BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Aksiyon bitti, şimdi sıra hikayede… (Kill Bill 2)

kill bill vol.2

“Bugüne kadar söylemeye çalıştıklarımızı bir toparlayalım” diyor sanki Tarantino. Kill Bill kaldığı yerden devam ediyor, ama film bu kez oldukça farklı bir seyir tutturuyor. (24.04.2004)


Gelin’in intikam seferi devam etmektedir. Kendisinin de bir zamanlar dahi olduğu kiralık katiller takımnıdan hayatta kalan son iki kişinin peşindedir şimdi. Eski aşkı ve takımın başı Bill’i en sona saklamaktadır. Ama ilk hedefine ulaştığında işler planladığı gibi gitmez. Gelin, önce vurulur, sonra da kendini bir mezara canlı canlı gömülmüş olarak bulur.

Kill Bill 2 hakkında ilk söylenmesi gereken Kill Bill 1’den oldukça farklı olduğu. İkisinin de aynı film olduğu düşünüldüğünde bu durum yadırganası bir hal alıyor. Aksiyon filmlerinde adettendir en iddialı sahneler ikinci yarıya saklanır.Yoğurdun kaymağının en üstte olması gibi bir şeydir bu. Oysa Kill Bill’de Tarantino, belki de ikinci bölüm için ağzımızı sulandırıp gişeyi garantilemek için (ki bunda da başarılı oldu), tüm aksiyonu ve atraksiyonu ilk filme yığmış. İkinci filmde ise, sanki filmin anlatılacak ahım şahım bir hikayesi varmış gibi, hikaye anlatmaya, geyikler yapmaya ve ilk filmden kalan kimi hesapları kapamaya soyunmuş. Örneğin bu bölümde düğünevi katliamının ayrıntılarını, Elle Driver’ın gözünü nasıl kaybettiğini falan öğreniyoruz. Ama Tarantino’nun istediğini yapıp, hikayeye kafa yormaya başladığınızda, adamımızın kapamaya tenezzül etmediği bir sürü hesap üstünüze kalıyor.

Kendinizi aksiyona vurup bu vehameti görmezden gelelim deseniz, ortada aksiyon yok. İki ana dövüş sahnesinden biri vasat, diğeri ise – ki bu Gelin’in Bill ile karşılaştığı final dövüşü, çok kısa. Ama hakkını teslim etmek lazım, Kill Bill 2’nin içinden muazzam bir gerilim hattı geçiyor ama hayallerinizdeki aksiyonun yerini tutmuyor bu gerilim. Sonuç olarak maksimum yıldız verdiğimiz Kill Bill 1’in yanında sönük kalıyor iki yıldızlık Kill Bill 2.

Kil Bill 2’nin dip notları:

Tarantino sinemacı kişiliğinin oluşmasını sağlayan popüler sinema türlerine saygı duruşunda bulunduğu Kill Bill, aynı zamanda B-tipi filmlere adanan bir başyapıt. Tarantino filmi seyrederken bu gerçeği bir an olsun aklımızdan çıkarmayalım diye tüm hünerini, zekasını ve belleğini kullanmış. İşte deli-dahi yönetmenin filme düştüğü gizli dipnotlar.

1. Mandarin filmleri: Uzakdoğu sinemasını bir dönem istila eden Mandarin filmleri saçmaya varan fantastikliklerin sergilendiği, insanların uçtuğu karate filmleriydi. Gelin’in dövüş eğitimi aldığı Pai Mei’i canlandıran Gordon Lui Mandarin filmlerinin aranılan bir oyuncusuydu. Üstelik Pai Mei, Gordon Liu’nun oynadığı bir Mandarin filminden apartılmış bir karakter. İkili arasındaki dövüş sahnesi, Gelin’in toprağın derinlikleriniden çıkışı, 5 dokunuşta ölüm vuruşu Mandarin filmlerine gönderme.

2.Western’ler: Gelin ile Bill karşı karşıya geldiği sahnede çalan müzik, Bill’in belindeki silah, o sırada tv’de oynayan kovboy filmi, kullanılan kamera açıları ve genel halet-i ruhiye western filmlerini yad etmek amaçlı. Bu arada Kill Bill 2’nin müzik albümünde Spaghetti Western’lere yaptığı efsanevi müziklerle müstesna Ennio Morricone’nin tam üç eseri var.

3. Bruce Lee:
Kill Bill 1’de Gelin’in giydiği ve artık herkesin en anlama geldiğini bildiği sarı eşofman bu kez yok. Tarantino bu kez ancak benim gibi Bruce Lee fanatiği sinefillerin görebileceği bir ayrıntı katmış filme. Gelin’in Elle Driver ile dövüştüğü sırada kılıç yerine bir radyo anteni kullanıyor ve bu antenle rakibinin yüzüne bir faça atıyor. Bruce Lee yeni teknikler sergilediği son filmi Ölüm Oyunu’nda rakibinin karşına incecik bir dalla çıkar ve dalın kendisine sağlayacağı üstünlükleri sıraladıktan sonra rakibinin yüzüne bir çizik atar.

4. Kung-Fu: Kung-Fu dizisinde canlandırdığı Çekirge rolüyle ünlü olan David Carradine’ın canlandırdığı Bill karakteri elinden düşürmediği kavalıyla bu gerçeği unutmamıza hiç izin vermiyor. Tevellütü yetenler hatırlar, Çekirge de sık sık kaval çalardı.

5. Shogun Assasin:
Filmde üstüne basa basa sözü edilen film Shogun Assasin içerdiği kanlı şiddet sahneleri nedeniyle yıllarca yasaklı kalan çok ünlü bir film. Bir samurayın hikayesini anlatan film belli ki Tarantino’nun başucu filmlerinden.

6. Yaşayan Ölülerin Dönüşü:
Tarantino, mezarlık sahnesinde Yaşayan Ölülerin Dönüşü’nü hatırlatarak “gore” korku filmlerine de bir selam çakıyor.

7. Bluescreen nostaljisi: Kill Bill 2’nin Thurman’ın araba kullandığı siyah beyaz sahneler eski Hollywood yapımlarına bir gönderme.

8. Ayak Fetişi:
Tarantino’nun ayak fetişizmi bu filmde zıvanadan çıkmış durumda. Thurman’ın koca ayaklarını görmekten gına gelecek size de. Filmi çekerken Tarantino’nun aklınde hep şu soru varmış sanki ; “Acaba Uma’nın ayakları şu anda ne yapıyor?”

Kill Bill 2
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Uma Thurman, David Carredine, Michael Madsen, Daryl Hannah

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et