Scorpions’un demirbaşları vokal Klaus Meine, gitarist Rudolf Schenker ve gitarist Matthias Jabs’a 50. Yılda bas gitarist Pawel Maciwoda ve davulcu James Kottak eşlik ediyor. Return Forever bildik Scorpions tarzında; enerjik ritmler arası dinlendirici baladlar albümü her halükarda dinlenir hale getiriyor. Uzun lafın kısası Scorpions gitmemekle iyi ediyor.

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et