kill bill vol.2

“Bugüne kadar söylemeye çalıştıklarımızı bir toparlayalım” diyor sanki Tarantino. Kill Bill kaldığı yerden devam ediyor, ama film bu kez oldukça farklı bir seyir tutturuyor. (24.04.2004)


Gelin’in intikam seferi devam etmektedir. Kendisinin de bir zamanlar dahi olduğu kiralık katiller takımnıdan hayatta kalan son iki kişinin peşindedir şimdi. Eski aşkı ve takımın başı Bill’i en sona saklamaktadır. Ama ilk hedefine ulaştığında işler planladığı gibi gitmez. Gelin, önce vurulur, sonra da kendini bir mezara canlı canlı gömülmüş olarak bulur.

Kill Bill 2 hakkında ilk söylenmesi gereken Kill Bill 1’den oldukça farklı olduğu. İkisinin de aynı film olduğu düşünüldüğünde bu durum yadırganası bir hal alıyor. Aksiyon filmlerinde adettendir en iddialı sahneler ikinci yarıya saklanır.Yoğurdun kaymağının en üstte olması gibi bir şeydir bu. Oysa Kill Bill’de Tarantino, belki de ikinci bölüm için ağzımızı sulandırıp gişeyi garantilemek için (ki bunda da başarılı oldu), tüm aksiyonu ve atraksiyonu ilk filme yığmış. İkinci filmde ise, sanki filmin anlatılacak ahım şahım bir hikayesi varmış gibi, hikaye anlatmaya, geyikler yapmaya ve ilk filmden kalan kimi hesapları kapamaya soyunmuş. Örneğin bu bölümde düğünevi katliamının ayrıntılarını, Elle Driver’ın gözünü nasıl kaybettiğini falan öğreniyoruz. Ama Tarantino’nun istediğini yapıp, hikayeye kafa yormaya başladığınızda, adamımızın kapamaya tenezzül etmediği bir sürü hesap üstünüze kalıyor.

Kendinizi aksiyona vurup bu vehameti görmezden gelelim deseniz, ortada aksiyon yok. İki ana dövüş sahnesinden biri vasat, diğeri ise – ki bu Gelin’in Bill ile karşılaştığı final dövüşü, çok kısa. Ama hakkını teslim etmek lazım, Kill Bill 2’nin içinden muazzam bir gerilim hattı geçiyor ama hayallerinizdeki aksiyonun yerini tutmuyor bu gerilim. Sonuç olarak maksimum yıldız verdiğimiz Kill Bill 1’in yanında sönük kalıyor iki yıldızlık Kill Bill 2.

Kil Bill 2’nin dip notları:

Tarantino sinemacı kişiliğinin oluşmasını sağlayan popüler sinema türlerine saygı duruşunda bulunduğu Kill Bill, aynı zamanda B-tipi filmlere adanan bir başyapıt. Tarantino filmi seyrederken bu gerçeği bir an olsun aklımızdan çıkarmayalım diye tüm hünerini, zekasını ve belleğini kullanmış. İşte deli-dahi yönetmenin filme düştüğü gizli dipnotlar.

1. Mandarin filmleri: Uzakdoğu sinemasını bir dönem istila eden Mandarin filmleri saçmaya varan fantastikliklerin sergilendiği, insanların uçtuğu karate filmleriydi. Gelin’in dövüş eğitimi aldığı Pai Mei’i canlandıran Gordon Lui Mandarin filmlerinin aranılan bir oyuncusuydu. Üstelik Pai Mei, Gordon Liu’nun oynadığı bir Mandarin filminden apartılmış bir karakter. İkili arasındaki dövüş sahnesi, Gelin’in toprağın derinlikleriniden çıkışı, 5 dokunuşta ölüm vuruşu Mandarin filmlerine gönderme.

2.Western’ler: Gelin ile Bill karşı karşıya geldiği sahnede çalan müzik, Bill’in belindeki silah, o sırada tv’de oynayan kovboy filmi, kullanılan kamera açıları ve genel halet-i ruhiye western filmlerini yad etmek amaçlı. Bu arada Kill Bill 2’nin müzik albümünde Spaghetti Western’lere yaptığı efsanevi müziklerle müstesna Ennio Morricone’nin tam üç eseri var.

3. Bruce Lee:
Kill Bill 1’de Gelin’in giydiği ve artık herkesin en anlama geldiğini bildiği sarı eşofman bu kez yok. Tarantino bu kez ancak benim gibi Bruce Lee fanatiği sinefillerin görebileceği bir ayrıntı katmış filme. Gelin’in Elle Driver ile dövüştüğü sırada kılıç yerine bir radyo anteni kullanıyor ve bu antenle rakibinin yüzüne bir faça atıyor. Bruce Lee yeni teknikler sergilediği son filmi Ölüm Oyunu’nda rakibinin karşına incecik bir dalla çıkar ve dalın kendisine sağlayacağı üstünlükleri sıraladıktan sonra rakibinin yüzüne bir çizik atar.

4. Kung-Fu: Kung-Fu dizisinde canlandırdığı Çekirge rolüyle ünlü olan David Carradine’ın canlandırdığı Bill karakteri elinden düşürmediği kavalıyla bu gerçeği unutmamıza hiç izin vermiyor. Tevellütü yetenler hatırlar, Çekirge de sık sık kaval çalardı.

5. Shogun Assasin:
Filmde üstüne basa basa sözü edilen film Shogun Assasin içerdiği kanlı şiddet sahneleri nedeniyle yıllarca yasaklı kalan çok ünlü bir film. Bir samurayın hikayesini anlatan film belli ki Tarantino’nun başucu filmlerinden.

6. Yaşayan Ölülerin Dönüşü:
Tarantino, mezarlık sahnesinde Yaşayan Ölülerin Dönüşü’nü hatırlatarak “gore” korku filmlerine de bir selam çakıyor.

7. Bluescreen nostaljisi: Kill Bill 2’nin Thurman’ın araba kullandığı siyah beyaz sahneler eski Hollywood yapımlarına bir gönderme.

8. Ayak Fetişi:
Tarantino’nun ayak fetişizmi bu filmde zıvanadan çıkmış durumda. Thurman’ın koca ayaklarını görmekten gına gelecek size de. Filmi çekerken Tarantino’nun aklınde hep şu soru varmış sanki ; “Acaba Uma’nın ayakları şu anda ne yapıyor?”

Kill Bill 2
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Uma Thurman, David Carredine, Michael Madsen, Daryl Hannah

5 YORUMLAR

 1. Kill Billl Vol.1 ve Vol.2'den sonra, Quentin Tarantino denen zibidiye tapınmanın .okunu çıkaran cahillere söyleyebileceğim tek şey: adamın bir (ç)alıntı uzmanından başka hiçbir şey olmadığını bilmeden "Quentin şaapsa izlerim aaabi" dediklerinde, sağda solda eğlence konusu olduklarından bîhaber yaşadıklarıdır.

  Kill Bill Vol.1 ve Vol.2'nin gerçek versiyonu için, bkz. Uzakdoğu Sineması ve Şiddet Olgusu.

  Ah, bir de Miike'nin Tarantino'yu anlatıcı yaptığı ve westernlerle dalga geçtiği Sukiyaki Western Django var: Western'lerle Dalga Geçen Bir Western.

 2. yıllardır.. yaşadığım şehrin taşra sinemasına giderek.. yada.. alıp evde seyrettiğim filmlerle.. hayatımı renklendirirdim.. evet.. sinemaya körükörüne bağlıyım .. gerçekten.. ama.. ben hayatta vurdulu kırdılı film seyretmezdim.. korku filmi.. şiddet.. bilimkurgu.. asla.. gereksiz ve anlamsız bulurdum.. film dediğin.. güldürür.. eğlendirir.. romantik olur.. görüntüleriyle gidemediğim yerlere götürür .. değişik dünyalara girebilirdim.. böylelikle kendimi eğlendirirdim ..

  sonra bir şekilde tersninja okuyucusu oldum ya.. manifestosuna yürekten inandım ya.. inceliklerine girmeliyim diye düşündüm.. hani.. tersninja kanunu vardır.. sitenin ana sayfasında yeralır.. bu kanun açıklanırken.. daha iyi anlasın diye okuyucu.. kill bill i örnek verir ya.. site kurucu..

  ozaman karar verdim ki.. madem tersninja.com müptelasıydım.. sevmesem de türünü.. duymak istemesem de tarantino’nun ismini.. killi bill i seyretmeliydim.. işte bu sebeple.. ön yargılı.. tereddütlü.. aman.. nasıl seyredeceğim bu filmi şimdi diyerekten.. ama zorunluluk hissederekten.. koydum laptobıma kill bill volume biri ben de..

  aman yarabbim.. film daha açılışta beni can evimden vurdu.. bang bang.. he shot me down.. bang bang.. ı hit the ground.. bang. bang.. şarkısıyla başladı ya… of.. of.. bir anda çarptı beni.. büyü gibi.. sihirlendim sanki.. ben napmışım oldum.. nasıl seyretmemişim kill bill i ve daha kimbilir neleri.. sonra soluksuz seyrettim .. müzikler.. görüntüler.. renkler.. bayıldım.. bayıldım.. bittim.. eskiden asla seyretmem dediğim vurdulu kırdılı.. kanlı bıçaklı görüntüleri.. o şahane müzikler eşliğinde..hayranlıkla seyrettim..

  ben ne yapmışım.. nasıl tarantino filmlerini es geçip.. ıskalamışım.. ne kadar zevkli.. tuhaf bir şekilde lezzetliymiş bu filmler.. nasıl daha önce seyretmemişim.. şimdi.. bu filmleri seyrettikçe.. farketmeden değişiyorum ben de .. eskiden birine kırılınca.. yada.. bir şeye öfkelenince.. hayao miyazaki nin animasyonlarını seyrederdim.. şimdi asla kesmiyor.. kill bill volume 1 istiyorum.. kesmiyor kill bill volume 2 yi seyrediyorum.. kendimi gelin ‘in yerine koyup.. samuray kılıcımı savuruyorum.. kollar kopuyor.. başlar uçuyor.. kanlar fışkırıyor.. ama beatrix kiddo.. vallahi bunu bale gibi yapıyor.. hele bu iki filmin müzikleri var ya.. insanı baştan çıkarıyor… bill ne diyor filmin bir sahnesinde: “hayır çocuk.. bu benim en mazoşist halim! “ ha ha ha!.. böyle işte…”intikam en iyi soğukken yenilen bir yemektir” vardı galiba bir de..

 3. ben.. kill bill ile ilgili yorumumu yazdım.. onaya yolladım ki.. bir de ne göreyim.. artemis neler demiş.. sanki benim yazacaklarımı bilmiş.. benim gibi.. kill bill ve tarantino hayranlarına.. kendi özel uslubuyla.. giydirmiş de giydirmiş..

  aşk olsun ama.. oldu mu şimdi.. oysa tersninja’da anlasa anlasa beni artemis anlar der.. içime su serperdim.. hımm… yıkıldım işte.. yıkıldım şimdi..

  ben uzakdoğu sinemasını bilmiyorum.. festivallere bilet bulamıyorum ki.. atlas sinemasında Sukiyaki Western Django'yu seyredemiyorum.. artemis bir liste vermisti hani.. en sevdigi on film listesiydi.. geçen gün o filmlerden sadece şarküteriyi (Delicatessen-doğru di mi)bulabildim buralarda.. tersninja da bir yoruma yazmıştım hatta .. o da çince alt yazılı çıktı.. valla..

  hımm.. sevdim çok kill bill i artemis gerçekten.. biliyormusunuz neden.. bir kere filmin müzikleri şahane.. görüntüler ise estetik.. inanılmaz.. olağanüstü.. tamam.. kafa..kol.. kopuyor.. kanlar fışkırıyor.. evet.. ama.. bu filmi seyreden.. ben gideyim de adam öldüreyim yada intihar edeyim demez.. gerçekten.. keşke döğüşler.. savaşlar kılıçla yapılsa.. keşke tüfek icat olmayaydı keşke.. ya bomba..

  savaşlar olmasın.. istemem asla.. ama olanlar bari samuray kılıçlarıyla yapılaydı.. keşke.. sizce daha mertçe olmaz mıydı.. güçler eşit olmaz mıydı..

  off.. saat ikiye gelmiş.. daha fazla uzatmadan.. uyumalıyım.. sabah işe gitmeliyim..

  son söz: sevgili artemis .. benim için önemlisiniz.. hiç uzakdoğu sineması bilmeyen biriymiş gibi.. kill bill i önyargısız.. benim için bir kez daha izler misiniz ?

CEVAPLA